4- De schok trilt nog altijd na: het verschijnen van Ik Jan Cremer, gisteren precies vijftig jaar geleden. 'Ik wilde bewijzen dat ik bestond.' J I=r>' 4 SPECTRUM achtergrond Efl De dag van de lan cering, Jan Cre mer weet het nog precies. 28 februa ri 1964. De dag van het jaarlijkse Boekenbal, des tijds nog in het Concertgebouw. „Het was een vrijdagavond. De uitgever had gevraagd of we het daar mochten presenteren. Dat mocht niet. Kwam dat even mooi uit. Via een achterdeur hebben we vervolgens een paar hon derd exemplaren naar binnen gesmok keld. Armando en een aantal anderen hebben die rond twaalf uur vanaf het podium de zaal in geslingerd." Ze waren vers van de pers, die eerste exemplaren van Ik Jan Cremer. 's Och tends gedrukt en 's avonds al de eer ste rel: Cremer zelf kan er nog steeds om lachen. „Ik wist dat er een paar mi nisters in de zaal waren. In de chaos heb ik die snel een boek in de handen gedrukt en gezorgd dat dat op de foto kwam. Die lui hadden geen idee waar het over ging. Ze vroegen zelfs nog om een handtekening." Bijna 74 is hij, Jan Cremer. Beeldend kunstenaar, schrijver van vele boeken, maar toch vooral de schrijver van dat ene boek. „Ik schreef een boek, en werd met dat boek wereldberoemd", schreef hij zelf. Miljoenen exemplaren werden ervan verkocht. Zelfs Fidel Castro, weet hij, las het. „Hoe ik dat weet? Nou, via Mulisch, een rode rak ker destijds. Die had een audiëntie bij Castro. En het eerste wat die zei toen die het woord Nederland hoorde. 'Hol land? Cremer!'" Verbaasd over zijn succes is hij aller minst. „Het was het juiste boek op het juiste moment. Vergeet niet wat voor tijd het was. Er gebeurde niks in dit land. Alle ramen zaten dicht. De ja ren zestig moesten nog beginnen. Wat ik deed, was tegen het zere been van alles wat deftig en fatsoenlijk was. Niemand voor mij had ooit zo ge schreven. Ik wilde bewijzen dat ik be stond. Dat er al op die eerste exempla ren stond dat het een onverbiddelijk bestseller was: die literaire jongens vonden dat verschrikkelijk. Dat was re clame. In Amerika was dat heel nor maal. Daar had ik het trouwens ook vandaan." De uitgekiende pr-machine voor het boek had succes. Alleen al de zaterdag na het bal werden er vijfduizend exemplaren verkocht in Amsterdam. „Uitsluitend via mond-op-mond recla me." Boze reacties, schandalen en zelfs een rechtszaak bezorgden het boek voor het einde van het jaar al zijn zestien de herdruk. „Het is het best verkochte boek uit de Nederlandse geschiede nis. Een steen in de vijver, letterlijk. En tot mijn vreugde zijn de kringen daarvan nog steeds niet uitgewerkt." Niet zelden waren die schandalen door hem zelf geregisseerd. Zoals in het geval van die agent die, gewaar schuwd door een treinconducteur, in de kiosk van het Hengelose station een exemplaar van Ik Jan Cremer in be slag nam en vervolgens door zijn com missaris werd gedwongen om het te rug te leggen. „Het heeft in de Twent- sche Courant gestaan. Ik las dat en heb vervolgens onder een gefingeerde naam brieven geschreven naar Het Pa rool. Daarin stond dat het een schan daal was dat die agent was berispt. Be tere publiciteit bestaat er niet." Hoewel hij zelf na de publicatie jaren in Amerika zat, werd hij ook later re gelmatig aan het boek herinnerd. „Ik MM Schrijver van dat ene boek door Herman Haverkate I ;.B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60