Ajax gebutst maar niet gebroken naar de Kuip Van Gaal 44 SPORT DE KLASSIEKER De Nooijer kan niet winnen met Dordrecht Aanvaller van Feyenoord (19) meldt zich na de Klassieker voor het eerst bij Oranje. „Ik ben niet snel gek te maken." Van geveinsd zelfvertrouwen was geen sprake. Alleen doelman Jas per Cillessën zocht na afloop van de kansloze nederlaag tegen Red Bull Salzburg (3-1) met een lijk bleek gelaat de bus op. De interna tional, in de vaderlandse competi tie schier onpasseerbaar, moest in een week tijd in totaal zes tegen treffers incasseren. De vernede ring stak hem behoorlijk. Al bleef ook hij tamelijk laconiek. Cillessen ging er niet vanuit dat de tik de voorbereiding op de Klassieker in gevaar zou brengen. „Vorige week verloren we in de Arena met 3-0 van Salzburg", stel de hij. „Een paar dagen later speel den we AZ met 4-0 van de mat. Tegen Feyenoord moeten we dat in principe ook kunnen." De sportman in hem sputterde nog wat tegen, de rest van hem besefte goed hoe de wereld in el kaar stak. Niet zonder reden spaar de trainer Frank de Boer in Oos tenrijk drie basiskrachten. Joël Veltman, Niklas Moisander en Bo- jan Krkic konden best in actie ko men, maar de coach wilde met het oog op de confrontatie met Feyenoord de goden niet verzoe ken. Via de competitie kan Ajax zich rechtstreeks kwalificeren voor de Champions League en daarmee de begroting zonder kunst- en vliegwerk op niveau houden. En een stunt behoorde niet tot de mogelijkheden. De veldspelers waren zich terdege bewust van de belangen en de plek op het Europese toneel. Davy Klaassen gaf zonder aarzelen aan na rust uiterst voorzichtig met zijn lichaam te zijn omgespron- gen. Een ongeluk zit, zo redeneer de de middenvelder, in een klein hoekje. Ook Daley Blind deed geen moeite de realiteit mooier voor te spiegelen dan die in wer kelijkheid was. „Heel vervelend, maar in de Kuip wacht een be langrijkere wedstrijd." Blind schetste de situatie van Ajax op klinische wijze. „Je wil zo lang mogelijk meedoen in de Eu ropa League, maar uiteindelijk weegt de competitie zwaarder." De tactisch begaafde speler had graag zijn beste beentje voorge zet, maar na de afstraffing in de Arena viel er in Salzburg weinig eer meer te behalen. Alle aan dacht richtte zich op Feyenoord. „Dat is de wedstrijd van het jaar. Die leeft enorm bij ons." De Boer maakte zich evenmin zor gen. Net als tegen AZ moet Ajax in de Kuip zonder problemen kunnen terugvallen in het oude stramien. „Je komt daar veel meer aan voetballen toe dan in Salz burg", zei hij. „Ik heb er alle ver trouwen in dat het goed komt. Na tuurlijk komt de uitschakeling hard aan. We wilden stappen ma ken op het internationale po dium. Helaas troffen we een te genstander die niet had misstaan in de Champions League." Bij winst zet Ajax de Rotterdam mers op een achterstand van twaalf punten. De Boer: „Dan zijn de kansen voor Feyenoord op de titel wel verkeken." ROTTERDAM - Hij doet echt zijn best. Maar het kost heel veel moei te om de glimlach van het gezicht te krijgen. Niemand neemt het Jean-Paul Boëtius kwalijk, ieder een begrijpt dat de aanvaller van Feyenoord deze middag even in de zevende hemel is. Morgen mag hij weer in een volle Kuip de mooiste wedstrijd van het jaar spelen, maandag meldt hij zich voor de eerste keer bij het Neder lands elftal. „Het moet echt nog even tot me doordringen." Hij houdt de brief van de KNVB stevig vast. „De hele selectie staat erop en ook hoe laat ik me maan dag moet melden." Boëtius kent het briefpapier, van de vertegen woordigende jeugdelftallen en re cent nog Jong Oranje. Toch is dit wel even andere koek. „Een gou den papier, zo zou je het bijna kunnen noemen." Weer moet hij lachen, de linksbuiten met de beu gel. „Ik heb alleen nog niet naar huis kunnen bellen. Mijn ouders zijn vandaag negentien jaar ge trouwd. Dit is een mooi cadeau voor ze." Kort voor het eind van de beslo ten training heeft hij van Ronald Koeman te horen gekregen dat hij bij Oranje zit. „Ik kreeg een oran je hesje van hem en hij feliciteer de me. Weet je wat ik bedoel, vroeg de trainer. Dat wist ik wel. Ik had erop gehoopt. Ie probeert iedere keer het beste van jezelf te laten zien en je hoopt dat het ge noeg is om geselecteerd te wor den. Daarna is het afwachten tot vrijdagmiddag 12.00 uur. Nu het zover is, voelt het een beetje raar. Zo was het bij de vorige Klassie ker in de Kuip ook. Eerst blijf je koel en pas later zie je wat je hebt bereikt." Boëtius weet dat hij onder een vergrootglas ligt. Hij