Wandelpad watersnood is beste route 2014 Actie tegen zandhonger krijgt 5000 keer steun vSe 4a/s sïïtn 44 Met excursies en lezingen droeg hij bij aan het vergroten van kennis omtrent dagvlinders 44 Ik ben gewoon heel fanatiek en wil andere mensen graag enthousiast krijgen 44 Boerenlandvlinders komen vaker in de stad voor dan op het land. Dat is heel triest THUIS IN SNEEUW C°"e£° ZEEUWS-VLAANDEREN 15 Wapenbezitter meldt zichzelf beschadigen. En de volgende dag laten we ze weer vrij." Zo zijn tussen 2007 en 2012 zo'n 900.000 vlinders gevangen en ge teld. Alle gegevens zijn verzameld en verwerkt in jaarverslagen. „We hadden nooit gedacht dat er zo veel vlinders in Zeeland leefden. We kwamen er achter dat brakke inlagen zoals de Scherpenissepol- der en natuurgebied Prunje niet alleen belangrijk zijn voor vogels, maar ook voor vlinders." Na die twintig jaar onderzoek moet Baaijens ook een droevige conclusie trekken: het gaat heel slecht met de vlinders in Zeeland. „Typische boerenlandvlinders ko men vaker in de stad voor dan op het land. Heel triest. Hoe het komt, weten we niet precies. Het kan iets met het klimaat te maken hebben, maar ook met het beheer van de open ruimte. Veel dijken en bermen, waar rupsen leven, worden geklepeld. Ook zijn er minder bloemen en meer stikstof in de lucht." Ook met de duinvlin ders gaat het slecht. „Op een vier kante kilometer kwamen we tien jaar geleden 3,6 kleine parelmoer vlinders tegen, nu zijn dat er nog maar 2,1." Om de vlinders in stand te hou den, is de vlinderwerkgroep het project 'Op de bres voor de Zeeuwse zes' begonnen. Door nieuwe inventarisaties hoopt de werkgroep meer inzicht te krij gen in de oorzaak van de afname van de zes meest bedreigde vlin dersoorten. En toch, de plekken waar 's zo mers talloze vlinders rondvliegen zijn er nog steeds. In de tuin van Baaijens zelf, bijvoorbeeld, die vol staat met vlindervriendelijke plan ten en interessante plekken voor bijen en libellen. „De duinen zijn mijn favoriete biotoop. Ik kom er wel eens bij een poel. Dat is echt een oase, waar het krioelt van de insecten en vlinders. In de Voorn- se duinen zie je bij viooltjes soms wel twaalf kleine parelmoervlin ders vliegen." Hij glundert. „Ja, dat is het mooiste. Ik kan er wel een half uur naar staan kijken." „Het Watersnoodpad heeft het ori gineelste thema, dat bovendien zeer aanspreekt en op een goede manier is uitgewerkt", stond in het juryrapport. Theo Klanke uit Vlissingen is ini tiatiefnemer van het Watersnood pad en heeft de bijbehorende gids geschreven. Hij werkte samen met het Watersnoodmuseum en Stichting Landschapsbeheer Zee land. Klanke, die zo'n anderhalf jaar bezig is geweest met de rou te, is erg blij met de prijs. „Heel leuk om waardering voor ons werk te krijgen." Het Watersnoodpad is 154 kilome ter lang en loopt langs een groot aantal belangrijke locaties op Schouwen-Duiveland die te ma ken hebben met de Watersnood ramp van 1953. Het pad is ver deeld in 10 etappes variërend van zeven tot twintig kilometer. On derweg staan informatieborden voor wandelaars. Het Watersnoodpad moet de wan deltrofee van 2014 delen met de gids 'Kroeglopers'. De Fiets en Wandeibeurs werd zaterdag en zondag gehouden in de Amster damse RAI. TERNEUZEN - Een 46-jarige man uit de gemeente Terneuzen is za terdag vastgezet, omdat hij in be zit was van verboden wapens. Hij meldde zichzelf bij het bureau. Bij een huiszoeking zijn daarna gevonden: een vuurwapen met pa tronen, een balletjespistool, sier- wapens en twee kruisbogen met pijlen. De man is voorlopig opge sloten in het politiecellencomplex Torentijd in Middelburg. Natuurmonumenten vraagt met de campagne 'Help, de Ooster- schelde verzuipt' aandacht voor het verdwijnen van de zandpla ten in de Oosterschelde. De natuurorganisatie wil met de zandtekeningen bereiken dat mi nister Melanie Schultz Van Hae- gen zand op de Roggenplaat laat spuiten. IJSKARTEN, HET MEEST ORIGINELE UITJE OP ECHT IJS! r, -•* fr r -es - v-*, Tlga**- Eind januari gebeurde dat al bij wijze van proef op de zandplaten bij de Oesterdam. Natuurmonumenten wijst erop dat duizenden zilverplevieren, ros se grutto's en de bonte strandlo- pers, die binnenkort in de Ooster schelde landen, steeds moeilijker aan eten kunnen komen door de zandhonger. Deze steltlopers zijn vanuit westelijk Afrika onderweg naar Siberië. Eind 2014 neemt Schultz Van Haegen een besluit over de Roggenplaat. x':m 6% ggjgt www.skidome.nl/ijskarten PMffifnrz MAANDAG 3 MAART 2014 Vlinderstichting over Baaijens Anton Baaijens, vlinderkenner Anton Baaijens, vlinderkenner door Cornelleke Blok OUWERKERK - Het Watersnoodpad is uitgeroepen tot wandelroute van het jaar. Dat werd zaterdag bekend tijdens de Fiets en Wandeibeurs in Amsterdam. Ml MIDDELBURG - Vijfduizend mensen hebben al hun steun betuigd aan een actie van Natuurmonumenten tegen de zandhonger in de Ooster- schelde. ledereen kan een 'zandte kening' zetten op een speciale web site. Ook een zandtekening zetten? Kijk op de website www.zetjezandte- kening.nl. Rucphen Terneuzen Samenwerkingspartner van: erfeCt j Anton Baaijens uit Groot Abeele ontving zaterdag de Gouden Vlinder van de Vlinderstichting, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51