TO©S PZC 'Actie Russen zorgelijk' PZC 2 IN HET NIEUWS COLOFON OEKRAÏNE analyse Creëer nieuwe feiten en wacht dan af. Dat is Poetins strategie in afvallige oud-Sovjet-republieken. Maak iemand abonnee! Franse regisseur Alain Resnais (91) overleden PAUL KUSTERS Q WESENS 0MSTANW6HE&EN VANÖAAS SEEN TOOS EN HENK T: 088-0139995 MOSKOU - Om te begrijpen hoe de Russische president Vladimir Poe- tin denkt, moeten we terug naar 2005. In zijn jaarlijkse toespraak tot het parlement noemde Poetin het uiteenvallen van de Sovjet- Unie de 'grootste geopolitieke ca tastrofe' van de 20e eeuw. Tiental len miljoenen etnische Russen in de voormalige Sovjet-republieken waren, volgens Poetin, in één klap ontheemd geraakt. Het is Poetins streven Moskou's invloed te herstellen in de geopoli tieke ruimte die de Sovjet-Unie ooit vulde. Zijn paradeproject hiervoor is de Euraziatische Unie, die zich moet uitstrekken van Chi na tot aan de Europese Unie. Die unie is met landen als Kazach- stan, Wit-Rusland en Armenïe een soort Sovjet-Unie light. Voor Oekraïne had Poetin een centrale rol in gedachten. Maar de volksop stand in Kiev dreigt roet in het eten te gooien. 1. Hoe ontstond de crisis? De Oekraïense opstandelingen weigerden het lidmaatschap van Poetins unie en willen aanslui ting bij West-Europa. Europese en Amerikaanse politici reisden af naar Kiev, waar zij de massa's verzekerden dat het Westen hen steunt. Vladimir Poetin, getergd tot op het bot, trok een grens: tot hier en niet verder. 2. Wat is Ruslands reactie? In 2008 ontstond een soortgelijke situatie in Georgië, waar een pro- Westerse regering het lidmaat schap van de Navo nastreefde en hoopte op opname in de EU. Poe tin verdreef in een vijfdaagse oor log alle Georgische illusies op een toekomst buiten de Russische in vloedssfeer. De regio's Zuid-Ossetië en Abchazië, met grote etnisch-Russische popula ties, werden door Moskou feitelijk geannexeerd. 3. Hoe reageert het Westen? De Westerse reactie is telkens de zelfde. De VS, de EU, de Navo en de OVSE (Organisatie voor Veilig- De VS, de EU, de Navo en de OVSE uiten bezorgdheid en verontwaardiging; en doen vervolgens niets Poetin wil Moskou's invloed in de geopolitieke ruimte van de voormalige Sovjet-Unie herstellen heid en Samenwerking in Euro pa) uiten hun bezorgdheid en ver ontwaardiging. En uiteindelijk ge beurt er niets, want anders dan de voormalige Baltische Sovjet-re publieken - Estland, Letland en Litouwen - zijn Georgië en Oek raïne geen lid van de Navo. Het Westerse militaire bondgenoot schap heeft dus geen rechtsbasis voor ingrijpen. 4. Is er wisselgeld? De Russische inval in Georgië was een keerpunt. Poetin schiep met zijn generaals 'nieuwe feiten op de grond' en het Westen bleek hulpeloos. Dit patroon herhaalt zich in Oekraïne. Ook nu zegt het Kremlin op de bres te springen voor de lokale, etnische Russen - in dit geval op de Krim - die zich bedreigd zouden voelen door de 'ultranationalistische, anti-Russi sche machthebbers' in de hoofd stad Kiev. Voordat de rest van de wereld er erg in had, namen Rus sische militairen strategische posi ties in en gaven daarmee het Kremlin een dominante onder handelingspositie. 5. Hoe loopt het af? Het Westen zal niet militair ingrij pen. Het is de vraag hoe loyaal de Oekraïense strijdkrachten zijn aan de overgangsregering. Het le ger van Oekraïne is niet in staat om de Russen geloofwaardig te genstand te bieden. Mogelijk kie zen de paramilitairen van de ex treem-rechtse Pravy Sektor - de stoottroepen van het Onafhanke lijkheidsplein in Kiev - voor een partizanenoorlog indien Poetin besluit om ook andere delen van Oekraïne binnen te vallen. Dat heeft minister Frans Timmer mans van Buitenlandse Zaken gis teravond aan de Tweede Kamer ge schreven. Om verdere escalatie van de problemen te voorkomen, moeten de internationale inspan ningen erop gericht zijn om een dialoog mogelijk te maken tussen alle partijen die bij het conflict zijn betrokken, aldus de minister. De soevereiniteit van Oekraïne moet daarbij yporop staan, wat be tekent dat iedereen zich aan inter nationaal recht en internationale verdragen moet houden. Timmermans zei eerder al dat de internationale gemeenschap een duidelijk signaal moet afgeven dat de Krim gewoon bij Oekraïne hoort. „Dus geen bezetting en ook geen afsplitsing. Rusland dient de territoriale integriteit te respecte ren. Dat eisen ze zelf ook altijd van andere landen", aldus de be windsman. De Navo veroordeelde gisteren in een verklaring Ruslands militaire acties op de Krim en zei ernstig be zorgd te zijn over een mogelijke militaire interventie in Oekraïne. „Militaire acties van Rusland te gen Oekraïne zijn een inbreuk op het internationale recht", aldus Na- vo-chef Anders Fogh Rasmussen. PARIJS - De Franse filmmaker Alain Resnais is zaterdagavond op 91-jarige leeftijd in Parijs overle den. Dat heeft de producent van zijn laatste films, Jean-Louis Livi, gisteren bekendgemaakt. Resnais gold als vernieuwer en vormde in de jaren vijftig samen met Francois Truffaut (1932-1984) en Jean-Luc Godard de Franse Nouvel le vague, een vernieuwende stijl. Resnais is vrijwel tot zijn dood dit weekeinde films blijven ma ken. In maart komt zijn film Ai mer, boire et chanter uit. Zijn eerste en een van zijn bekendste speel films is Hiroshima mon amour uit 1959. Rusland Oekraïne Hoe crisis aanpakt Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken.van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door onze correspondent Wierd Duk 1% Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. DEN HAAG - Het kabinet veroor deelt de Russische militaire inmen ging in Oekraïne. Door troepen in het land in te zetten of daarmee te schermen, zorgt Rusland voor een escalatie van de problemen. Vooral de Russische activiteiten op en rond het Oekraïense schiereiland de Krim zijn 'buitengewoon zorgelijk'. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2