Zuid-Afrikaanse sociale media klaar voor proces Pistorius OEKRAÏNE 6 BUITENLAND Curieuze personages uit de entourage van president Poetin zijn opgedoken in Oekraïne. Rusland ziet humanitaire ramp In de eerste twee maanden van dit jaar zijn volgens de Russische grensbewaking 675.000 Oekraïeners naar Rusland gegaan. Volgens Moskou wijst dit op 'een hu manitaire ramp'. Als de cha os in Oekraïne lang duurt, zullen nog honderdduizen den mensen naar Russische grensregio's vluchten, vreest de grensbewaking. Westen niet naar voorbereiding G8 Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk en de VS hebben bekendgemaakt voorlopig niet meer naar besprekin gen te gaan die de top van de G8 moeten voorbereiden. Op deze manier protesteren zij tegen de Russische mili taire acties op de Krim. De G8-conferentie staat ge pland voor 4 en 5 juni in het Zuid-Russische Sotsji. Tegenstanders Poetin opgepakt In Moskou zouden bij de monstraties tegen een moge lijke militaire interventie van Rusland in Oekraïne zondag 300 mensen opge pakt. Dat meldt de website van oud-schaakkampioen Garri Kasparov. Hij is een fel le tegenstander van Poetin. Het Russische persbureau Interfax heeft het over 40 ar restaties. Kiev wil beveiliging nudaire installaties Het parlement van Oekraïne heeft gisteren om buiten landse waarnemers ge vraagd die nucleaire installa ties zouden moeten helpen bewaken. Parlemenstlid Hrihorij Nemiria zei dat het parlement daarvoor een be roep doet op de onderteke naars van het verdrag uit 1994 dat de veiligheid van Oekraïne internationaal heeft gegarandeerd. SEBASTOPOL/MOSKOU - Het zijn niet de meest aaibare 'Bekende Russen' die van de Russische pre sident Poetin hun etnische broe ders op de Krim een hart onder de riem mogen steken. Daar waar de Oekraïners in Kiev optrokken met notoire voetbalhooligans en fascistische knokploegen, daar stuurt ook Rusland enige opmer kelijke personages naar het front. Neem Aleksander Zaldostanov, leider van de gevreesde Moskouse motorclub Nochniye Volki (Wel ven van de Nacht). Deze zelfver- klaarde 'broeder' van president Poetin werd al eerder naar het zui den gevlogen. Deze week arri veert, over de weg, een deel van zijn ronkende achterban. De Russische staatsradio meldde gisteren dat deze Russische tegen hangers van de Hells Angels on derweg zijn om 'humanitaire spul len' naar de Krim te brengen. Nie mand heeft daar om gevraagd maar de Nachtwolven brengen ge woon kleding, medicijnen en quads (vierwielige motoren). De laatste om 'te kunnen patrouille ren tussen wegversperringen', al dus hun woordvoerder. Daarbij zijn de bikers bereid te sterven 'als strijders', zo meldt hun websi te. Bij wijze van afscheid reden le den van de motorclub gisteren nog een protestrondje in Moskou 'tegen de provocateurs die de macht in Kiev hebben gegrepen'. Zaldostanov kreeg door zijn han digheid met messen de bijnaam 'de Chirurg'. Hij was een notoire straatvechter in de jaren tachtig. Nu hij bijna al zijn rivalen heeft opgeruimd, heerst hij op het as falt met een club die in heel Rus land tientallen chapters en 5000 le den telt. De, boomlange en heftig getatoeëerde Zaldostanov is deel van het establishment van het nieuwe Rusland. Hij rijdt regelma tig uit met Vladimir Poetin, wordt ontvangen door de pa triarch van de Orthodoxe Kerk en poseert met filmsterren en zange ressen. Zaldostanov prijst Poetin om diens 'patriottische inzet de Russische grootheid te herstel len'. We hebben de modernste wapens en de meest indrukwekkende wapens Wie maar beter omloopt voor de Chirurg, blijft al helemaal uit de buurt van Nikolaj Valoejev, the Beast from the East. Door de ade ren van deze 216 centimeter lange en 145 kilo zware kolos stroomt tartarenbloed. Hij is ook een vriend van Poetin en lid van het Russische Lagerhuis, de Doema. Het 'Beest uit het Oosten' werd vorige week afgevaardigd naar de Krim. Als oud-wereldkampioen boksen