Al 27 jaar werkt Jop Ubbens bij veilinghuis Christie's Amsterdam. Nog steeds vindt hij het 'berespannend'. „Ik ben niet geschikt om bij Unilever de strategie uit te zetten voor Unox-rookworst." 10 SPECTRUM Als hij een presenta tie of een toespraak houdt, schrijft hij onderaan elke pagi na van zijn tekst: langzaam. Of: adem halen. Of: slokje wa ter. Als hij aan het woord is, weet Jop Ubbens (1959) van zichzelf, kan het zijn toehoorders duizelen. Het is de gedrevenheid waarmee hij zijn verhaal doet, de algemeen direc teur van Christie's Amsterdam. Hij kwam in 1986 als stagiair bij het vei linghuis binnen, om er nooit meer weg te willen. „Als het aan mij lag, bleef ik hier tot in lengte van dagen." Christie's Amsterdam is het laatst overgebleven internationale veiling huis in Nederland. Schilderijen die een topopbrengst kunnen halen, gaan naar Londen of New York. Maar met een koerswijziging en meer nadruk op het middensegment kon in 2013 in Amsterdam toch een omzet van 42 miljoen euro worden gehaald, één van de beste jaren ooit. Ubbens is de man van de strategie. Da gelijks management, personeelszaken, dat soort zaken laat hij graag over aan zijn general manager. Die is daar veel beter in. „Al die procedures en proces- sen, daar ben ik te ongeduldig voor. Ik ben meer van de klanten, de veilin gen, de inhoud. Ik wil dóór." Hij was de eerste uit een geslacht van Leidse juristen die géén rechten ging studeren. „Ik had maar twee liefdes, of hoe zeg je dat, hobby's: sport en de A-vakken, de culturele vakken. Mijn ouders namen ons zelden mee voor een strandvakantie. Wij gingen naar stadjes, musea, kerken, straatjes. Naar Rome, Florence; Italië is natuurlijk één groot openluchtmuseum." Zijn moeder was lerares Engels, zijn vader zo'n Leidse jurist en tegelijker tijd een creatieve man. Vol levens vreugde. Elke zaterdagochtend gingen vader en oudste zoon samen naar Utrecht, naar de rommelmarkt. „Dat verzamelen, het kunnen aanraken van kunst, is in zekere zin hetzelfde als wat hier gebeurt. Maar ik denk nu ook wel eens: wat een kansen heeft die man toen gemist! Hij kocht eiken, ko per. In de hippe jaren zestig!" door Marjolijn de Cocq

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66