_K Veevoer hoef je niet in te vliegen. Een handige boer verbouwt zijn eiwitten zelf, in de vorm van algen en kroos. Het opmerkelijke experiment van de Gelderse boer Kroes trekt wereldwijd belangstelling. 2 SPECTRUM actueel 2 Bovenop de kalverstal len van Evert Kroes in Uddel staat een enorme kas. Die valt niet eens zo op als je vanuit de Veluwse bossen aan komt rij den bij de boerderij. Van een afstand lijken de kunststof dakplaten nog het meest op strak geïntegreerde zonnepa nelen. Tegen de schuur is een aarden wal aangelegd. De planten die daarop groeien, voorkomen dat het schilder achtige Gelderse landschap te veel wordt ontsierd door de gigantische constructie. Want het is wel degelijk een kas op het dak van de stal. En geen kleintje: 100 meter lang, 50 meter breed. Boven de hoofden van de kalveren, die er in negen maanden worden vetgemest, ligt een enorm bassin vol eenden kroos. Achter de stal ligt 5000 meter aan doorzichtige buizen klaar, waar al gen in moeten gaan groeien. Die wor den binnenkort geïnstalleerd boven het bassin. De algen en het eendenkroos dienen als voer voor de kalveren, legt veehou der Kroes uit. Er zitten veel eiwitten in; een belangrijke voedingsstof voor de dieren. Nu komen eiwitten voor veevoer vooral uit Zuid-Amerika, in de vorm van soja. Maar die route is omstreden, omdat voor sojateelt re genwoud wordt gekapt. Nog los van de impact op het milieu van de lange weg die de soja naar Nederland aflegt. Via een leidingensysteem moeten de algen en het kroos straks in het drink water van de kalveren terechtkomen, vertelt Kroes. Of ze die groene drab wel lusten? „Zeker wel. Ze moeten er even aan wennen, maar daarna vin den ze het lekkerder dan leidingwa ter. Vroeger dronken koeien ook uit de sloot vol eendenkroos." De Gelderse veehouder vertelt over zijn plannen met een haast achteloze nuchterheid. Alsof het zo normaal is dat je een broeikas op je veestal bouwt en je kalveren eendenkroos voert. Dat is het natuurlijk niet. Niet voor niets komen er wekelijks delega ties op werkbezoek in Uddel. Laatst nog een groep uit Letland en een bus vol Italianen. Agrariërs, landbouwdes kundigen en politici die willen weten hoe ze de 'kringloop' van grondstof fen kunnen sluiten. Vanwege steeds strengere milieu-eisen is dat een ur gent thema in de landbouw. Vroeger, toen agrarische bedrijven nog klein en gemengd waren, be stond afval niet. Boeren gebruikten de inhoud van hun gierkelder om de ak kers te bemesten. Op dat land groeide maïs en ander voer voor hun koeien, varkens en kippen. Door schaalvergroting in de veehoude rij is mest een probleem geworden. De 3600 kalveren van Kroes produce ren per jaar zo'n 20 miljoen kilo mest. Slechts een derde daarvan kan hij op zijn eigen akkers kwijt. Nieuwe milieuregels dwingen veehou ders sinds kort de mest van hun die ren lokaal te verwerken. Geen gesleep meer met volle tankwagens naar het buitenland, maar de mest in een ver gister omzetten in energie. Omdat de kalveren van Kroes meer mest produceren dan ooit kan worden omgezet in algen en kroos, is achter in de nieuwe stal een vergister ge bouwd. Wat heet? Een complete mest- fabriek. Er staan zeven silo's van 12 meter hoog, met een totale inhoud van 880 kubieke meter. Als de centra le op volle capaciteit draait, levert die genoeg biogas op om het hele bedrijf en tweehonderd huishoudens van stroom te voorzien. Kroes en zijn zonen hebben de inno- Kroos voor de koe door Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58