Politicus moet voorzichtig omspringen met principes 4 BINNENLAND OLIVIER BEG interview Olivier Beg verdient duizenden euro's als 'white hat hacker'. Hij kaart lekken in de beveiliging aan bij grote bedrijven. De 17-jarige Olivier Beg uit Amsterdam is een hacker. Geen kwaadwil lende, verre van, maar eentje die beveiligings lekken opspoort bij gro te bedrijven zoals Ya hoo, Google en Facebook. Die belonen hem daarvoor. Hij sprokkelde zo al een aar dig zakcentje bij elkaar. „Ik heb er zo'n 19.000 euro mee verdiend", zegt hij. Eigenlijk houdt Olivier niet van de term 'hacker', die heeft een te negatieve lading door hackers die er juist vandoor gaan met online data van bedrijven en personen. „Ik kan trucjes. Echt hacken gaat veel dieper." Zelfs de titel white hat hacker, synoniem voor een ethische hacker en verwijzend naar de witte hoeden van goede cowboys in films (versus de zwarte van de bad guys), draagt de ROC-scholier applicatie ontwikkeling met enige schroom. „De meeste hackers zijn geen slechte mensen." De ironie wil dat Oliviers werk ook niet he lemaal legaal is, maar hij krijgt er wel voor betaald; althans van bedrijven die een res ponsible disclosure-beleid hebben opgezet, waardoor hackers en organisaties de kwets baarheden op een verantwoorde manier kunnen aangeven en afhandelen. Olivier is goed in wat hij doet. Bij het inter netbedrijf Yahoo staat hij wereldwijd op nummer één in diens Hall of Fame van mensen die lekken melden. Ook bij Paypal, eBay, Microsoft en Nokia wordt hij ge roemd. Hij rapporteert bijvoorbeeld over cross site scripting, waardoor je cookies op de computers van iemand anders kan lezen en zo kan inloggen op diens account. „Een beginnersfout, maar je ziet hem nog heel vaak. Programmeurs letten niet zo op de veiligheid, omdat ze werken onder tijds druk." Is dat niet iets waar we ons zorgen over moeten maken? „Yahoo heeft nog veel lek ken, omdat ze pas sinds kort mensen belo nen als die lekken vinden. Google en Face book doen het al langer en die worden dus steeds veiliger. Je moet je eerder zorgen ma ken over kleine bedrijven. Die hebben ook je gegevens, maar als het daar lekt, komt het niet in het nieuws, dus weet je niet dat je gegevens op straat liggen." Op zijn zesde kreeg Olivier zijn eerste com puter. Hij haalde hem niet meteen uit el kaar om te zien hoe die werkte. „Dat durf de ik niet", lacht hij schuchter. „Maar ik ging wel meteen kijken wat ik er allemaal mee kon. Later heb ik mezelf geleerd te pro grammeren. Via internet. Ik heb onlangs een boek gekocht, maar eigenlijk weet ik het allemaal al. Ik vind het leuk om iets te maken, kijken of het werkt en of het nog anders kan. Daardoor weet ik ook welk stukje aangepast moet worden om een lek te dichten." Het begon bij Apple in 2012. „Met een sim pel teken in de zoekmachine zag ik het fout gaan." Al snel kwam hij bij Apple in de Hall of Fame, maar het echte geld moest hij ergens anders halen: Apple betaalt geen white hat hackers. Via Bugcrowd, een plat form voor ethische hackers dat een lijst heeft van bedrijven die hen belonen voor hun werk, ging hij Paypal, Google en Face book testen. Het draait niet alleen om geld, het moet ook interessant zijn. „Twitter, bijvoorbeeld, betaalt niet, maar is ook niet de moeite waard. Dat bestaat eigenlijk maar uit twee of drie pagina's. Daar zit geen megasys- teem achter." Ook Nederlandse bedrijven staan steeds meer open voor legale hackers. Telecombe- drijven, zoals Ziggo en KPN, tekenden in november samen de gedragscode responsi ble disclosure. Ook banken belonen. Olivier: „Maar verder gebeurt dat in Nederland nog vrij weinig. Ze zijn bang dat we opeens heel veel lekken vinden en dat kost geld." In een grijs verleden werd Jan Pronk de Minister van het Natio nale Geweten genoemd - de man die opkwam voor de gelijke rech ten voor alle aardbewoners. Bij heikele kwesties als bezuinigin gen op ontwikkelingssamenwer king of uitzetting van vreemdelin gen, deed de oud-PvdA-minister steevast een moreel appel op zijn broeders en zusters in de politiek. Het leverde hem bewonderaars op, maar ook vijanden. Zijn opge heven vingertje wekte ergernis, zowel binnen als buiten zijn par- rïj- Voor politici zijn principes en ide alen onontbeerlijk, maar het vast houden aan die principes en idea len in de politiek, is spitsroeden lopen. Toen Pronk recent publie kelijk liet weten uit principe niet langer op zijn oude partij, maar op GroenLinks te stemmen, kwam hem dat op hoon te staan. Wie was die Pronk nu helemaal?, klonk het cynisch. Ook Arie Slob, leider van de Christenunie, ervoer deze week dat principes hebben en principes uitventen, in Den Haag twee ver schillende dingen zijn. Slob dreigt de 'constructieve' samen werking van zijn partij met coali tiepartijen PvdA en VVD op te blazen als staatssecretaris Fred Teeven (Justitie, WD) vasthoudt aan de strafbaarstelling van illega liteit. Slob kreeg het verwijt uit oppor tunisme te handelen, omdat hij juist vlak voor de gemeenteraads verkiezingen met dit breekpunt in de media verscheen. Het feit dat de Christenunie al jaren strijdt voor de belangen van vreemdelingen en kennelijk de mogelijkheid ruikt om dit onder werp binnen te slepen, raakte on dergesneeuwd. Van politici en Kamerleden wordt verwacht dat zij pal staan voor hun opvattingen. Maar, daaraan al te halsstarrig vasthouden, is op het Binnenhof vragen om proble men. PvdA-Kamerleden Desiree Bonis en Myrthe Hilkes deden dat, en zijn inmiddels vertrokken. CDA'er Ab Klink deed het in 2010 met zijn verzet tegen de samen werking van zijn CDA met de PW, en werd uit de fractie gebon jourd. Partijgenoten Ad Koppejan en Kathleen Ferrier hadden als 'Wilders-dissidenten' twee zware jaren in de fractie. Zij keerden na de verkiezingen niet terug. Arie Slob zal politieke lenigheid nodig hebben om zich uit de zelf- gecreëerde valkuil te redden. Daags na zijn uitspraken over ille galen zei hij al niet van plan te zijn het kabinet voor deze kwes tie naar huis te sturen. In plaats van het binnenhalen van een voor de CU belangrijk punt, staat zijn geloofwaardigheid nu op het spel. ROC-scholier geldt wereldwijd als ethische hacker 'nummer één' Olivier Beg, die veiligheidslekken opspoort, vermijdt het liefst de term hacker. Die klinkt te ne gatief. foto Olivier Middendorp/HH door Freke Remmers BESCHOUWING PRINCIPES IN DE POLITIEK door Sandra Donker DEN HAAG - Politiek en principes, gaat dat wel samen? Het verwijt van opportunisme is nooit ver weg, merkte deze week ook CU-lei- der Arie Slob. Toen Pronk liet weten uit principe niet langer op de PvdA te stemmen, kwam hem dat op hoon te staan Halsstarrig vasthouden aan principes en idealen, is op het Binnenhof soms vragen om problemen —SE-*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4