Woedende Phillip Cocu ziet PSV na rust achterstand wegpoetsen Adam Maher is tot Piazon voelt zich geslachtofferd inkeer gekomen door Vitesse-coach Peter Bosz 2 SPORT DE KLASSIEKER Amsterdamse voetballers halen angel uit competitie door Feyenoord te verslaan in de Kuip: 1-2. ROTTERDAM - Zijn ogen twinkel den, de grijns op zijn gezicht nam geen tel in kracht af. De vreugde over zijn winnende doelpunt in de Klassieker (1-2) oversteeg alles. Zelfs de elleboog van Graziano Pellè in zijn gelaat zorgde niet voor een wanklank. Joël Veltman onderkende de waarde van zijn in tikken Na de zege op Feyenoord kan Ajax de vierde landstitel op rij nauwelijks meer ontgaan. Het plezier van de centrale verde diger en zijn ploeggenoten con trasteerde met het chagrijn in de andere kleedkamer. Feyenoord liet zich niet van het veld blazen, maakte lange tijd aanspraak op drie punten, maar slaagde er we derom niet in de aartsrivaal op de knieën te krijgen. Onkunde en een gebrek aan doortastendheid zaten succes in de weg. Ajax, niet in goeden doen, toonde zich in dat laatste aspect de betere. De matige vorm van de koploper maakte de nederlaag extra wrang. Niet alleen voor de fans in het sta- dion maar ook voor de volgers van het Nederlandse voetbal in bredere zin. In de 26e speelronde haalde Ajax de angel uit het verde re verloop van de competitie. De voorsprong van acht punten op concurrenten FC Twente en Vites se geeft de kampioen normaal ge sproken niet meer uit handen. Ajax wreef zich niet zonder reden in de handen over zoveel fortuin. De uitschakeling in de Europa League tegen Red Bull Salzburg schaarde trainer Frank de Boer weliswaar onder de noemer 'inci dent', de twee kansloze nederla gen in een week tijd legden de zwakke plekken van zijn team ge nadeloos bloot. Het positiespel van zijn team viel te ontregelen door een mix van loopvermogen en finesse bij de afronding. De Boer erkende de problema tiek, al zag hij geen reden te wan hopen. In zijn visie kon in de ere divisie geen ploeg leveren wat Sal zburg tweemaal op rij deed. Hij kreeg in de Kuip gelijk. Feye noord probeerde het spel van de Oostenrijkse club te overgieten met een Rotterdams sausje. Al leen bleef een tastbaar resultaat uit. Op cruciale momenten toon de Feyenoord zich tot onvrede van coach Ronald Koeman een be ginneling, alle goede bedoelingen ten spijt. Invaller Kolbeinn Sigthórsson kon deze constatering slechts bea men. De IJslander kreeg tot zijn schrik kort voor rust een vrije doorgang in het strafschopgebied. Zijn loopactie eindigde bij de eer ste paal, waar Ricardo Kishna de bal na een dribbel neerlegde. Het leverde Ajax, tegen de verhouding „Ik begrijp het niet", zei Cocu na afloop nog maar eens. „We had den alles doorgenomen en wisten dat de Eagles furieus zouden be ginnen. Als je zelf dan op zo'n ma nier start, is dat heel teleurstel lend. Ik ben kwaad geworden in de rust. Ja, natuurlijk, ik was echt kwaad. Als je kijkt van hoever we zijn gekomen, is dat logisch. We mogen nu gewoon geen onnodig puntenverlies meer lijden, dat is dit seizoen al genoeg gebeurd." PSV was helemaal nergens in de eerste helft in Deventer. Het met bescheiden middelen opereren de Go Ahead was met een 2-0-ruststand veel te lief geweest en liet meerdere kansen onbe nut. Bijna niets lukte bij PSV. Een deel van het team dacht na vier zeges dat het vanzelf wel zou lukken. PSV kon