Dat is de sukerpee 18 ZEELAND PODIUMPLEIDOOI zeeland in de vorige eeuw Meerdere artiesten brachten zaterdag in Rilland 'Een avondje Stampij' ter behoud van Podium Reimerswaal. ill t Truus Saman-Verton herkende de kaart van vorige week meteen: „De oplossing is het dorp Burgh. Het witte huis links is het huis waar ik ge boren ben. Kerkstraat 1. Thans rij wiel- en schoenenzaak Verton. Daar ons gezin toen uit zeven personen bestond werd het huis toch te klein. We zijn toen ver huisd naar het huis rechts aan de voorkant van de foto, nu Burghse- weg 76. Destijds woonden daar twee oude tantes van mijn inmid dels overleden vader, de heer L. J. J. Verton. Op de foto is ook nog een koepeltje te zien. Wij von den het prachtig daar in te spe len. Mijn zus was gek op het koe peltje en na haar huwelijk is het overgebracht naar hun huis in Noordgouwe." Willy de Meij uit Burgh schrijft: „Links onder, waar bebossing te zien is, staat nu een supermarkt (AH) op de plaats waar vroeger het tramstation was. Ben Med- deler, burgemeester van Burgh tijdens de Burghse dag, - hij is een echte Burghenaar- spreekt met trots over zijn mooie Burgh. Elk jaar opnieuw: Burghje Bo ven." Kees Stevense uit Middel burg meldt: „Het dorp, meestal in één adem genoemd met het naastgelegen Haamstede, dankt zijn naam aan een in de 9e eeuw opgeworpen burg, waarvan de vorm in het landschap nog steeds herkenbaar is. Dwars over de burg, de Hoge Burgh ge noemd, ligt het Kerkepad. Het dorp, gelegen tegen de burg is een gesloten ringdorp, waarin de Nederlandse Hervormde kerk hoog oprijst boven de lage bebou wing en waarvan het grondvlak een Grieks kruis vormt. De in 1671 gebouwde kerk brandde af op 25 september 1924 door onop lettendheid van een loodgieter. Kerk en toren werden herbouwd, maar op 5 januari 1945 verloor de kerk weer haar toren tengevolge van een bombardement, waarna in 1947 de toren weer in oor spronkelijke toestand werd her bouwd. De spits van de vorige to ren noemde men spottenderwijs "de omgekeerde sukerpee". RILLAND - „Prachtige avonden heb ben we hier meegemaakt. Met herinneringen aan mensen die er zijn en die er niet meer zijn. We hebben gelachen en gejankt. Met muziek, want voor elke emotie is er een lied." Zanger Ruud Hermans maakte in druk met zijn aandeel in het plei dooi voor voortzetting van de sub sidie aan Podium Reimerswaal. Met een lied uit 1970 van Gerard van Maasakkers liet hij de bomvol le zaal het belang van creativiteit voelen: 'Bloemen zijn rood, blaad jes zijn groen. Het heeft geen zin om het anders te zien. Waarom zou je het dan nog doen?' f „Ia, dat was een mooie metafoor", vond ook CDA-wethouder Hans de Kunder van Financiën. Hij was met enige scepsis ingegaan op de uitnodiging van programmeur Jac ques Boonman. „Je hebt geen weerwoord op zo'n avond", aldus de wethouder. Hij vond de soms felle reacties vanaf het podium wel wat eenzijdig op de SGP ge richt. „Die fractie heeft nog nooit voor subsidie aan Podium Rei merswaal gestemd." De Kunder had overigens geen spijt dat hij op de uitnodiging was ingegaan. „Ik heb niks tegen theater. Zelf houd ik vooral van bluesmuziek. Pas geleden was ik nog bij de bluesroute in Goes." Hij wil overigens nog wel even be nadrukken dat de gemeente nou eenmaal moet bezuinigen en dat er van 2010 tot 2013 al tussen de 10 en 15 procent bezuinigd is, waarbij kunst en cultuur buiten schot zijn gebleven. Fractievoorzitter Marien Westrate van Ceefbaar Reimerswaal moest wel even wat wegslikken na af loop in de garderobe. Niet dat zijn partij het hard te verduren had ge kregen van de artiesten. Ondanks dat 'Leefbaar' toch de aanzet tot stopzetting van de subsidie heeft gegeven. Maar - ondanks buiten schot - dus toch wat geraakt door hetgeen op het podium is gezegd? „Ik vind het kwetsend dat de woorden 'crimineel, SGP en de naam Sinke' met elkaar in ver band worden gebracht. Het be treft toch een partij in een demo cratisch gekozen gemeenteraad", aldus Weststrate doelend op een sneer van puntdichter Jan J. Pieter- se die de avond presenteerde. Zo waren er nog enkele uithalen, de ene fel, de andere wat minder. Maar het pleidooi had de over hand. „Laat Podium Reimerswaal bestaan. De plek is zo belangrijk voor beginnende artiesten om er varing op te doen. Als ze beroemd zijn, blijven ze komen", aldus theaterartiest/mimespeler Hakim die evenals cabaretière Katinka Polderman vanaf het filmdoek in sprak. De overige artiesten deden het live. Naast Hermans en Pieter- se waren dat zanger/pianist Hui- bert Wilschut, cabaretiers Ellen Dikker, Dorine Wiersma, Ernest Beuving en zijn muzikale zoon Floor. Zij brachten met fragmen ten uit hun programma's een steun in de rug voor Jacques Boon man. Tot slot zongen zij het Shaf- fy-lied: 'Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder'. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Winnaars: Truus Saman - Verton Burgh Haamstede, Mieneke Schiettekat- te Nieuwerkerk, H.P.Bouwman Zierik- zee Ruud Hermans raakte een snaar bij 'vriend' en 'vijand' van Podium Reimerswaal. foto Johan van der Heijden Bloemen zijn rood blaadjes zijn groen door Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48