Verkoop zonnepanelen zit in Zeeland in de lift Aan de bel trekken voor gehandicapt schoolkind Tholen voert elf kuub. Ideeënboek bron van inspiratie afval af via de jutbak voor bewoners duurzame dorpen 44 We hebben heel BEVELANDEN en THOLEN 17 Duizenden mensen zien optochten in Lewedorp, Kwadendamme en 's-Heerenhoek. 'S-HEERENHOEK - Wie dacht zater dag in Kwadendamme de hoofd prijs van ruim 49 miljoen euro in de postcodeloterij gewonnen te hebben, kwam bedrogen uit. De bevallige dames van 'Gaston' lok ten de potentiële winnaars de wa gen in om er even later aan de ach terkant via een bed uit te rollen. 'Droom maar lekker vadder'. Dit was een van de vele taferelen zaterdag en zondag tijdens de op tochten in Lewedorp, Kwaden damme en 's-Heerenhoek. Dui zenden mensen stonden langs de kant om de plaatselijke creativi teit te aanschouwen. „Het zijn allemaal eigen wagens. Er is niets gekocht of zwaar ge sponsord zoals in Zeeuws-Vlaan- deren wel eens gebeurt", zei secre taris Mathé Koch van de raad van elf van Lewedorp zaterdag. „Een gesponsorde wagen zou ook com petitievervalsing betekenen. En dat is bij ons niet." De carnavalstunt in Lewedorp ging niet door. De nar zou via een duosprong uit een vliegtuig op het plein landen maar er stond te veel wind. Dat mocht de pret niet drukken. De jury wachtte de zwa re taak de punten uit te delen. „Maar het is heel leuk om te doen", zei jurylid Toine Poppel- aars, in het dagelijks leven dijk graaf van waterschap Scheldestro- men. Bij deze Brabander van orgi- ne stroomde afgelopen weekein de het carnavalsbloed door de ade ren zoals bij velen. In Kwaden damme 'worre me d'r nie werm of koud van'. 'Ok a stae me rood op de bank' refereerde een van de deelnemers aan de stoet aan de veel positieve reacties gekregen op de uitgifte van de polsbandjes bankencrisis. Uiteraard werd in de optochten van Kwadendamme en 's-Heerenhoek ook het nieuwe alcoholbeleid uitgebeeld. De jon gens en meiden van de biertunne- tjes (effe blond) deelden pols bandjes uit en in 's-Heerenhoek vond brouwerij de Puut'n het 'een beleid van nix'. De uitgifte van de evenementen bandjes ging overigens goed, con stateerden Mathé Koch en Ester Snoeij van feestcafé De Meiden in 's-Heerenhoek. „Op een gegeven moment vroeg de jeugd er zelf om. Ook wij hebben er vanachter de bar in de feesttent goed op ge zeten." Het verhaal in 's-Heerenhoek ging dat in Kwadendamme niet zo streng werd gelet op de band jes maar daar kwam geen bevesti ging van. Ook burgemeester Jaap Gelok was daar niets van bekend. „Wat ik heb begrepen is dat de ac tie met de polsbandjes goed is ge gaan. Uiteraard gaan we na de car naval evalueren, maar je moet tij dens de carnavalsdagen ook weer niet té serieus omgaan met hand haven. Trouwens, de 'echte plies- sie' treedt toch niet op." Twee jaar geleden startten beide organisaties het project 'Het Zon Effect' om de aanschaf van pane len op het dak te promoten. Ruim twaalfhonderd Zeeuwse huishou dens hebben van het aanbod ge bruik gemaakt. Dat is reden voor Zeeuwind en de ZMF voor de derde maal op rij 'Het Zon Effect' te houden, nu in de gemeente Borsele. Dat gebeurt samen met de Ener gie Coöperatie Borsele in oprich ting. Er zijn de komende weken vier informatiebijeenkomsten over het aanschaffen van zonnepa nelen. 'Het Zon Effect' komt vier keer in de gemeente Borsele omdat er na het project duurzaam Diekendam- me verschillende groepen vrijwil ligers aan de slag zijn gegaan in hun eigen dorp met de leefbaar heid en duurzame maatregelen. De Holtkampschool trekt donder dag 13 maart om 12.00 uur daarom één minuut aan de bel. Zo vragen basisscholieren aandacht voor leef tijdsgenoten met een handicap in ontwikkelingslanden die niet naar school kunnen. Door mee te doen aan deze landelijke actie van het Liliane Fonds vraagt De Holt kampschool aandacht voor kinde ren met een handicap in ontwik kelingslanden voor wie onderwijs geen vanzelfsprekend recht is. In 2000 spraken Nederland en 188 andere VN-lidstaten af, dat in 2015 alle kinderen onderwijs moe ten kunnen volgen. Een van deze groepen is de Ener gie Coöperatie Borsele in oprich ting. De bijeenkomsten vinden plaats op dinsdag 11 maart in dorpshuis d'n Ostpit in Oudelan- de, op donderdag 13 maart in dorpshuis De Zandloper in Lewe dorp, op donderdag 20 maart in dorpshuis Ons Dorpsleven in 's Gravenpolder en op donderdag 3 april in De Stenge in Heinkens- zand. Het programma begint om 20.00 uur. Tijdens de informatiebijeenkom sten wordt er meer informatie ge geven over zonne-energie en over het aanschaffen van zonnepane len. Heel Zeeland aan de zon ne-energie, is de droom van Zeeuwind en ZMF. Om dit te kun nen