Lening maakt verbeteren woning aantrekkelijker Besluit dooft discussie over stadshart niet 11 Keukens I De dijkversterking bij Burghsluis is begonnen. Een grote klus op een populair en toeristisch traject. Traditie blijft in stand TT 16 SCHOUWEN-DUIVELAND DIJKVERSTERKING zj^oBÉÊm Slechtvalken Keuken F De nieuwe regeling is bedoeld voor eigenaren van een woning die voor 1970 is gebouwd en een maximale woz-waarde van 170.000 euro heeft. Zij kunnen maximaal 25.000 euro lenen te gen een rente van één procent om de woning duurzamer te maken. De regeling is een initiatief van de provincie Zeeland. Voor de ge meente Schouwen-Duiveland komt uit deze pot ruim 92.000 eu ro beschikbaar. Nog voordat er veel ruchtbaarheid aan deze moge lijkheid is gegeven lagen er bij de gemeente al vijf aanvragen voor een bijdrage. Dat was voor de CDA-fractie aan leiding om de andere fracties voor te stellen dit bedrag te ver dubbelen. „Want anders zou het kunnen zijn dat de pot al leeg is zodra de regeling is vastgesteld" zegt Bea Flach. Dat is volgens haar een slechte zaak. De regeling is een kans om leegstand onder oudere woningen te voorkomen en verkrotting tegen te gaan. Vol gens Flach zijn op Schouwen-Dui veland vele verouderde karakteris tieke woningen die behouden moeten blijven en deze regeling kan daaraan bijdragen. Daarom heeft het CDA aan de an dere fracties voorgesteld om het bedrag uit eigen middelen te ver dubbelen en daar gingen bijna al le partijen in mee. Alleen de SGP is het daar niet mee eens. „Dit voorstel is té kleinschalig", zegt Kees van den Berge. Zijn partij constateert dat de ambtelijke kos ten om de regeling uit te voeren hoger zijn dan het bedrag dat aan leningen kan worden uitgegeven. De regeling voor particuliere wo ningverbetering heeft al eens eer der gelopen. In 2012 konden parti culieren ook al op deze manier een aantrekkelijke lening afslui ten. Dat geld raakte snel op. Van de vijf nieuwe aanvragen die er nu liggen, zijn er twee die ook al de vorige ronde probeerden een bijdrage te krijgen. STRAO ZIERIKZEE - De dijkversterking bij Burghsluis begint vandaag offici eel, maar de voorbereidende werk zaamheden zijn eerder al van start gegaan. Het werk levert hin der op voor omwonenden en toe risten. De locatie Burghsluis en de route langs de Oosterschelde zijn zeer geliefd, bijvoorbeeld bij fietsers en automobilisten die 'even een rondje willen doen.' Het werk moet in het zomersei zoen gebeuren omdat in de win ter niet aan de dijken gewerkt mag worden. Het project gaat om de dijken van af de haven van Burghsluis tot aan de Schelphoek. Daarnaast wordt ook de hoek bij De Punt (Westenschouwense inlaag) mee genomen. De huidige dijkbekle- ding is niet meer sterk genoeg om een superstorm te weerstaan. „Wat wij doen is het versterken van dat deel van de dijk dat boven water is", legt Anneke McGovern van bureau Zeeweringen uit. Om veilig te werken worden ge bieden afgesloten. Het groene par keerterrein (grasland) naast de ha ven van Burghsluis is een half jaar dicht. Hier wordt materieel opgeslagen en staan inmiddels de bouwketen. Op dit terrein staan in de zomer veel auto's van dui kers en badgasten. Het terrein won de laatste jaren ook aan popu lariteit als dagcamping onder cam peraars. Dat is deze zomer niet mogelijk. De duikers moeten niet alleen rekening houden met veel minder parkeerruimte, er gelden ook duikbeperkingen. Twee duik- plekken (44 Plompetoren en 43 Dijkval) zijn een halfjaar dicht. Ook de sportvissers krijgen te ma ken met tijdelijke afsluiting van de populaire visstekken rond de haven. Vanaf vandaag is de Plompetoren- weg eveneens dicht. Dit is de weg tussen de Steursweg en de Schelp- hoek. Deze afsluiting is noodzake lijk omdat er onvoldoende ruimte is om op de dijk zelf te werken, omdat de dijk erg smal is en er muraltmuurtjes op staan. „En we willen de muraltmuurtjes spa ren", aldus McGovern. Op de weg wordt materiaal opgeslagen en rij den de machines heen en weer. Deze afsluiting is voor de recrean ten het meest ingrijpende deel van het project. De weg maakt deel uit van het fietsrondje Oos terschelde en er loopt ook een De politiek mag afgelopen donder dag dan wel met de kleinst moge lijke meerderheid