I 1 Herrie hindert bijJdmfWfJuJJ bsj n/yb ',L BINNENLAND 5 Is oud-topambtenaar Demmink een kindermisbruiker? De rechter buigt zich vanaf morgen over de zaak. Onderzoeken naar trambotsing i* EP DEN haag - Wraak. Dat lijkt een belangrijke drijfveer te zijn voor Jan Poot (89), vastgoedman en fi nancier van de lobby tegen oud-topambtenaar Joris Dem mink. De bejaarde miljonair be schuldigt Demmink al jaren van pedofilie en kindermisbruik. „Ik ben niet begonnen met hem van wege zijn pedofilie, maar vanwe ge Schiphol", zei Poot vorige maand in de Volkskrant. Volgens Poot is het de schuld van Dem mink dat hij als investeerder tien tallen miljoenen euro's heeft ver loren bij de ontwikkeling van bouwgrond rond Schiphol. En nu is het zijn 'levensdoel ge worden om de zaak-Demmink op te lossen'. Alleen al vorig jaar gaf Poot vier miljoen euro uit aan juri dische procedures. Ook financiert hij stichting De Roestige Spijker, die zich hard maakt voor meer on derzoek naar kindermisbruik door Demmink. Het had succes: morgen komt de zaak-Demmink voor de Utrechtse rechtbank. Voor het eerst worden in het openbaar getuigen gehoord over de pedofiliegeruchten die de voormalige topambtenaar al jaren achtervolgen. „Een doorbraak", zegt Matthijs Kaaks, advocaat namens De Roes tige Spijker. „Er zijn anonieme bronnen die zeggen dat Dem mink in het verleden verdachte was in een politieonderzoek naar een netwerk in de jongensprosti- tutie. Als die bronnen dat nu ook onder ede verklaren bij de rech ter, kan dat verstrekkende gevol gen hebben." Eind januari werd al bekend dat Demmink wordt vervolgd voor kindermisbruik in Tlirkije. Hij zou daar in de jaren '90 twee 1\irk- se jongens hebben verkracht. Eer der zag het Openbaar Ministerie NEGEN GETUIGEN GEHOORD geen aanleiding om tot vervol ging over te gaan, maar het ge rechtshof besloot eind januari an ders. Demmink (66) - die vorig jaar met pensioen ging als secreta ris-generaal van het ministerie van Veiligheid en Justitie - heeft altijd ontkend in de jaren '90 in Turkije te zijn geweest. Over'de Uirkse in- uit uitreisgegevens waaruit zou blijken dat hij er wél was, bestaat veel onduidelijkheid. Mogelijk moet Demmink zich nog dit jaar voor de rechter verant woorden over de Tlirkse verkrach tingszaak. Volgens Jan Poot en een bont ge zelschap van advocaten, oud-re chercheurs en publicisten is de verkrachtingszaak nog maar het topje van de ijsberg. Zo wordt Demmink er ook van beschuldigd dat hij deel zou uit maken van een Haags elitair pedo fielennetwerk, jongens zou heb ben misbruikt in het Eindhoven- se Anne Frankplantsoen en con tacten zou hebben gehad met een Haagse jongenspooier. Over die laatste beschuldiging spande Demmink eind vorig jaar een bo demprocedure aan tegen het Alge meen Dagblad, waarbij de oud-top ambtenaar 100.000 euro schade vergoeding eist. Om de beschuldigingen tegen Demmink voortdurend onder de aandacht te brengen, investeerde vastgoedman Jan Poot ook miljoe nen in een lobby bij Amerikaanse Congresleden. Dat leidde in het najaar van 2012 tot een hoorzit ting in het Congres in Washing ton. Advocate Adèle van der Plas zei daar dat pedofilie en kinder misbruik in Nederland binnen de hogere kringen nauwelijks wordt aangepakt. Voor Jan Poot staat vast dat zijn bemoeienis met de zaak-Dem mink heeft geleid tot de huidige onderzoeken. „Het systeem is ver rot en Demmink is daarvan de verpersoonlijking", vindt Poot. Radiomuziek, telefoongerinkel, ge sprekken tussen de leden van de operatieteams: het zijn allemaal storende factoren tijdens een in greep in een ziekenhuis. Dat blijkt uit een onderzoek in Han nover, waar bij ingrepen bij kinde ren werd gemeten hoeveel lawaai er was. Vervolgens gingen de ope ratieteams in conclaaf en werden afspraken gemaakt over het redu ceren van het geluid tijdens de chirurgische ingreep. „De uitkomsten waren opmerke lijk", zegt hoogleraar chirurgie Ivo Broeders, die werkzaam is in het Meander Medisch Centrum in Amersfoort. „Nadat men was gewezen op het lawaai en er een aantal afspraken waren gemaakt, werd het aanmerkelijk stiller. Dat leidde tot minder stress bij een aantal mensen, zeker bij de team leden die gevoelig zijn voor ge