is ook niet meer de jongen die nog geen an derhalf jaar geleden zijn debuut in Feyenoord 1 maakte, uitgere kend in die beladen Klassieker te gen Ajax. „Toen verwachtte nie mand iets van me. Nu is het an ders. Toch heb ik alleen soms last gehad van de druk die ik mezelf oplegde. Met verhalen in de me dia of reacties van mensen houd ik me niet zo bezig. Ik ben niet snel gek te maken." We gaan even terug in de tijd, naar vrijdag 26 oktober 2012 om precies te zijn. De selectie van Feyenoord bereidt zich voor op de thuiswedstrijd tegen Ajax en na de training lopen twee jonkies el- Het speelse moet nu gecombineerd worden met volwassen voetbal kaar te dollen. Rechts Tonny Vil- hena, die een half jaar eerder al heeft gedebuteerd. De jongen links is voor velen nog een grote onbekende. Dat verandert twee dagen later, als de naam van Jean-Paul Boëtius totaal onver wacht in basisopstelling ver schijnt. De linksbuiten maakt in druk, schiet de 1-1 binnen, maar lijkt van Ajax te verliezen. Boëtius kan alsnog juichen omdat Graziano Pellè in de laatste mi nuut de 2-2 nog binnen knalt. „Voor die wedstrijd tegen Ajax had ik volgens mij vier keer met de eerste selectie meegetraind", vertelt Boëtius. „Daarna was in eens alles anders. Of ik voetbal nu nog steeds als een hobby zie? Nee. Maar ik vind het moeilijk om te omschrijven hoe ik het wel zie." Hij zegt vooral een andere beleving te hebben dan in de jeugd bij Feyenoord. „Het speelse moet nu gecombineerd worden met volwassen voetbal. Daar moet ik de juiste balans in weten te vinden. Ik heb nog steeds de zelfde liefde voor het spelletje. Maar een hobby kan ik het eigen lijk niet meer noemen." Jean-Paul Boëtius heeft dit sei zoen acht goals en zeven assists achter zijn naam staan. Dat het aantal doelpunten nog niet in de dubbele cijfers zit, is eigenlijk een wonder. Hij hoeft ook niet diep in zijn geheugen te graven om een paar missers terug te halen. „Uit tegen Go Ahead Eagles.... Als het dan uiteindelijk 2-2 wordt, denk je daar later wel over na. Als ik die avond gewoon twee keer had ge scoord, hadden we gewonnen. Het was zo knullig. Weer in de laatste minuut, weer de overwin ning weggeven. Dan hoeft nie mand mij te vertellen dat ik er meer uit had moeten halen." Hij oogt fit en gretig. De periode - Over de afwezigheid van Nigel de Jong... Als Louis van Gaal in Parijs voor het ultieme resultaat zou gaan, dan had hij de controleur Nigel de Jong wel opgenomen in zijn groep van 23. Maar de bondscoach heeft andere plannen met het duel in het uitverkochte Stade de France. „Ik wil Jordy Clasie op die Halverwege stond Dordrecht ver diend voor. Paul Gladon opende de score vlak voor rust. De spits tikte een voorzet van rechts alert binnen. Halverwege de tweede helft kwam Fortuna verrassend op gelijke hoogte. De treffer kwam op naam van de net inge vallen Gevaro Nepomuceno, maar zijn schot van afstand werd wel van richting veranderd. Istvan Bakx verloor met FC Den Bosch van Jong Ajax met 3-2. door Geert Langendorff AMSTERDAM - Gebutst maar niet gebroken meldt Ajax zich morgen in de Kuip voor de Klassieker te gen Feyenoord. Het verblijf in het Europese bekervoetbal mag don derdag met een klap zijn beëin digd; in de eredivisie voelt de kop loper zich zeker van zijn zaak. Ajax ziet in de ontmoeting met Feye noord een uitgelezen kans om het fundament onder de vierde opeen volgende titel te verstevigen. In Eu ropa kent de ploeg zijn plaats. Het gaat stap voor stap, zegt Boëtius Daley Blind baalt in Salzburg. door Barry van der Hooft Jean-Paul Boëtius door Leon ten Voorde ZEIST - Op weg naar het grote eind doel neemt Louis van Gaal nog een keer een afslag naar een plek waar hij nog wat hoopt te vinden voor de reis naar Brazilië. Het oefenduel van Oranje woensdag in en tegen Frankrijk wordt de laatste test voor dat de bondscoach de deur van Oranje op slot doet. Wat dit keer opvalt is de afwezigheid van Nigel de Jong, de komst van vier debu tanten en de schaarste op links ach terin. Van Gaal verklaart zich na der. DORDRECHT - FC Dordrecht heeft zijn leidende positie in de Jupiler League niet adequaat verdedigd. Coach Gérard de Nooijer, Harry van den Ham zat een schorsing uit, zag Fortuna Sittard gisteravond met een gelukkig punt vertrekken aan de Krommedijk: 1-1. Bakx werd in de 83e minuut ge- Louis van Gaal over zijn zoektocht naar een linksback. „Ik zou wel willen zeggen: jongens, kom op. Laat het eens wisseld. zien, overtuig mij." foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 98