Stop met het zoeken naar de Zeeuwse identiteit ZEELAND 39 te gast Opstelten Hedwigepolder Zeeholland Wanbetalers zorgpremies Parkeerbeleid Israël 1 Israël 2 Keuzes opgevangen tijdens afgeluisterde telefoongesprekken. Hennis en Plasterk rollen nog net niet over straat, maar zullen el kaar in de armen sluiten om toch maar te voorkomen dat dit kabi net (beste ooit) in de problemen komt, bang voor nieuwe verkie zingen. Weekers was ballast, die mocht er uit. Toch maar WD. Plasterk on derdeel van het nivelleren moet tot elke prijs blijven ook van Pechtold. Draai terug die accijns voor het echt te laat is of stuur dit kabinet wandelen. Als het aan Opstelten ligt krijgt de handhavende bevoegdheid van stads- en gemeenteraden een be perking opgelegd waar het gaat om het aanwijzen van cameraob servatie punten. De raad mag daarna alleen nog maar gebieden aanwijzen. Uiteindelijke plaatsing wordt door de burgemeester be paald en laat deze persoon nu net niet door ons zijn gekozen. Lokale overheden worden uitgeschakeld in hun bevoegdheid tot medezeg genschap en het recht op indivi duele privacy kan niet langer via gekozen volksvertegenwoordigers worden gewaarborgd. De landelijke politiek komt de burger steeds dichter aan de kraag te zitten. Opstelten is ener zijds van mening dat de wens tot dialoog van de kant van 20 grote gemeenten met een vertegen woordiging van meer dan 1 mil joen burgers volstrekt onnozel is omdat er absoluut geen gehoor is voor wensen van de lokale poli tiek. Dat landelijke politiek zich uitlaat over lokale beslissingen is dan wel heel paradoxaal. Staatssecretaris Sharon Dijksma heeft, op aandringen van het pro vinciebestuur van Zeeland, beslo ten tot ontpolderen van de Hedwige polder. Daar deze pol der in de Antwerpse regio ligt met haven - en petrochemische activiteiten, inclusief de lozing van kankerverwekkende toxische stoffen, is het simpel gedacht om die zonder enig bewijs van onder zoek tot Natura-2000 aan te wij zen. Deze denkfout, in de gemaak te overeenkomst tussen België en Nederland, wordt met deze beslis sing gecontinueerd. Ook hebben genoemde toxische stoffen, aan wezig in de oever sedimenten, ef fect op het nieuwe natuurgebied van Perkpolder. Het wordt op de ze wijze een politieke beslissing van een verondersteld welden kend bestuur. Het is weer typisch Hollands om twee provincies samen te voegen. Het nut is ook ver te zoeken. We weten ondertussen allemaal dat zulke veranderingen altijd ge paard gaan met lastenverzwarin gen voor de burger. Nog afgezien van de administratieve romp slomp en mensen die hun baan verliezen. In Frankrijk zijn er bijna 100 pro vincies en er is geen Fransman die ze bij elkaar wil voegen, dat zou een volksopstand veroorza ken. Het kan ook weer het nodige gedonder geven met de zuiderbu ren! Zoals met de Hedwige. Want dan komt de Westerschelde te liggen in dezelfde provincie als Rotter dam en de Europoort! Daar zijn ze in Antwerpen vast niet blij mee. Maar misschien kan Zeehol land dan een deal maken met de provincie Antwerpen. Wie weet welke voordelen dat oplevert! PZC 26/2: Wanbetalers van zorg premies hebben nu al een achter stand van 837 min. opgebouwd. Een gigantisch bedrag, goed voor de jaarlijkse kosten van 6 middel grote ziekenhuizen. Er is meer met de zorgpremies aan de hand. Zo ontvangt 20 van de bevolking tot 18 jaar, nog steeds inclusief tandartszorg, pre- mievrije medische zorg. Omdat het