PZC Maan Rechts en links bezuinigt gelijk Zeeuwse waar vooral naar België Kustonderzoek komt in het gedrang 16 SPECTRUM 'J 'J u fC8C5«E Hier in Zeeland is het haast nooit meer don ker. Het aantal lampen en lantaarnpalen neemt steeds meer toe en sommige stralen dag en nacht licht uit. Ik heb eens ooit in de nacht wakker gelegen en besloot eens geen schapen te tellen, maar lampen. Ik probeerde uit te rekenen of te schatten hoeveel lampen en lampjes er in Zeeland zouden kunnen zijn. Ik begon in huis, telde de lampjes van de appa ratuur, tv, koelkast, de oven, de wekker, ik tel de de lantaarns in de straat; hoeveel auto's en fietsers zouden er rondrijden? En dan die eeu wige kerstverlichting. Het was onbegonnen werk. 's Nachts moeten er miljoenen lampen en lampjes branden. De lichten van de indus triegebieden en de havens kleuren de nachte lijke hemel oranje. Dat licht is een teken dat men ook 's nachts bezig is. Het zou ook zor gen voor meer veiligheid, al schijnt het aantal misdrijven mét de komst van lampen hoege naamd niet af te nemen, maar mensen voelen zich veiliger als er lampen branden. Er bestaat ook een soort oerangst voor het donker. Onlangs zag ik in een donkere nacht een hel dere, haast volle maan. De maan lijkt iets bij zonders te doen, maar het mysterieuze land schap dat wij dan zien, is niet zozeer het ge volg van iets wat buiten ons ligt, nee, de oor zaak moeten we zoeken in de mechaniek van onze ogen. Dat werkt heel anders in het don ker dan overdag. Bij maanlicht vallen de kleu ren weg, gebouwen worden zwarte massa's, bomen worden silhouetten en lichte plekken worden kleurloos. Het is alsof je naar een zwart-wit foto kijkt. En een heldere maan bo ven de zee zorgt voor een zilveren spiegeling op het water en dat maakt de zee zwart: een fascinerend en haast toverachtig beeld. De maan geeft veel minder licht dan de zon. De zon, zo hebben ze me verteld is 3.000.000 keer helderder dan de maan. En dat maanlicht vinden we blijkbaar zelden voldoende en bo vendien schijnt de maan maar af en toe en dan ook nog eens niet precies wanneer wij het willen. Maar of we daarnaast al die lam pen en lantaarns nodig hebben... o D O 5L 0 N 0 0 c O H =r o 0 3 J UW MENING 404 reacties 1. Dode door aanrijding trein in Goes 2. Slachtoffer dodelijk ongeluk Rilland afkomstig uit Middel burg 3. Man bekent moord op Gina van Someren Of gemeentebesturen nu rechts of links zijn, in grote lijnen bezuinigen ze op dezelfde punten. Een gemeente be sturen is, noodgedwongen, vooral een kwestie van boekhouden geworden en minder van het maken van ideologi sche keuzes. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant naar de financiële handel van wandel van gemeenten in de periode 2010-2013, waarbij hun begrotingen in die periode met elkaar zijn vergeleken. De gemaakte keuzes zijn afgezet tegen de politieke samenstelling van het col lege van B en W. IN binnen- en buitenland 7"" Oranje wint 24 medailles Nederland is op de Olympische Spelen in So- tsji in het medailleklassement als vijfde geëindigd. In totaal pakte de Oranje equipe acht keer goud, zeven keer zilver en negen keer brons. Het record behaalde Nederland in 1972, toen Oranje als vierde eindigde op de Spelen in het lapanse Sapporo. Zeeland exporteert vooral naar buur land België. Hoewel ook Duitsland als afzetgebied belangrijk blijft, neemt de export naar China eveneens sterk toe. Dat blijkt uit een rapport van ING Eco nomisch Bureau over de export van grensprovincies. In Zeeland draagt de goederenexport bovengemiddeld veel bij, aan de regionale economie. Zo'n 35 procent van het Zeeuws bruto regio naal product wordt verdiend met ex port. Als de wereldhandel groeit, profi teert Zeeland daar doorgaans extra van. België en China vormen inmiddels de belangrijkste afzetmarkten. Het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) stevent af op een miljoenentekort. De afgelopen twee jaar is fors verlies geleden. Door het wegvallen van subsidies en, aan de an dere kant, hoge kosten ziet het insti tuut gedwongen fors te bezuinigen. „Het gat wordt steeds groter", bevestigt vestigingsdirecteur Peter Herman van het NIOZ in Yerseke de berichten. Hij houdt er rekening mee dat de reorgani satie personele gevolgen krijgt. Daarbij zou het in eerste instantie gaan om be perken van het aantal tijdelijke contrac ten en interne verschuivingen. Forse groei ladingdiefstal Het aantal diefstallen uit vrachtwagens is vo rig jaar fors gestegen naar 243. Dat is een groei van 43 procent ten opzichte van 2012. Wie het aantal pogingen tot diefstal meetelt, komt zelfs op een toename van ruim 50 pro cent Vooral in het zuidoosten van het land is het vaak raak. Gevaarlijk duo opgepakt Het gezochte en gevaarlijke duo Antonio Marcos van der Ploeg (25) en Enise Merve Bir- can (19) is woensdag gearresteerd in een ho tel in het Duitse Schwerte. Zowel in Duits land als in Nederland is met man en macht gezocht naar het tweetal, dat in afgelopen weken een spoor van geweld achter zich liet. 0 0 O c 0 13 GD 0 0 0 13 Q. 0 0 VIDEO VAN DE WEEK Veel oud-leerlingen op de reünie van de CSW in Middelburg Tien kilometer schaatsen is te saai voor de Olympische Spelen 30% EENS ONEENS 70% MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72