De angst voor de Russische oorlogsmachine Slachting op treinstation in Zuid-Chinese stad Kunming BUITENLAND 7 Grijnzend zaten ze op hun tank. Twee jongens, nog geen achttien leken ze, met hun blozende, glad de wangen, hun uniformen flad derend om hun lijf, en ze lachten als de Russen die ze waren: met toegeknepen ogen en een mond met niet meer alle tanden erin. Hun tank was de eerste. De weg voerde van Gori, de geboortestad van Stalin, naar Tbilisi, waar de Georgische president Mikhail Saakashvili verbleef. Achter hen strekte zich een colonne uit van vele tientallen tanks, ronkende, stinkende en glimmende beesten. We keken naar de boerse gezich ten van de jongens, hun noncha lante zelfverzekerdheid, we hoor den nog meer gelach en we begre pen plotseling de radeloze angst van de avond tevoren. Toen schrok Tbilisi op van het gerucht dat de Russen voor de poorten stonden. Blinde paniek: huilende vrouwen,, voorbij razende auto's met inderhaast ingeladen huis raad, gegil, geren in onduidelijke richtingen: in een paar minuten tijd, zo leek het, was de hele stad overspoeld door chaos. Het was loos alarm; de opstomende 'Rus sen' bleken vluchtende Georgiërs, maar in het donker had niemand het verschil gezien. Er werd de volgende ochtend wat besmuikt gegrinnikt, maar de ontreddering bleef in de lucht hangen. Ongeveer op het moment dat wij de tanks zagen, werd aan het eind van de weg naar Gori de Neder landse cameraman Stan Stori- mans doodgeschoten door de Rus sen. Een 'ongelukje', aldus Mos kou. Collega's die erbij waren, dachten er anders over. Wij stap ten in onze auto en reden langs de colonne. Op de radio hoorden we twee berichten: er was 'een buitenlandse journalist' omgeko men en president Medvedev had een staakt-het-vuren afgekon digd. We waren bezorgd en opge lucht; wisten niet wat we zouden aantreffen in Gori, maar er werd tenminste niet meer gevochten. Plotseling verschenen er twee he-^ likopters boven de verder lege snelweg. Ze vlogën laag en kwa men heel hard op ons af. We za gen vuur, we hoorden knallen, ontploffingen, en als in een film gooiden we de auto in een slip, sprongen er uit en struikelden de berm in. Vanuit de bosjes zagen we de piloten langskomen, we za gen ze zelfs grijnzen (of leek dat maar zo?). De helikopters bleven schieten, even verderop vloog een huis in brand. Dit was de wapen stilstand van het Russische leger. Het is natuurlijk niet gezegd dat de Russen in Oekraïne net zo te keer zullen gaan als in de zomer van 2008 in Georgië. De situatie is anders en de belangen zijn an ders. Maar ook al lossen de Russi sche soldaten geen schot, de drei ging van de oorlogsmachine mist zijn uitwerking niet. Niet alleen in Oekraïne, maar eigenlijk in alle staten die voorheen bij de Sov jet-Unie hoorden, kennen ze het monster. En bij monsters blijf je uit de buurt, als het even kan. Reizigers in de rij voor een kaart je werden volgens ooggetuigen lukraak afgeslacht. Het resultaat: een van de grootste aanslagen in de recente Chinese geschiedenis met zeker 34 doden en 130 gewon den. Vier daders zijn gedood, één is gepakt en zeker vijf zijn er nog voortvluchtig. Volgens de Chinese autoriteiten is de aanslag het werk van Oeigoe- ren: de moslimminderheid uit de noordwestelijke provincie Xinjiang. Waarom Kunming is uit gekozen als locatie voor de aan slag blijft gissen. De stad ligt op 2400 kilometer van de hoofdstad van Xinjiang. Mogelijk speelt het begin van het jaarlijkse Volkscon gres woensdag in Beijing een rol. Het ging al niet bepaald lekker tussen de Oeigoeren en Chine zen. Volgens de provinciale autori teiten werden er in 2012 zo'n 190 aanslagen gepleegd in Xinjiang. Recentere cijfers ontbreken, maar zullen zeker zo hoog zijn. Vrijwel wekelijks komen berichten naar buiten van kleinere aanslagen in Xinjiang of van de Chinese poli tie die 'terroristen' neerschiet. In oktober reed een SUV met een Oeigoerse bestuurder op het Plein van de Hemelse Vrede in op toe risten; daarbij vielen vijf doden. China telt ongeveer tien miljoen Oeigoeren. Volgens mensenrech- tengroeperingen worden zij stel selmatig onderdrukt. Human Rights Watch stelt dat Oeigoeren gebukt gaan onder 'etnische dis criminatie, zware religieuze en toenemende culturele onderdruk king'. De overheid rechtvaardigt die 'in de naam van de strijd te- Volgens de provinciale autoriteiten werden er in 2012 zo'n 190 aanslagen gepleegd in Xinjiang gen separatisme en terrorisme'. De mensenrechtenorganisatie riep de regering vier dagen gele den nog op om de bekende Oei goerse hoogleraar Ilham Tothi vrij te laten. Tothi werd vorige week formeel gearresteerd Vanwege 'se paratisme' en kan daarvoor de doodstraf krijgen. 'Zijn arrestatie is puur politiek', aldus Human Rights Watch. Tothi schreef vorig jaar een open brief aan het regime waarin hij vraagt om onderzoek De overheid rechtvaardigt de onderdrukking 'in de naam van de strijd tegen separatisme en terrorisme' naar de verdwijning van 34 Oei goeren. Op eerdere aanslagen en protes ten in Xinjiang reageerde Beijing met meer onderdrukking. De rela^ ties tussen Chinezen en Oeigoe ren verslechterden daardoor. Op Weibo, de Chinese variant van Twitter, overheersten woe dende reacties op de aanslag in Kunming, zoals 'vertel me niet dat de meesten wel deugen'. Toch waren er ook opvallend beheerste meningen. Han Han, een van Chi na's populairste bloggers, schreef dat hij het terrorisme veroordeelt^ 'Maar we moeten onze haat niet richten op een hele etnische groep of religie.' Het is de vraag of Beijing diezelfde terughoudend r heid zal toepassen. MAANDAG 3 MAART 2014 Bekende Russen die het als hun patriottische taak zien om hun broeders in de Krim bij te staan: Aleksander Zaldostanov (links), leider van de Russi sche motorbende Wolven van de Nacht, de rechts-populistische politicus Vladimir Zjirinovski (boven) en de oud-wereldkampioen boksen Nikolaj Va- loejev (onder), the Beast from the East, foto's Corbis/HH door Mark van Assen TBILISI - Als de Russen dreigen met hun leger, berg je dan maar. Herin neringen aan hun laatste oorlog, in 2008 in Georgië. Stan Storimans foto HH door onze correspondent Camil Driessen SHANGHAI - Gekleed in het zwart en bewapend met kapmessen richt ten zeker tien mannen en vrouwen zaterdagavond een bloedbad aan op een treinstation in de Zuid-Chi nese stad Kunming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7