werkgeversdeel weg valt, betalen AOWers juist weer meer Willen we de zorg toegankelijk en betaalbaar houden dan is er meer politieke durf nodig, dan al leen maar wanbetalers achter hun broek zitten. Het parkeren in Terneuzen moet gratis, althans dat is de mening van de ondernemerskoepel Cen trum Management, om zo onder meer de concurrentiepositie ten opzichte van de ondernemers in de kleinere kernen aan te kun nen. W wat een onzinnig argu ment. Het CM zou zich eens af moeten vragen waarom toentertijd is ge kozen voor invoering. Het gebeur de namelijk mede op verzoek van de ondernemers, om de langpar- keerders uit het centrumgebied te weren. Terneuzen heeft een goed parkeer beleid (op details zal je altijd blij ven bijsturen) en de parkeertarie ven zijn redelijk. Circa 3 a 5 zijn geen belemmering om een aantal uren te shoppen in het centrum gebied. Het CM doet er goed aan om de werkelijke oorzaak onder ogen te zien, en met een naar de toe komst gerichte visie te komen, en niet het parkeerbeleid in Terneu zen de schuld te geven van het wegblijvend aantal bezoekers( ve le winkelcentra in ons land heb ben het zelfde probleem. Naar aanleiding van een artikel in de PZC "roep om boycot Israël in jaarlijkse apartheidweek", het vol gende: In Israël wonen 1,5 miljoen Arabieren. Zij hebben in het parle ment hun vertegenwoordigers en mogen net als wij stemmen. Israël is de enige democratie in de regio. Veel Arabieren in de omrin gende landen zouden maar wat graag dezelfde rechten en plich ten hebben als deze Arabische Is raëli's. Dat ene Dries van Agt denkt dit land een boycot te moeten aan smeren is lachwekkend en hypo criet. Israel is alert op zijn veilig heid, dat mag duidelijk zijn. Dat het land maatregelen heeft geno men om die veiligheid te waarbor gen is heel begrijpelijk. Na vele oorlogen ën heel veel aan slagen en raketten te hebben geïn casseerd, is voorzichtigheid gebo den. Dit zou ons moeten aanzetten dit land te ondersteunen en construc tief mee te denken om tot een reë le vrede te komen. Ook in Israël zijn discussies gaan de over wel of niet boycotten van producten uit de nederzettingen. Volgens enkele geïnterviewden in een artikel in de Haaretz, zijn er duizenden Israëli's die er voor zor gen geen producten te kopen die in nederzettingen in bezet Pales tijns gebied gemaakt zijn. Citaat uit een artikel in Ha'aretz, 'de NRC van Israël'Tamar Zand berg, van de linkse Meretz partij, parlementslid in de Knesset, zegt dat haar weigering om producten van de settlements te kopen „mijn eigen persoonlijke keuze is, om mijn diepste verzet te tonen naar de regering die de settle ments bouwt en ik weiger om daar deel van uit te maken. De re cente 'hysterische aanklachten' om supporters (vd boycot) door Israëlische regeringsleiders te boy cotten, is zeggen dat de spiegel is gebroken, terwijl het je eigen sme rige gezicht is wat je ziet." (vrij vertaald) „De politieke kleur van de Zeeuw se gemeentebesturen is nauwe lijks terug te zien in de keuzes die ze maken," stond 27 februari in de krant. Dat betekent dat ook amb tenaren die (uniforme) bezuini gingen gewoon kunnen doorvoe ren; de hele klucht die politiek heet kan dus net zo goed worden afgeschaft. Er wordt weer veel beweerd over de identiteit van Zeeland en de Zeeuwen, nu minister Plasterk - hoe durft hij! - die lijkt te misken nen. Zo valt te horen dat die identiteit zou zijn geworteld in de gezamenlijke