Voor Nederland is Rusland vooral olie VERDIEPING 11 Rusland is ook voor Nederland een steeds belangrijkere han delspartner. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt dat er maar vijf lan den zijn waaruit Nederland meer impor teert, en tien landen waarheen ons land meer spullen exporteert. De betrekkingen met Rusland worden steeds intensiever. De wederzijdse handel groeit jaarlijks met zo'n 10 procent. Wereld wijd exporteert Nederland voor ruim 400 miljard euro per jaar, waarvan net geen 2 procent naar het land van Poetin gaat. Tegen over een export van bijna 7 miljard euro staat een import van liefst 20 miljard euro. Dat komt voor een groot deel doordat de im port voor 90 procent bestaat uit minerale grondstoffen als olie. Door de hoge olieprijs zijn de kosten van die import de laatste ja ren sterk gestegen. Vanuit Nederland gaan er vooral machines, tractors, chemische producten en landbouw producten naar Rusland. Er kwam bijna 800 miljoen euro binnen door de verkoop van vee, veevoer, vlees, aardappelen, groente en fruit. Daarnaast zijn zuivelproducten als melk, boter, kaas en eieren goed voor een dikke half miljard euro. Bloemen, vooral chrysanten en anjers, vinden steeds gretiger aftrek. Vorig jaar was er een stijging van en kele procenten, goed voor een totaal van bijna 400 miljoen euro. Nederland is inmiddels de op twee na grootste buitenlandse inves teerder in Rusland. Shell is daarvan de belangrijkste met een miljardeninvestering in de ontwikkeling van olievel den in West-Siberië. Rusland op zijn beurt wordt voor Nederland in de komende decennia in toenemende mate onmisbaar voor de levering van olie. De Russen heb ben met Gazprom bovendien de groot ste gasproducent ter wereld. Het bedrijf werkt al geruime tijd samen met de Gas unie, met name bij het transport via pijplei dingen. Rusland gaat 800 miljoen euro inves teren in de bouw van een Russische olieter- minal in de Rotterdamse haven. Volgens het Nederlandse Centrum voor Handelsbevordering liggen er nog veel kan sen voor het Nederlandse bedrijfsleven, zo wel voor multinationals als Shell, als voor kleinere firma's. Dat geldt met name in sec toren als agrofood, woningbouw, tuinbouw en waterbouw, waarmee Nederland in Rus land een goede reputatie heeft. Nederlandse bouwers maken ook kans om enkele van de zeven nieuwe stadions te bouwen voor het WK voetbal van 2018 in Rusland. Poetin heeft daarvoor 2,3 miljard euro uitgetrok ken. irotüm item etmlz fiu;inn939D noqolsglc DINSDAG 4 MAART 2014 door Dick Hofland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11