bereiken, willen de organisa ties het voor mensen zo makke lijk en aantrekkelijk mogelijk ma ken om zonnepanelen aan te schaffen. „Particulieren krijgen de btw terug. De investering is hier door binnen vijf tot zes jaar terug verdiend",, zegt Janneke Donkers van de ZMF. Belangstellenden moeten zich aanmelden. „Wereldwijd zien meer dan twin tig miljoen kinderen met een han dicap nooit een klaslokaal van bin nen. Ze kunnen er niet in of wor den geweigerd. Ouders schamen zich voor hun kind of hebben geen geld voor school." In 2013 konden ruim 53.000 kinde ren met een handicap in ontwik kelingslanden met hulp van het Liliane Fonds naar school, naar een dagopvang of een training vol gen. Met de actie 'Wij trekken aan de bel' wil het Liliane Fonds kinde ren, ouders en docenten bewust maken van de achterstandssitua tie van kinderen met een handi cap in ontwikkelingslanden. Daar om roept het Liliane Fonds alle ba sisscholen op om op 13 maart met alle mogelijke toeters en bellen één minuut herrie te maken op het schoolplein. De jutbak is in maart vorig jaar op verzoek van Chris Koopman, een enthousiaste vrijwilliger en na tuurliefhebber, op het strandje ge plaatst. Burgers, gemeente Tholen en wa terschap Scheldestromen zijn en thousiast over het resultaat en wil len op nog vijf locaties op Tholen een jutbak plaatsen. Mogelijk nieuwe locaties zijn Boulevard en Scharreweg/Slaakweg in St. Philip- sland, Vosdijkseweg bij St. Anna- land, Kerkweg/Dijkweg bij Stave- nisse en Schaapskooi bij St. Maar tensdijk. Het bijzondere van dit initiatief is dat het een burgerini tiatief is dat samenwerkt met ge meenten en bijvoorbeeld water schap. De burgers kunnen aange ven waar zij bakken willen heb ben en de gemeente en het water schap kijken of dit mogelijk is. Ook wordt samengewerkt met di verse natuurverenigingen. Zij kun nen ook locaties aangeven waar veel afval aanspoelt en waar een jutbak op zijn plaats zou zijn. De eerste versie van deze bundel is online beschikbaar. Beide orga nisaties werkten in 2012 nauw sa men in het project 'Duurzaam Diekendamme'. Verschillende dorpsteams in de gemeente Borse le maakten binnen een half jaar een duurzaam dorpsplan. De oogst aan ideeën voor acties en projecten op dorpsniveau was vol gens beide organisaties zo verras send goed en groot, dat het idee voor een handleiding 'hoe maken wij ons dorp duurzaam?' al snel geboren was. De realisatie van dit ideeënboek is nu onderdeel van een provinciaal vervolgproject: 'Duurzame Dorpen in Zeeland'. Het ideeënboek is een informa tie- en inspiratiebron voor alle in- woners van dorpen in Zeeland, die ook in hun dorp aan de slag willen. Dorpsbewoners nemen zelf het initiatief om hun dorp duurza mer en leefbaarder te maken. Ad Phernambucq, coördinator van het Zeeuws Klimaatfonds, is ver antwoordelijk voor de samenstel ling van deze eerste versie van wat gezien wordt als een 'levend document'. Met feedback en aanvullingen kan de bundel in de komende tijd verder uitgroeien en geactuali seerd worden. MAANDAG 3 MAART 2014 'Jeugd vroeg zelf om de polsbandjes' door Frank van Cooten Ester Snoeij, café De Meiden Lewedorp Grote wagens: 1. Weea Weea, 2. De Spruutjes, 3. De Ge- bruukers. Kleine wagens: 1 .De huus van de Guus, 2. De Welpedurpers, 3. De Partypoepers. Grote groepen: 1De Anouwers, 2. De Jongeheertjes, 3. De Ba len. Kleine groepen: 1. Debbie Kokkie, 2. De Papegaaitjes, 3. Buurman Buurman. Kwadendamme Grote loopgroepen: 1De Coole Tjoekjes, 2. De Brihade, 3. Golden Girls. Grote wagens: 1. De Ofdwalers, 2. De Puut'n, 3. De Gespier de Spijkers. Kleine wagens: 1De Guppies, 2. De Prutsers, 3. De Biertunne- tjes. Kleine loopgroepen: 1. De Meelopers, 2. Snotkokers, 3. Te Laetkom- mers. De uitslag van 's-Heerenhoek was gisteravond nog niet bekend. door Frank van Cooten HEINKENSZANO - De verkoop van zonnepanelen in Zeeland zit in de lift. Dat constateren Zeeuwind en de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). door Frank van Cooten GOES - De Holtkampschool gaat ac tie voeren. Wereldwijd kan negen tig procent van de kinderen met een handicap niet naar school. www.hetzoneffect.nl UITSLAGEN OPTOCHTEN VAN ZATERDAG door Frank van Cooten THOLEN - De jutbak op het strandje bij Smerdiek is een groot succes. Via deze bak is tot nu toe elf kuub aangespoeld afval door de gemeen te Tholen afgevoerd. door Frank van Cooten OVEZANDE - Stichting Land van Bor sele en het Zeeuws Klimaatfonds hebben een boek gemaakt met daarin vijftig ideeën voor duurza me dorpen. Stichting Land van Borsele en het Zeeuws Klimaat fonds komen met ideeën boek duurzame dorpen. www.zeeuwsklimaatfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47