strijd tegen het water. En dat onder verwij zing naar het Zeeuwse wapen en de Zeeuwse wapenspreuk. Terwijl we toch al sinds 1970 (horen te) weten dat beide te maken hebben met de strijd tegen de Spaanse overheersing. En hoezo: strijd tegen het water? Werd die strijd niet ook gevoerd door Friezen en Groningers. En door de Hollanders, met de West Friese Omringdijk als resul taat en symbool. Wat deden de Stichtena ren anders, met als resultaat het land schap van middeleeuwse copeontginnin- gen en een uiterst subtiele waterbeheer sing? Wel eens gehoord van de molens van Kinderdijk, werelderfgoed? Wordt het niet de hoogste tijd om te stop pen met de eindeloze, bijna wanhopig aan doende en ook nog eens kostbare zoek tocht naar het eigene van onze provincie? Naar het unieke van Zeeland, met als uit komst: 'Zeeland is niet zomaar één van de kustprovincies aan zee, maar Zeeland ligt letterlijk in zee. Zeeland is de enige pro vincie met land in zee(aldus de website promotiezeelanddelta). U leest het goed: 'de enige provincie met land in zee'. En de Waddeneilanden dan? Ik zou ook stoppen met de speurtocht naar oer Zeeland en oer Zeeuws, want die bestaan al evenmin. Laten we vooral ook stoppen met de zoektocht naar ons DNA. Ik vermoed daar heel veel dure input, maar bespeur weinig nuttig rendement. Het lijkt niet verder te komen dan kretolo gie. Als ik het goed heb is DNA iets wat je hebt geërfd. Daar hoef je dus niet naar op zoek te gaan, tenzij je in een wanhopig TV-programma getiteld 'DNA-onbekend' bent beland. Maar wat lees ik, zelf woon achtig in Middelburg en dus benieuwd bladerend in de glossy DNA Middelburg? Dat de Middelburgers hun 'DNA bij elkaar gejut' hebben. Daar lijkt het inderdaad op, als ik verder lees dat in het centrum van onze hoofdstad de 'denkers' wonen, in de buitenwijken 'de burgerij', met daarom heen 'de boeren (de akkerbouwers)' en 'de buitenlui (de dorpelingen)' Kees Slager heeft zich mijns inziens te recht verbaasd over waar zo'n zoektocht op Tholen toe heeft geleid. Met als absolu te misser het Sint Annaland opgeplakte etiket van: 'bruisend dorp aan de Ooster- schelde'. Dat dorp ligt aan de Krabben- kreek, en of het bruist? Zelf verbaasde ik mij over een soortgelijke vorm van recen te etikettering in de gemeente Veere. Die levert per kern een kwalificatie die de ei gen inwoners niet nodig hebben, dus die kennelijk bedoeld is voor de bezoekers. Objectieve feitelijkheden kunnen dan in formatief zijn, maar als in dit geval Bigge- kerke een kerkringdorp genoemd wordt, verdient Grijpskerke die titel toch zeker óók. Maar nee, dat heet: 'centraal, door gaand, Buttinge'. Wat moet een bezoeker hiermee? Volgens soortgelijke borden heersen in Domburg cultuur, rust en ruimte. Ik kan u vertellen: ik was er zeer regelmatig de voorbije zomer en ik verze ker u: het was er vol, meer dan vol, en de rust was er vaak heel ver te zoeken. En dan nog de DNA-kleuren van Zeeland. 'Paalhoofdenzwart' is er zo eentje. Nu lij ken die hoofden wel typisch voor Zee land, maar ze komen ook elders wel voor. Toch beweert een bord aan de Zeeuws Vlaamse kust met trots dat ze 'alleen hier', in Zeeland voorkomen. 