de bal maar niet in de ploeg houden, het rust- signaal betekende het einde van een martelgang. Dankzij een zeldzame ommekeer klonk na afloop toch nog hard ap plaus uit de PSV-kleedkamer. Dit keer geen haastig gesleep met kof fers of verwilderde blikken bij spelers en begeleiders, maar tota le ontspanning bij iedereen. Het geklap in de omkleedruimte was tot ver in de catacomben van de Adelaarshorst te horen. De PSV-spelers waren uitzinnig, de assistenten van Cocu liepen met een grote glimlach rond. „Dit heb ben we weer op vechtlust be slist", vond Cocu. Van niets naar drie punten, van drama naar tijde lijke euforie. De wedstrijd in Overijssel paste uitstekend bij het PSV van dit sei zoen, waar een sportief paradijs en totale ontreddering soms zo dicht bij elkaar liggen. PSV kan de laatste maanden wel bogen op be tere resultaten. De afgelopen tien duels leidden acht keer tot winst. Voor het eerst in elf jaar wist PSV in een uitwedstrijd in de eredivi sie na een achterstand van twee goals toch drie punten te pakken. Memphis Depay gaf zoals de laat ste weken wel vaker de aanzet. Een prachtige knal trof na rust doel, kort nadat Erik Falkenburg de ultieme kans op 3-0 verpruts te. Depay: „Die eerste helft moe ten we onszelf aanrekenen, het leek soms nergens op. Dat we dan nog bijna de derde weggeven, is ongelooflijk. Die man (Falken burg) mag daar nooit zo vrijko men. In mijn schot zat een stuk frustratie, dat kon je waarschijn lijk wel zien." De streep van de PSV-topscorer bleek het sein om de jacht te openen op een zege en instandhouding van de droom om misschien nog door te stoten naar de tweede plek in de eredivi sie. „We kregen energie van de goal", vond Ji-Sung Park. Hij ging na ruim een uur weer eens de strijd aan in het strafschopgebied van Go Ahead Eagles. Locadia pro fiteerde: 2-2. PSV kreeg volledige grip op het duel, maar hield het lang spannend. Wie anders dan Bryan Ruiz, in korte tijd al vaak beslissend in de slotminuten, te kende na goed werk van Santiago Arias voor het slotakkoord. De bo ze bui van Cocu was weg. „Dit soort wedstrijden winnen we nu wel, al lieten de Eagles het na om de derde goal te maken. Daarna vloeiden hun krachten Maher maakte zaterdagavond na vier wedstrijden op de bank weer een kwartiertje vol, als invaller te gen Go Ahead Eagles. PSV won opnieuw, Maher had dus reden tot lachen. Een fraai een-tweetje met Santiago Arias voor de 2-3 deed hem goed. „Voor mezelf wa ren het op de bank niet de meest makkelijke weken, maar PSV wint ineens wel vijf keer achter el kaar. Dan ga je ook nadenken en jezelf vragen stellen: Heb ik altijd voldoende gebracht? Wat kan er allemaal beter?" De twintigjarige middenvelder kwam met een op merkelijke ontboezeming. „Het is vervelend voor mezelf, maar ik denk dat de trainer me er terecht een tijdje uit heeft gehaald. De re sultaten waren niet zoals ze moes ten zijn en ik haalde mijn niveau niet." Maher sprak onder meer met Guus Hiddink. „Wat er is be sproken, hou ik onder ons. Na tuurlijk moet het beter. Ik ben met mezelf aan slag gegaan. Op de trainingen moet ik het laten zien. Het kon zo niet meer met mij en PSV, maar als speler pro beer je jezelf altijd te bewijzen en wil je in de basis staan. De trainer heeft een duidelijk signaal afgege ven. Ik moet meer brengen en dat zit er ook zeker in." Piazon, net twintig jaar, kende een uitstekende start