Michel Mulder moet vechten tot de streep Boer kampioen, Wust maakt statement KNSB wil WK 2018 in Olympisch Stadion Vroegtijdig einde van titelstrijd én seizoen voor Sven Kramer. 32 SPORT NK SCHAATSEN Het ging op het tandvlees. „Ik heb alles gegeven. Het moest diep op karakter. Hein (Otterspeer, de uit eindelijke nummer twee) kwam in de laatste ronde van de 1000 on der me door. Oei, dacht ik, dat gaat wel heel erg hard. Na 600 me ter was de leiding leeg. Ik had niets meer. Het was vechten tot de laatste streep. Gelukkig was het net voldoende." Mulder was gaar van alle olympische poespas na het goud (500 meter) en brons (1000 meter) in Sotsji. De huldi ging in Assen, die in Zwolle, bij de koning: „Ik heb de hele week alleen maar handen geschud en mensen gezoend. Dat is ook mooi, ik wilde ook genieten van mijn gouden medaille. Maar toen ik wakker werd vanochtend, dacht ik niet: Ik ga hier vandaag voor de titel strijden." Vrijdag had hij genoten van de 'fantastische sfeer' in het Olym pisch Stadion, zaterdag was 'een moetje'. „Normaal slaap ik bijna niet voor een toernooi, nu pakte ik elk moment om uit te rusten. Mijn warming-up was zo lang mo gelijk in bed blijven liggen." Om met het eerste te binnen: Boer had genoten van de speciale ambiance in het Olympisch Sta dion, zoals velen met haar trou wens. „Het is juist wel mooi om hier de titel mee naar huis te ne men", sprak ze zaterdagavond. En met een lach: „Van mij hoeft het NK hier nooit meer." Net als de meeste olympiërs kampte de Frie zin met vermoeidheid. Tijdens het toernooi had Boer alleen iets te duchten van Lotte van Beek. „In 2018 bestaat de ISU 125 jaar en was het 125 jaar geleden dat Jaap Eden op het Museumplein in Am sterdam voor het eerst wereldkam pioen werd", meldt Ritsma. Dat zijn belangrijke motieven om het WK naar de hoofdstad te halen. Bovendien verdient het ijs in het Olympisch Stadion een internatio nale setting, vindt Ritsma. „Dit zal de buitenlandse schaatsers een enorme impuls geven als ze de beelden van het NK op YouHi- be zien. Daar zullen ze zo intens van genieten", voorspelde hij. „Dit is een droomlocatie." Los van een eventueel WK over Laurine van Riessen worstelde met haar techniek en flyer Marrit Leenstra kon op dit tamelijk zwa re ijs niet genoeg goed maken op haar duizend meters. Ireen Wüst was aanvankelijk kwaad, om haar val, en om de uit sluiting van haar ploeggenoot Sven Kramer. Maar ze moest al snel weer leuk doen, en op de vleugel van Roel van Vel zen lig gen, bij een aubade van hem aan haar. „Het was heftig. Ik was te leurgesteld en boos, ja, dus ik moest snel schakelen. En ik val nooit. Gisteren reed ik nog een dijk van een baanrecord." De bij zondere kickfinish van Wüst was een statement naar de scheids rechter vanwege de diskwalifica tie van haar ploeggenoot Sven Kramer, vertelde ze. „Dat was zo kinderachtig. Dan snap je het dus echt niet." Ze werd zelf ook gedis kwalificeerd voor haar kickfinish. vier jaar noemt Ritsma de 'Cool ste baan van Nederland' een groot succes. „Dit was een try-out", zegt hij over de organisatie van het dubbele NK. „Kinderziektes heb je altijd, maar daar heeft het publiek niets van gemerkt. Alles valt op zijn plek. Het is helemaal super." De enige smet op het toer nooi was de diskwalificatie van Sven Kramer, na een weergaloze 5000 meter. Maar daar stond de organisatie buiten, het was een be slissing van de scheidsrechter. ISU-voorzitter Ottavio Cinquanta was zaterdag te gast in Amster dam. Aan hem heeft Ritsma voor gesteld om het WK in 2018 in het Olympisch Stadion te houden. „Hij reageerde positief. Hij staat er open voor." Dat bekrachtigde de Italiaan later voor de camera van de NOS. De KNSB is bereid om Amsterdam kandidaat te stel len - die voordracht is ook alleen aan de bond voorbehouden. Dat gaat waarschijnlijk volgend jaar gebeuren. AMSTERDAM - Met zijn alleenheer schappij op de 5000 meter leek Sven Kramer zaterdagavond de na tionale titelstrijd