'De paalhoof den maken de Zeeuwse stranden uniek', aldus de website van de VW Zeeland. On juist en ongepaste trots. En zwart zijn de palen zeker niet uitsluitend. Maakt ze dat trouwens niet veel interessanter? Ik laat het 'unieke' Zeeuwse licht waar sommigen zo prat op gaan, maar even bui ten beschouwing. Belangrijker is de vraag: hoe moeten we Zeeland dan wél benade ren, waar kunnen we ons wél mee profile ren? Voor mijn part, in termen van de PZC (17-10-2013): wat is 'de magie van het Zeeuwse land'? Al in 1989 mocht ik een bijdrage leveren aan het geografie-handboek Nederland in delen. Ik deed dat onder de voor mij toen vanzelfsprekende titel: 'Zeeland, een land van overkanten'. Sindsdien ben ik nog meer gaan inzien dat in dié karakteristiek de kracht van Zeeland schuilt. Want de overkant, of de vroegere overkant, dat be tekent: ontdekken, je verwonderen, over een ander soort landschap met andere dor pen en kerken en boerderijen, met andere mensen met andere namen. Ook Zeeuw en, maar met een ander geloof, streek- dracht, streektaal, gebruiken, eet- en drinkcultuur. Anders gezegd: de verschei denheid van zowel ons materiële als ons immateriële erfgoed is alleen goed te be grijpen door die steeds wisselende over kanten voor ogen te houden. 'Er zijn weinig plekken op de wereld waar ik liever ben, dan op het bovendek van De Dageraad, gaande naar Texel', aldus de on volprezen I. P. Thijsse in 1927. Dergelijke sensatie, van een overtocht als een reis naar een andere wereld, kunnen wij onze bezoekers al lang niet meer bieden. Het ei landgevoel hebben wij in Zeeland onher roepelijk overbrugd en ondertunneld. An ders dan op de Waddeneilanden is de plaatstrouw van de bezoeker aan onze pro vincie daardoor sindsdien verminderd. Maar van dat nadeel is een voordeel te ma ken, door hem te verleiden tot een bezoek aan alle delen van Zeeland. Dat kan hier heel veel gemakkelijker dan op de Wad den. Overtuig hem ervan dat hij de provin cie pas heeft gezien als hij alle regio's van Zeeland heeft gezien. Maar dan moet Schouwen niet als twee druppels water gaan lijken op Noord Beveland, en de Beve- landen niet op west of oost Zeeuws Vlaan deren. Verschil moet er zijn en blijven. Pro beer, zonder daarvoor dammen door te ste ken of bruggen op te halen, de vroegere ei landenstructuur zichtbaar te houden of te accentueren. Koester dus zeker het con cept van het rondje met een pontje met al les wat daarbij hoort aan infrastructuur: tijhaventjes, havenpleinen, aanlegsteigers. Koester ook de (binnen)dijken, want ach ter werkelijk elke dijk lag ooit een ander land; net iets ouder of jonger, net iets ho ger of lager, meer of minder vruchtbaar, met vaak andere mensen dan wat eigen was. Kortom, koester de (vroegere) over kanten. De Zeeuwse identiteit schuilt erin dat we juist meer dan één identiteit bezit ten. De grenzen binnen Zeeland zijn dus wel zo intrigerend, want ook veel minder willekeurig dan de provinciegrens. Natuur lijk moeten we grenzen slechten en er overheen kijken als het op besturen en sa menwerken aankomt. Maar wie de Zeeuw se identiteit echt wil vatten kan niet om grenzen en overkanten heen. ZATERDAG 1 MAART 2014 A.de Waele H.Dunantstraat 20, Koewacht Abko Paauwe, 's-H-Hendrikskinderenstraat 63 Goes L.J. Bensink, Burg. Gerritenstraat 20, Breskens Jan Ottens, Notendijk 49, Terhole H. Steehouwer, Zuidsingel 69, Middelburg Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil J.A. van der Zwan Noordeinde 18, Koudekerke Corrie van der Hart, Vronesteijn 46, Oostkapelle Johan Dobbelaar, Gouwestraat 42, Terneuzen door Aad de Klerk, historisch geograaf en oud-adviseur Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39