-■ }- Nu het vuur in Kiev is gedoofd, is de Krim de nieuwe brandhaard in Oekraïne. De Russische meerderheid weigert de nieuwe machthebbers te erkennen. „We zullen de fascisten vernietigen." 12 SPECTRUM buitenland >5- m oor het cultureel handelscentrum Huis van Moskou in Sebastopol, hoofdstad van de Krim, staan zo'n driehonderd men sen. Binnen vergadert de stadsraad over een nieuwe burgemeester, nadat eerder op de dag de door Kiev aange stelde eerste burger het hazenpad heeft gekozen. „Russische stad, Russi sche burgemeester!", scanderen de omstanders. Inwoners van Sebastopol beklimmen om beurten de trappen van het gebouw om iets door de mega foon te roepen. De teksten variëren van mooi voorgedragen gedichten ('Ik ben Russisch, en iets anders kan ik niet zijn') tot aan verklaringen over af scheiding van de Krim. En ja, een en keling heeft het over het opnemen van de wapens. De revolutie in Kiev heeft de Krimbe- woners nerveus gemaakt. De sfeer in Sebastopol (bijna vierhonderddui zend inwoners) is explosief. Overal in de stad gaat het over 'de situatie', ont staan nadat de Oekraïense oppositie afgelopen weekeinde president Janoe- kovitsj verjoeg. In kleine groepjes staan de inwoners te discussiëren. Om Janoekovitsj gaat het hun niet zo zeer. Evenals in West-Oekraïne had den ze aan hem evengoed de pest. Maar de etnische Russen vrezen de nieuwe machthebbers in Kiev nog veel meer. Woorden die voortdurend terugkomen zijn 'fascisten', 'bandie ten' en 'terroristen'. Inmiddels zijn rond de stad controleposten ingericht. Ze worden bemand door een zooitje ongeregeld met maskers en knuppels, die 'provocateurs uit West-Oekraïne' moeten tegenhouden. „Hoe is het in Kiev?", vraag Tatjana Jermakova spottend „Staat Joeliaatje (Timosjenko, red.) daar nog op het po dium?" Volgens de voorzitster van de Russische gemeenschap in Sebastopol is er helemaal geen sprake van een nieuwe regering in Kiev. „Ze hebben slechts de macht gegrepen!", foetert Jermakova in haar flatje. „Er moet een referendum komen over de toekomst van de Krim. 96 procent hier is et nisch Russisch, dus die zullen alle maal stemmen voor aansluiting bij Rusland. En dan zal Poetin ons hel pen", raast Jermakova. „Deze stad is Russisch en dit is Russische grond." Daar heeft Jermakova geen ongelijk in: Sebastopol met zijn fraaie gebou wen, opgetrokken in neoclassicisti sche stijl en lommerrijke parken langs de Zwarte Zeeboulevard, ademt Rus land. De stad is thuishaven van de Russische Zwarte Zeevloot en de 25.000 Russische mariniers die er wo nen. Russisch, evenals in het oosten van Oekraïne, is de voertaal. De mees ten kunnen het Oekraïens, dat sterk verwant is aan het Russisch, hooguit verstaan. Daarom wil Jermakova be scherming van Rusland en wel zo snel mogelijk. „Hebt u het al gehoord? Rusland gaat ons binnenkort paspoor ten geven", verkneukelt ze zich. Daarmee zou een vrijwel identieke si tuatie ontstaan als in de afvallige Ge- Wat hebben we nou aan Europa? Ze delen niet onze waarden S "***1 «isI mss&mggsmm - - orgische provincies Abchazië en Zuid-Ossetië. Ook daar deelde Mos kou Russische identiteitspapieren uit aan wie maar wilde, om de bewoners aan zich te binden. In augustus 2008 liep het uit op een korte oorlog tussen Georgië en Rusland, toen Moskou 'zijn' burgers te hulp schoot. Jermako va erkent dat een zelfde situatie zich op de Krim kan voordoen, maar een dreigend gewapend conflict maakt haar niet zenuwachtig. Stoer: „Voor die fascistenkliek zijn wij niet bang." Een complicerende factor vormen de islamitische Krimtataren, wier ge meenschap een kwart miljoen uit maakt van de 2 miljoen Krimbewo- ners. Ze werden tijdens de Tweede Wereldoorlog collectief door Stalin ge deporteerd en zijn sinds eind jaren '80 langzaam aan het terugkeren. Hun leider Refat Tsjoebarov heeft zich vori ge week uitgesproken voor behoud van de Krim voor Oekraïne. Veel Rus- sischtaligen zie de Krimtataren daar om als een vijfde kolonne van Kiev. Afgelopen woensdag liep een demon stratie in Simferopol, het bestuurlijke centrum van De Krim, uit op een ste vige kloppartij tussen Russen en Krimtataren. Voor het stadhuis van Sebastopol legt een jonge Krimtataar het standpunt van zijn leider uit aan een groep Rus sen die hem omringt. Opnieuw lopen de gemoederen hoog op. Ineens moet de islam, waar Russen toch al zo'n arg waan tegen koesteren, het ontgelden. „Maar wij zijn geen wahabieten (fun damentalisten, red.)zegt de jonge man. „Ik heb me ingezet tegen radica lisering van jonge Krimtataren, ik ben net zo tegen terrorisme als jullie." Hij krijgt zowaar een flauw applausje. Een vrouw draait zich evenwel om en loopt weg. „Hoeveel vanlien denken er werkelijk zo over?", verzucht ze. In Bachtsjisaraj, het centrum van de Krimtataren op zo'n 50 kilometer ten noordoosten van Sebastopol, vertelt de Tataarse historicus Enver Sejtme- metov zich zorgen te maken over de situatie op de Krim. „Natuurlijk ben ik als moslim bang voor scenario's als in Bosnië en Kosovo. In de jaren '90 was de Krim redelijk stabiel, maar nu zou de situatie kunnen ontploffen." De meeste Krimtataren voelen niets voor aansluiting bij Rusland, zegt Sejt- memetov. Natuurlijk heeft dat met 4? door Joost Bosman V Russische militai ren in de haven van Sebastopol. In mei 2013 werd ge vierd dat de Russi sche Zwarte Zee- vloot er 230 jaar aanwezig was. foto Vasilij Batanov/RIA Novosti De Krim vertrouwt Kiev niet •- -- r"2f S - I*,*-- -3-., .V: spsafc "-33 -a-sr^r' ~,rv p?**

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68