bij Vitesse afgelopen zomer. Hij was mis schien wel de beste speler in de eredivisie, nu vertolkt hij een bij rol en dat is moeilijk, zo geeft hij toe. „Het is best lastig. Al mijn vrien den zijn ook nog eens vertrokken. Ik ging veel om met Jonathan Reis (terug naar Brazilië), Alex en Anderson (Botafogo), Cristian Cuevas (FC Eindhoven) en Fran cisco Junior (Stromsgodset). Ik ben nu alleen, gelukkig is mijn va der er nog. Die woont bij mij in Arnhem. Ik denk niet dat het ver trek van mijn vrienden van in vloed is op mijn spel. Zo ver wil ik niet gaan." Piazon speelde tegen Roda JC ruim een half uur, hij viel in voor Zakaria Labyad, die links op het middenveld zijn acties maakte. Piazon voelt zich geslachtofferd. „Iemand moet de schuld krijgen voor de slechte reeks, toch? Dat ben ik blijkbaar, ik ben de enige die uit het team is verdwenen. Geen probleem, ik respecteer de beslissing van de coach. Hij draait al heel wat jaartjes mee in het voetbal, weet er meer van dan ik. Hij heeft meer opties en dat snap ik ook wel. Voor het duel met RKC nam hij mij apart en vertel de dat ik op de bank zat. Dan moet je even slikken." Veel verwijten kan hij zichzelf niet maken, meent Piazon. „Ik train nu net zo hard als voor de winter, toen alles goed ging. Maar ik kan niet altijd goed spelen. Ik houd vertrouwen. Vroeg of laat kom ik terug. Ik ben het voetbal len niet verleerd." Zorgen maakt de flankspeler zich niet. „Tegensla gen horen bij het voetbal, het kan iedereen overkomen. We hebben nu twee duels gewonnen en daar gaat het om", vertelde Piazon, die carnaval viert in Tilburg. „Ik heb twee kostuums gekocht, een hip pie-pak en een zak patat. Ik heb nog nooit carnaval gevierd in Ne derland, ik ben erg benieuwd." Ajax neemt door Geert Langendorff Ajax kan de vierde landstitel op rij nauwelijks meer ontgaan. De concur rentie blijft punten morsen, terwijl de Amsterdammers overwinningen blij ven behalen. door Rik Elfrink DEVENTER - Soms wordt wel eens getwijfeld aan de hardheid van Phil lip Cocu. Is hij niet te aardig, te sympathiek, misschien wel te lijd zaam om trainer-coach van een Ne derlandse topclub te zijn. Afgelo pen zaterdag gaf hij zelf het ant woord. „Natuurlijk was ik kwaad", zei hij over de belabberde eerste helft van PSV bij Go Ahead Eagles. De ploeg stond op uit een sportie ve hel en wist een 2-0-achterstand toch nog om te buigen in een 2-3-zege. Bryan Ruiz viert feest met Santiago Arias nadat hij de winnende treffer voor PSV heeft gemaakt, foto Jeroen Putmans/VI Images door Rik Elfrink DEVENTER - Adam Maher leunde na afloop van Go Ahead Eagles-PSV rustig tegen de muur tegenover de deur van de kleedkamer. Hij zag er ontspannen uit, in tegenstelling tot een paar maanden geleden. Geen stoere woorden of strakke blik in Deventer. „Je wil jezelf zo graag waarmaken en dan gaat het niet zo als je wil. Dat is frustrerend." door Pim Roelofs ARNHEM - Voor Vitesse-topscorer Lucas Piazon dreigt het seizoen als een nachtkaars uit te gaan. In de gewonnen thuiswedstrijd tegen Ro- da JC (3-0) zaterdag kreeg de Brazi liaan voor het eerst sinds de neder laag bij FC Twente half februari weer speelminuten van coach Peter Bosz. „Ik mocht invallen toen de wedstrijd al beslist was. Ik zal mij moeten terug knokken in het team. Ik heb mijn best gedaan", meldde de huurling van Chelsea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26