Internationale studenten negeren Amsterdam auping Kwart van fietsers rijdt door rood licht Morgen: plaza 6 BINNENLAND 66 Zo'n stad als Maastricht straalt uit Europees bezig te zijn; dat helpt ook wakker worden in je eigen Criade; de Auping onder de boxsprings Ook vergeleken met universiteits steden in eigen land, bevindt Am sterdam zich in de onderste regio nen. Dat blijkt uit het rapport In ternationaal hoger onderwijs als eco nomische motor. Daarin staan aan bevelingen aan de gemeente hoe het beter moet. „Amsterdam heeft 6500 studen ten uit het buitenland", zegt Frank Uffen, een van de samen stellers. „Niet eerder is dat aantal in een Europese of nationale con text gezet. Wat ook blijkt, is dat het aandeel internationale studen ten in Amsterdam langzamer groeit dan elders. De achterstand loopt dus op." Als toeristische bestemming doet de stad het bijzonder goed. We reldwijd is Amsterdam voor jonge ren de vijfde toeristische bestemming. Van alle studenten in de hoofdstad, komt echter maar 6,6 procent uit het buiten land. Amsterdam krijgt het advies meer Engelstalig onderwijs te ge ven. Bovendien zou de stad meer technische opleidingen moeten bieden, omdat er in de IT-sector veel werk is in de hoofdstad. „Een kwart van de internationale studenten blijft in de stad van de studie wonen, vindt daar werk, krijgt familie op bezoek", zegt Uf fen. „Dat levert economisch groot voordeel op. Andere steden heb ben dat allang door. Amsterdam moet gewoon wakker worden." Europees staan Wenen, Brussel en Zürich bovenaan met elk 34 procent. Londen en Parijs volgen. Amsterdam steekt daar met zijn 6,6 procent maar minnetjes bij af. De absolute koploper wat betreft buitenlandse studenten in Neder land is Maastricht met 48 pro cent. Wageningen scoort ook goed, met 24 procent. De Universi teit Twente is de beste van de TU's, gevolgd door Delft en Eind hoven. Amsterdam, Leiden en Utrecht sluiten de rijen. „Maastricht, En schede, maar ook Eindhoven, dat zijn universiteiten waarvan ik weet dat die met een zware inter nationale ambitie aan de slag zijn", zegt Uffen. „Zo'n stad als Maastricht, die straalt uit erg Eu ropees bezig te zijn. Dat helpt ook." De universiteitssteden in de grensstreek scoren vooral goed door het binnenhalen van Duitse studenten. „Dat is ons voordeel. Daar zit een natuurlijke aanwas", zegt Hinke Barry van de Universi- BUITENLANDSE STUDENTEN teit Twente (UT) in Enschede. De UT zet zwaar in op internationali sering. „We gaan naar beurzen, hebben onze agenten in het buitenland, zetten marketingmiddelen in. Als je dat doet, zie je dat terug in de resultaten. Alles wat je aandacht geeft, groeit." De Radboud Universiteit Nijme- gen telt bijna 1200 Duitse studen ten. De opleidingen hoeven niet per se in het Engels te zijn om stu denten te trekken, legt Martij n Gerritsen, woordvoerder van de Radboud, uit. „We hebben Duitse studenten die de Nederlandstali ge opleiding psychologie volgen. Die krijgen vooraf een cursus Ne derlands." Jouw Criade koop je bij Auping Plaza. Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl Van de Meel postte met een came rawagen bij meerdere kruispunten in Den Haag. Uit de videobeelden concludeert ze dat ouderen beter 'luisteren' naar het stoplicht dan jongeren. Van de jeugdige fietsers negeert een derde het rode licht, bij ouderen is dat 'maar' een op de vijf. Ook als het stoplicht nog maar net op rood staat, fietsen jon geren door. Volwassenen staan pas weer op de trappers als het licht al lang op rood staat. Mogelijk heb ben zij de cyclus van een stoplicht beter door, denkt de studente. De verschillen per kruispunt zijn overigens groot. Als de overkant van het kruispunt niet ver weg is, negeren mensen sneller een rood licht. Een lange wachttijd stelt het geduld op de proef en vergroot de kans dat mensen alsnog doorfiet- sen. Op een kruising waar veel vrachtwagens en bussen voorbij komen, houden mensen zich veel beter aan de verkeersregels. Zo ging op de drukste kruising in Van de Meels onderzoek nog niet één op de twintig fietsers door rood. Senioren wachtten bij dit kruispunt zelfs allemaal op groen licht. cp door Patrick Wiercx AMSTERDAM - Amsterdam mag dan voor buitenlandse toeristen een aantrekkelijke bestemming zijn, in ternationale studenten (aten de hoofdstad massaal links liggen. Op Europees niveau is Amsterdam zelfs hekkensluiter. Onderzoeker Frank Uffen Percentage internationale studenten in studentensteden Maastricht Wageningen Enschede Delft Eindhoven Tilburg Nijmegen Amsterdam Leiden Utrecht Brussel Zürich Wenen Londen Parijs Berlijn Barcelona infographic DPd I bron Class of 2020 "I-—<m li'. Ga naar www.auping.nl/criade en creëer je eigen Criade Op een kruispunt met veel vrachtverkeer blijven fietsers vaker wachten op groen licht DEN HAAG - Ruim een kwart van de fietsers trekt zich niets aan van een rood stoplicht. Mannen (30 procent) fietsen veel vaker door rood dan vrouwen (24,6 procent). Dat leert een afstudeeronderzoek dat Evelien van de Meel deed aan de TU in Delft. Ze werd daarbij be geleid door de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6