luid. En ook waren er minder me dische complicaties nadat het vo- Nadat het op de OK stiller was geworden, ontstonden er minder medische complicaties lume omlaag was gebracht; al gaat het vooral om kleine compli caties, die geen verdere nabehan deling behoefden." Broeders wijst erop dat een opera tie meestal niet helemaal stil kan verlopen. De koeling zorgt voor geluid, de instrumenten die opere rende dokters gebruiken, maken in veel gevallen geluid, zeker bij grote ingrepen na bijvoorbeeld een ongeval of waarbij in botten moet worden gezaagd. „Maar over het afgaan van tele foons en het voeren van telefoon gesprekken zou je afspraken kun nen maken. Een arts vindt het be langrijk dat hij bereikbaar is, maar is die bereikbaarheid belangrijker dan de operatie waarmee hij be zig is? Ook bij gesprekken die ge voerd worden en die niet direct betrekking hebben op de opera tie, kun je vraagtekens zetten. Ze kunnen de specialist hinderen die de operatie uitvoert." „Het zou goed zijn als er serieus gewerkt wordt aan de bestrijding van geluidsoverlast op de OK", zegt Broeders dan ook. „Chirur gen kunnen daarbij het voortouw nemen, want zij zijn verantwoor delijk voor het operatieresultaat, maar ook voor het welzijn van al le medewerkers." Een operatie kan meestal niet helemaal stil verlopen, de koeling en instrumenten zorgen voor geluid RIJSWIJK - Onderzoekers van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW) hebben gistermiddag de plek bekeken waar eerder op de dag een tram van HTM en een RandstadRail op elkaar botsten. Op basis van hun bevindingen, be slist de raad of ze uitgebreid on derzoek zal doen naar de oorzaak van het ongeval. Ook de politie, de Inspectie Leefomgeving en Transport en vervoerbedrijf HTM onderzoeken hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren, zei een brandweerwoordvoerder giste ren. Bij de botsing op de grens tussen Rijswijk en Delft, raakten zeker negentien mensen gewond, van wie één vrouw van 79 jaar er ern stig aan toe is. Zij en andere slachtoffers moesten door de brandweer uit de tram worden be vrijd. De botsing gebeurde even na elf uur. Tram 19 vanuit de rich ting Leidschendam klapte in de flank van de lijn 1 uit de richting van Delft. rJ.I u jsjigl 10 dagen rondreis Ierland Westkust Ierland - Connemara 10 dgn rondreis Schotland Loch Lomond Schotse hooglanden 10 dagen rondreis Noorwegen Hoogte punten Noorwegen 12 dagen rondreis Klassiek Italië 15 dagen Klassiek Spanje Spaanse kust en Andalusië MAANDAG 3 MAART 2014 De lobby tegen operatieteams Joris Demmink door Paulus Smits door Peter Winterman De rechter in Utrecht hoort vanaf morgen negen getuigen over een Amerikaanse documentaire waar in Joris Demmink voorkomt, voor malig topambtenaar van het minis terie van Veiligheid en Justitie. In de documentaire Dutch Injustice wordt Demmink beschuldigd van seksuele handelingen bij een 14-ja- rige jongen die gedwongen in de prostitutie moest werken. Dat zou in de jaren '90 zijn gebeurd. Stichting De Roestige Spijker, een platform dat ijvert voor berech ting van Demmink, wil de docu mentaire in Nederland breed on der de aandacht brengen. Demmink heeft daar bezwaar te gen gemaakt, omdat zijn persoon lijke integriteit aangetast zou wor den. De film is al wel te zien op YouTube. De rechtbank heeft zes dagen in maart en april uitgetrokken voor de openbare verhoren. Opgeroe pen zijn onder anderen de voorma lige chef van de Criminele Inlichtin gendienst en twee rechercheurs die jongensprostitutie in Amster dam onderzochten. AMERSFOORT - In operatiekamers kan en moet het geluidsniveau om laag. Te veel omgevingsgeluid leidt tot medische complicaties en is bo vendien hinderlijk voor de leden van de operatieteams. 1 CoiiiïoriCl&jZ Vertrekdata: 21 april 19 mei 16 juni etc Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 5.19 mei/ 2,16,30 juni etc. Vertrekdata: 26 mei 2,9,16, 23. 30juni /etc. Vertrekdata: 14, 28 april 12, 26 mei 9,23 juni etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half pension, comfortdass touringcar en ofscheidsbuffet. Vertrekdata: 14, 21 april/5,12, 26 mei/ 16 juni /etc. ANVR Brotnure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5