besloten heb ben dat het Havenpark en het Kraanplein worden heringericht, de discussie is in Zierikzee nog niet voorbij. Geschiere is het meest fel. „Ik acht de WD met de CU, PvdA en SGP volledig verant woordelijk voor de teloorgang van het Havenpark en Kraanplein", zegt hij met gevoel voor drama tiek. De overige partijen (D66, LSD, Alert!, ONS, GroenLinks en CDA) stemden tegen de manier waarop dit deel van de binnen stad wordt aangepakt. Bin is blij dat de herinrichting door gaat. „Het is goed voor Zie rikzee. Het is een totaalplan en je moet niet alleen focussen op een klein gebied." Hij kan leven met uitstel van een besluit over de drij vende trappen bij het Kraanplein, al vindt hij het wel jammer. Ge schiere is nu tegen de trappen en ziiiLab ze finver- hoopt terugkomen in het ont werp voor de Oude Haven, de der de fase van de herinrichting van het gebied, „ik blijf dat volgen", zegt Geschiere. „En ik zal zo no dig weer actie ondernemen." Of Bin zich weer zal roeren is maar de vraag. Hij staat heel an ders in de discussie. Hij is samen met enkele anderen de Facebook pagina niet begonnen omdat hij zich zozeer als voorstander wilde roeren. „Wij vinden dat iedereen DIJKVERSTERKING BIJ BURGH-HAAMSTEDE M 1 \MeS fcxNeg het recht heeft om iets mooi of le lijk te vinden." Hij is de pagina be gonnen omdat hij zich ergerde aan de de verkeerde informatie die werd gegeven ten tijde van de handtekeningenactie. „Bij ons draaide het er om dat de mensen op het verkeerde been werden ge zet en dat er bomen weg zouden moeten. Daar is nooit sprake van geweest." Nu de politiek een besluit heeft genomen kan de herinrichting doorgaan. Dat betekent dat de be strating wordt vernieuwd, net als het groen in het midden van het Havenpark. Daar komt een nieuw pad doorheen. Ook het Kraan plein wordt aangepakt, daar ko men terrassen en parkeerplaatsen voor mindervaliden. wandelroute overheen. Voor bei de gaat een omleidingsroute gel den en dat zou voor restaurant 't Oliegeultje bij de haven in Burgh sluis wel eens nadelig kunnen uit pakken. De zaak zelf is de hele pe riode gewoon bereikbaar, maar ne men de fietsers de moeite om de omleiding te nemen? „Ik hoop dat we er geen last van hebben, maar ik ben er wel een beetje bang voor", zegt eigenaar Michael Kos ter. „Mensen die vanuit Zierikzee langs het water willen fietsen moeten nu toch wel een eindje om. En wij moeten het juist heb ben van de fietsers en de camping- gasten." De rondvaartboot Onrust die in de haven ligt, blijft ook de hele tijd bereikbaar. AXEL - Zeker twee weken eerder dan normaal broeden de slechtval ken Alex en Alexia in de waterto ren van Axel. Het broedproces is te volgen via www.slechtvalken- axel. nl. ruime keuze, voor elk budget ook voor uw totale keukenuerbouujing door Melita Lanting ZIERIKZEE - Particuliere woningeige naren kunnen aanspraak maken op een aantrekkelijke lening om hun woning duurzamer te maken. Voor de regeling is ruim 184.000 euro beschikbaar. Hinder door dijkwerk door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - Onder goede weersomstandigheden is zaterdag de Strao van Burgh-Haamstede gehouden. De paarden gingen de zee in bij Wes- terschouwen om de benen te wassen en vertrokken daarna richting Burghsluis waar traditiegetrouw even halt werd gehouden voor een drankje. Daarna keer den de ongeveer 60 deelnemers terug naar Haamstede, foto Dirk-Jan Cjeltema De huidige dijkbekleding is niet meer sterk genoeg om een superstorm te weer staan door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Als compromis kun nen we ons hierin goed vinden", zegt Kees Bin uit Zierikzee. Hij is de man achter een Facebookpagina van voorstanders voor de herinrich ting van het Havenpark en Kraan plein in Zierikzee. „De politiek heeft een historische vergissing ge maakt", zegt Zierikzeeënaar Jac ques Geschiere, tegenstander van de herinrichting en initiatiefnemer van een handtekeningenactie. Herinrichtingsplan voor de één 'aanvaardbaar compro mis, voor de ander 'een historische vergissing' jg BL y 1 Spoorstraat 18c /^PlliS 4431 NK 's Gravenpolder T f0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie wwuj.keukenplus.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42