heeft hij daar veel fans. Net als overigens de Oekraïense oud-bokser en presidentskandi daat Vitali Klitsjko. Dat deze bei de krachtpatsers het pleit in de ring zouden beslechten, is mis schien geen gek idee. Tijdens hun actieve carrières kwam het nooit tot een officieel gevecht tussen Klitsjko en Valoejev, die de Oek raïners de bijnaam 'Russische Klitsjko' hebben gegeven. En dan is er ook nog de rechts-po- pulistische leider Vladimir Zji rinovski. Die eiste vorig jaar na de aanhouding van de Russische di plomaat Borodin in Den Haag op verdenking van kindermishande ling, dat Rusland een boycot te gen Nederlandse producten zou instellen. Bij wijze van represaille suggereerde hij de Oostzeevloot erop af te sturen, 'zoals de tsaar zou hebben gedaan'. Ook Zjirino vski is nu in de marinehavenstad Sebastopol, hoewel hij formeel persona non grata is in Oekraïne. Zijn boodschap had ook door Zal dostanov of Nikolaj Valoejev kun nen worden uitgesproken: „Ieder een is bang van Rusland. We heb ben de modernste wapens en de meest indrukwekkende wapens. Dat is waarom Rusland door elk ander land wordt gevreesd." Volgens de autoriteiten hebben meer dan 300 journalistenteams uit binnen- en buitenland hun kamp opgeslagen in Pretoria. Van af hier zullen zij tot en met de ontknoping hun dagen vullen met procesontwikkelingen en re levante nieuwswaardigheden. Zo schijnt Pistorius een nieuwe vriendin te hebben, de 19-jarige studente Leah Skye Malan, en is de vader van slachtoffer Reeva Steenkamp herstellende van één, mogelijk twee herseninfarcten. Hoewel de pers in principe vrij is om het proces en relevante zaken naar eigen inzicht te verslaan, is ze aan een aantal regels gebon den. Deze gelden met name voor de 80 journalisten met een plek in de rechtszaal, en voor televisie verslaggevers in het bijzonder. Zo zijn close-ups uit den boze. Maar volgens journalist Ray Jo seph zal de zaak vooral door de so ciale media groter worden dan het proces tegen O.J. Simpson, de Amerikaanse atleet die wegens moord op zijn ex-vrouw en haar vriend terechtstond. Betrokken burgers zullen zich nu dankzij Facebook, WhatsApp en Twitter ontpoppen tot de ware versprei ders van en commentatoren op het nieuws. „Het publiek zal de discussie in zekere mate sturen", aldus Joseph. De Zuid-Afrikanen zijn verdeeld. Sommigen vinden dat men niet mag oordelen totdat de rechter uitspraak heeft gedaan. „Het is niet aan ons om een oordeel te vel len," vertelt Chrismari Loubscher uit Kaapstad. „Bovendien is het Pistorius zijn leven en het blijft zijn fout. Hij is degene die de con sequenties voor deze fout voor de rest van zijn leven meedraagt, on geacht de uitkomst. Het is, met an dere woorden, niet onze zaak." Anderen zijn minder coulant. „Niemand opent het vuur op een dichte deur zonder te weten waar zijn geliefde is," zegt de Kaapse Clinton Hardwick. Pistorius zou zijn vriendin Reeva Steenkamp hebben aangezien voor een inslui per, en loste vervolgens een aan tal schoten door een dichte wc-deur. „In Zuid-Afrika mag je niet zomaar iemand omver maaien zonder dat je kan aanto nen dat je in levensgevaar was. Geluiden achter een dichte toilet deur zijn niet voldoende om je zelf vrij te pleiten." Pistorius' familie heeft middels een mediaverklaring laten weten hem onvoorwaardelijk te steu nen: „Wij zijn echter niet bereid om commentaar te leveren." MOSKOU LONDEN MOSKOU KIEV 'Nachtwolven' op weg naar Oekraïne door redactie buitenland Vladimir Zjirinovski, Russisch politicus door onze correspondent Miriam Mannak I Het proces tegen Oscar Pistorius begint vandaag, foto HH KAAPSTAD - Vandaag gaat in Zuid-Afrika de rechtszaak tegen de van moord verdachte atleet Oscar Pistorius van start. Velen verwach ten dat de komende weken een hoog O.J. Simpson-gehalte zullen hebben. Het moordproces tegen die atleet werd in de VS een waar media-evenement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6