Commissaris van de koning Han Polman is vandaag op de kop af een jaar in functie. Het bevalt hem hier. En, wat nog veel belangrijker is, hij valt goed in Zeeland. 6 SPECTRUM interview ttje hebt generaals die voor de troepen uitlopen en denken: waar is mijn leger? Han Polman is een teamspeler die nog heel waardevol kan zijn voor Zeeland Je hebt er slechts twaalf van in heel Ne derland en hij heeft een direct lijntje naar onze vorst. Dus dat maakt com missaris van de koning (CdK) Han Pol man een hele meneer. Maar voor deze hoge pief geen gouden kooi of afstan delijk gedrag. Integendeel, zo kan wor den afgeleid uit veruit de meeste reacties uit politiek en maatschappij. Zeer toegankelijk, makkelijk benaderbaar en ook nog eens op recht geïnteresseerd, zijn kwalificaties die hem breeduit worden toebedacht. Misschien (nog) niet het boegbeeld dat Zeeland zich kan wensen, maar beslist in alle opzichten de juist man op de juiste plaats op dit mo ment. Uit het (digitale) jaarverslag van de commis saris: Zijn eerste jaar in Zeeland stond in het te ken van kennismaking. Door veel bezoeken en gesprekken kreeg Han Polman een goed beeld van alles wat er in Zeeland speelt en wordt ont wikkeld. Hij bezocht alle Zeeuwse gemeenten, tal van bedrijven en maatschappelijke instellingen. Ook was hij aanwezig bij evenementen en bijeen komsten. „Ik heb genoten van de gastvrijheid die ik daarbij heb ervaren en ben onder de indruk van de ondernemingszin en energie die ik heb ge zien. Vele Zeeuwen zetten zich dagelijks in voor onze provincie. Zij maken Zeeland tot wat het is: een buitengewoon veelzijdige en prachtige pro vincie met een krachtig beeldmerk." „Hij zegt wat hij vindt en draait er niet om heen", is de ervaring van Ed Troost uit Ren- esse. De campinghouder en bestuurder van belangenvereniging Recron heeft Polman in middels twee keer mogen ontvangen. „Eer lijk gezegd acht ik hem tot meer in staat dan zijn voorgangster, Karla Peijs. Hij is jonger, staat wat meer in deze wereld. Karla moest het vooral toch hebben van het old-schools network. Anno 2014 denk ik dat Zeeland het meest heeft aan een figuur als Han Polman. Hij is makkelijk benaderbaar (ik heb zijn 06-nummer) en is er van overtuigd dat het toerisme voor de provincie heel belangrijk is." Voorzitter Jan Schot van de Zierikzeese visse rijvereniging Helpt Elkander hoeft ook niet lang na te denken over hoe hij Polman tot dusver heeft beleefd. „Positief en betrokken. Ik heb hem verschillende keren ontmoet en het is gewoon een prettige man. En min stens zo belangijk: hij doet wat hij zegt. In verband met de opheffing van het Product schap was het ook van: 'ik moet toch naar Den Haag, zeg maar wat ik moet regelen'." Wat dat heeft opgeleverd, durft Schot niet te zeggen. „Daar is het nog te vroeg voor. Maar ik denk wel dat die actie in het informele cir cuit iets kan gaan betekenen voor ons. Een commissaris nieuwe stijl. Niet een oud-mi nister die hier is geparkeerd. Dit is meer mijn stijl." Ook de natuur mag rekenen op de warme be langstelling van Polman, ervaart directeur Marten Hemminga van het Zeeuwse Land schap. „Ik heb de indruk dat hij zeer geïnte resseerd is in ons werk en het cultuurland schap. Ik heb hoge verwachtingen van hem en denk dat hij in alle perspectieven veel kan gaan betekenen voor Zeeland." Uit de agrarische hoek klinkt even zeer slechts lof over de betrokken heid van de nieuwe commissaris. „Hij stelt de goede vragen", aldus voorzitter Peter de Koeijer van de ZLTO. „Nu de provin cie wat minder geld te besteden heeft aan co-financiering van projecten, is er een ster ke lobby nodig om elders 'smeergeld' van daan te peuteren. Hij kan die lobby goed hel pen voeren. Han Polman is een teamspeler die nog heel waardevol kan zijn voor Zee land." Die indruk heeft ook secretaris Wies Saman van de Brabants-Zeeuwse Werk geversorganisatie BZW. „De gezamenlijk heid die hij nastreeft, samen de dingen op pakken, spreekt me heel erg aan. Volgens mij is dit de juiste man op de juiste plaats op dit moment. Een commissaris van de koning is vaak iemand die achter de schermen ope reert. Daar kun je soms meer mee bereiken dan alsmaar op de voorgrond treden", snijdt Saman een belangrijk verschil aan met Karla Peijs. En ook al kan Polman stijfjes overkomen, hij weet ook makkelijk tot de jeugdige inwoners door te dringen, ziet directeur Maarten van der Kooij van basisschool De Regenboog in Tholen. Polman was daar voor een themabij eenkomst over duurzaamheid. „Dat was een voorleesproject, maar hij ging gelijk ook een gesprek met de klas aan. Wat je als kind kunt bijdragen aan een duurzame samenleving? De kinderen vonden het hartstikke leuk. Ze hebben zelfs handtekeningen van hem ge scoord en hij deed ook de high-five!" Dit zou het 'gezicht naar buiten' kunnen zijn van de commissaris. Ware het niet dat de mensen die het meeste met hem te ma ken hebben, de provinciebestuurders, niet minder lovend zijn over het eerste jaar onder Polman. Wanneer de fractievoorzitters hem een rapportcijfer zouden moeten geven, dan komen ze gemiddeld uit op een dikke 7,5. De vertegenwoordigers uit het maatschappelijk- en bedrijfsleven waarderen hem nog iets ho ger: een kleine 8. De Statenleden roemen eveneens de 'benaderbaarheid' van deze CdK. Verder typeren ze hem als een 'stille werker' die 'in alle bescheidenheid hard op weg is het boegbeeld van Zeeland te wor den'. Maar soms mag Polman wel iets harder op de trom slaan, valt evenzeer te beluiste ren binnen de muren van de Abdij. Eén van de weinige negatievere gelui den komt van Ruud Muste (Natuur lijk Zeeland). „Zeeland staat op het randje van faillissement. Ik merk geen urgen- tiegevoel bij Han, alles kabbelt voort en de Zeeuw betaalt het gelag." Annebeth Evertz (PvdA) houdt voor ogen dat de commissaris de tijd moet krijgen zijn netwerk op te bou- 2 De juiste man op de j uiste plek op dit moment door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62