Nederlanders naar huis 8 BUITENLAND OEKRAÏNE Moskou wil niet praten over Krim De Russische bemoeienis met het schiereiland valt niet meer te ontkennen. SEBASTOPOL - Rusland heeft giste ren een verzoek afgeslagen van Oekraïne om te praten over De Krim. Moskou zegt zich te hou den aan de afspraken met Oekraï ne over de Russische Zwarte Zee- vloot, die een basis heeft in Seba- stopol. Wat op de Krim gebeurt, is volgens Rusland een gevolg van 'interne politieke geschillen'. In Rusland liet ex-president Vik tor Janoekovitsj zich gisteren voor het eerst horen sinds hij uit Oek raïne werd verdreven. Op een persconferentie in Rostov zei hij zich niet verantwoordelijk te voe len voor de doden die tijdens de protesten tegen zijn bewind zijn gevallen. Het bloedvergieten is volgens hem de schuld van het Westen en de betogers. Hijzelf zou geen opdracht tot schieten hebben gegeven. De nieuwe machthebbers in zijn land zijn volgens hem een 'fascistische min derheid'. Oekraïne heeft Rusland gevraagd om uitlevering van Ja noekovitsj. Hij wordt in zijn land beschuldigd van massamoord op betogers tegen zijn bewind. BESCHOUWING SIMFEROPOL - In een noodtempo volgen de ontwikkelingen op De Krim zich op. Binnen een week zijn de omstandigheden op het schiereiland in de Zwarte Zee ver anderd van overwegend rustig in een situatie waarin gewapende schermutselingen een kwestie van tijd lijken. Wat afgelopen zondag begon met een vreedzame demonstratie van 20.000 etnische Russen (60 pro cent van de Krimbevolking), die zich keerden tegen de machtsover name in Kiev, krijgt steeds meer het karakter van een separatis tische volksopstand. Tijdens de betogingen in Sebastopol (vrijwel geheel Russisch) en Simferopol, klonken afgelopen dagen steeds vaker oproepen tot bewapening en zelfs oorlog. Een onheilspellen de geest heeft zich bliksemsnel meester gemaakt van het zuide lijkste stukje Oekraïne. Rusland heeft tot dusverre ge zegd zich niet fysiek in het con flict in Oekraïne en op De Krim te zullen mengen. Al liet Moskou bij monde van minister Sergej La- vrov van Buitenlandse Zaken na tuurlijk wel zijn ongerustheid blij ken over de Russische bevolking van Oekraïne. Maar wie de laatste drie etmalen bekijkt, kan niet anders conclude ren dan dat Rusland zich wel de gelijk bemoeit met de tramme lant op De Krim. Allereerst via een 'zachte invloed': leden van de Doema, de Russische Tweede Ka mer, vliegen als duiven in een til richting De Krim om de etnische Russen een hart onder de riem te steken. Opvallendste verschijningen in Sevastopol: de reusachtige ex-bok ser Nikolaj Valoejev en de ultrana- tionalistisch schreeuwlelijk Vladi mir Zjirinovski. De burgers ont haalden hen als helden. Maar er zijn duidelijke aanwijzin gen dat het Kremlin ook 'harde in vloed' uitoefent. Zo namen afgelo pen donderdag gewapende pro-Russische eenheden het par lementsgebouw in Simferopol in en vervingen daar de Oekraïense voor de Russische vlag. Wie die mannen waren? Niemand wist het en de geruchtenmachine sloeg al snel op hol. Ooggetuigen vertelden dat het ging om een 'zeer efficiënte' actie van zwaar bewapende lieden. Een van hen had het zelfs over een 'landing'. Dezelfde avond namen geüniformeerde mannen het mili taire vliegveld van Belbek bij Sebastopol in. En enkele uren la ter ook de luchthaven van de hoofdstad Simferopol. Ze werden aangevoerd in vier Kamaz-leger- vrachtwagens, droegen zware wa pens en hadden identieke kle ding. Niet iets wat je verwacht van een inderhaast bij elkaar ge raapt clubje kerels dat is opge richt om de regio tegen indrin gers uit West-Oekraïne te be schermen. Volgens een ooggetui ge spraken de krijgslieden met een typisch Russisch accent (Krim-Russen hebben een zachte re tongval) en waren ze vastbeslo ten de inkomende vlucht van de Oekraïense minister Arseni Avakov van Binnenlandse Zaken naar De Krim te dwarsbomen. Op geen van beide luchthavens was Honderden Nederlandse toeris ten die gistermiddag uit de Egyp tische badplaats Sharm-el-Sheikh terugvlogen, na een aangescherpt reisadvies, kwamen vannacht kort na middernacht terug. Ook veel Duitse en Zwitserse vakantie gangers kwamen voortijdig thuis. De reisorganisaties hadden al con tact opgenomen met de vakantie gangers die gisteren naar Sharm-el-Sheikh zouden vertrek ken. Een woordvoerster van Tho mas Cook zei dat een aantal men sen heeft besloten thuis te blij ven. Anderen wijken uit naar een alternatieve vakantiebestemming. Volgens ooggetuigen rukten Egyp tische legereenheden gisteren di verse dorpen binnen ten zuiden van de plaatsen Rafah en Al-Arish. Daar werden aanhoudin gen verricht en hutten van ver dachten met de grond gelijkge maakt. Ooggetuigen spraken van 'een slachting, een oorlog'. De Egyptische strijdkrachten zijn al dagen bezig met grote acties in een van de belangrijkste toeris tische regio's van het land. Ge zocht worden militanten van Ansar Bait al-Maqdis, ofwel de 'Supporters van Jeruzalem'. Deze radicale moslimgroep opereert Bus reizen volgende keer_wèe Stille overname Kremlin op Viktor Janoekovitsj tijdens zijn persconferentie, foto HH door onze correspondent Joost Bosman door onze redactie buitenland AL-ARISH/SINAÏ - Het Egyptische le ger is gisteren opnieuw in actie ge komen tegen bolwerken van islami tische extremisten in het noordelij ke deel van het Sinaï-schiereiland. www.dejongintra.nl/busreizen Reissom exclusief 17.50 reserveringskosten ugh /fö) Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau en €2,50 calamiteitenfonds s8r Verre reizen Steden reizen Vlieg reizen Auto reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8