de gehoopte prikkel voor de slotdag te hebben bezorgd, maar scheidsrechter Jac ques de Koning toonde zich scherprechter. Hij bestrafte de 'kickfinish' met diskwalificatie. Zodoende kwam aan het tweege vecht met klassementsleider Koen Verweij, die vervolgens met een straatlengte voorsprong de ti tel veroverde, een vroegtijdig ein de. En aan het seizoen van Kra mer, zo bleek later. Kramer maak te gistermiddag bekend zich don derdag aan zijn luchtwegen te la ten opereren, waarbij de neushol ten worden verruimd. De reden is dat hij met aanhoudende voor hoofdsholteontstekingen kampte. „Ik had voortdurend klachten, was continu verkouden. Het is daarom mooi geweest." Het besluit om er reeds na het NK allround een punt achter te zetten, was pal na de Spelen in So tsji genomen. Bij het WK all round in Heerenveen (22-23 maart), evenals de wereldbekerfi nale in Thialf een week eerder, zou de winnaar van twee keer olympisch goud (5000 meter, ploegachtervolging) en zilver (10 kilometer) derhalve als titelverde diger verstek laten gaan. Onge acht de NK-uitslag. „Ik had de in greep kunnen uitstellen, maar ik heb er dusdanig last van dat ik dat niet wilde. Het is daarom verstan dig het nu meteen te doen, zodat ik straks in de zomer weer snel in m'n vertrouwde ritme kom." Niettemin was het een streep door de rekening om bij het NK slechts een halve vierkamp af te werken. „Het was de bedoeling dat ik dit toernooi zou afmaken en dus gewoon de 1500 meter en tien kilometer zou rijden", bena drukte Kramer. „Ik was graag het duel met Koen aangegaan. Met vijftienduizend toeschouwers op de tribune was de ambiance prachtig. Het is spijtig dat hier door de angel uit het kampioen schap werd getrokken." Hoewel hij 'perplex' stond en zich 'van geen kwaad bewust was geweest', trok Kramer het boete kleed aan. „Het is m'n eigen fout. Regels zijn regels, ook voor mij. Al was het, in deze situatie, lach wekkend te noemen." Weet wat je zo over jezelf afroept, had Kramers coach Gerard Kern- kers hem na, de van tevoren inge fluisterde, onheilstijding nog inge fluisterd. De Koning besefte het zich terdege, maar hield voet bij stuk. „In de reglementen staat dat het niet mag. Van mij wordt ver wacht dat ik de regels volg. Zou ik dat niet doen, dan voer ik m'n taak niet uit en kan ik mezelf niet recht in de spiegel aankijken. Er zou een precedent zijn gescha pen, en daar pas ik voor." Wat volgde, was een spervuur aan reac ties op het besluit van De Koning. Van bijtende kritiek tot voorzich tige bijval. De Koning ontkende overigens niet gewetensnood te hebben gevoeld. „Ik heb eerst be denktijd genomen, heb de beel den zo'n tien keer teruggezien. Het was overduidelijk een schop pende beweging, ik kon niet an ders. Al bezorgt me dit natuurlijk een rotgevoel. Het laatste wat ik wil, is iemand diskwalificeren." Kemkers verweet De Koning niet in de geest van de wedstrijd te door Robbert Minkhorst AMSTERDAM - Michel Mulder is olympisch kampioen en tweevou dig wereldkampioen, toch won de Zwollenaar zaterdagavond pas zijn eerste nationale sprinttitel. „Deze wilde ik heel graag", zei hij zater dag in het Olympisch Stadion van Amsterdam. door Robbert Minkhorst AMSTERDAM - Wat was nu het meest bijzondere aan het sprint- toernooi bij de vrouwen in Amster dam: de titel van Margot Boer ('Misschien wel de enige ooit hier'), of de karatetrap waarmee Ir- een Wüst (overigens na een val) over de finish van haar 1000 meter kwam? door Robbert Minkhorst AMSTERDAM - De KNSB omarmt het idee om in 2018 het WK all round in het Olympisch Stadion van Amsterdam te houden. Zater dag bevestigde Rintje Ritsma van de 'Coolste baan van Nederland' dat hij met de ISU onderhandelt over toewijzing van het toernooi. 'Kickfinish' legt door Marco Knippen I Koen Verweij (links) en Yvonne Nauta plaatsten zich door hun nationale ti tel voor het WK later deze maand in Heerenveen. foto's VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32