Gul geven heeft ook voor de schenker zelfde nodige voordelen Reïncarnatie en Maya's zorgen voor een klik 18 WERKEN Schenken aan een goed doel kan een aardig belas tingvoordeel opleveren. Zo is een gang naar de no taris niet meer nodig. Nederlanders geven jaarlijks tus sen de 200 en 250 euro aan een goed doel. Daarmee doen we het goed vergeleken met andere lan den. Om dit ruimhartige gedrag te stimuleren, heeft de overheid bepaald dat weldoeners hun gif ten onder bepaalde voorwaarden mogen aftrekken van de belas ting. Er zijn twee manieren om als gul le gever te profiteren van een be lastingvoordeel. Allereerst bestaat de mogelijkheid een periodieke gift af te trekken van de belasting. Het voordeel is dat deze volledig aftrekbaar is. Niet iedere periodiek overgemaak te gift is echter een periodieke gift in deze betekenis. Om te pro fiteren van deze belastingaftrek moet je minimaal vijfjaar een vast bedrag naar een goed doel overmaken. Tot 1 januari moest je de periodie ke gift vastleggen bij de notaris, maar dat is niet meer verplicht. Ie mag nu zelf een schenkingsover eenkomst opstellen. Voorbeelden zijn te vinden op de website van de Belastingdienst en de Consu mentenbond. Daarnaast bestaat de mogelijk heid eenmalige giften af te trek ken van de belasting. Weldoeners komen in aanmerking voor aftrek als het totale bedrag aan giften in een jaar hoger is dan 1 procent van het verzamelinkomen, met een minimum van 60 euro. Elke euro boven deze grens is aftrek baar tot een maximum van 10 pro cent van het inkomen. Het goede doel moet dan wel het stempel Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) of Steunstich ting Sociaal Belang Behartigende Instelling (SSBBI) dragen. Een SSBBI is een instelling die niet al leen individuele belangen van de bij haar aangesloten leden behar tigt, maar die ook een maatschap pelijke waarde heeft. Bijvoorbeeld een kinderboerderij of buurtver eniging. Vanwege de ingewikkel de regelgeving zijn er echter maar weinig van die steunstichtingen. Een ANBI is een instelling die zich voor minstens 90 procent in zet voor het algemeen nut, een klassiek goed doel dus. Van de fis cus moet een ANBI aan een aan tal administratieve regels vol doen. Zo moet deze beschikken over een beleidsplan en een gede gen financiële administratie. Goede doelen moeten aan steeds meer regels voldoen om zich een ANBI te mogen noemen. Zo moe ten ze sinds dit jaar hun finan ciële verantwoording op hun web- NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Jan Pigmans (61) woonplaats Oss opleiding Lts timmeren laatstvervulde beroep parketteur zonder werk van december 2009 tot januari 2013 nieuwe baan huismeester bij schoonmaakbedrijf Schoonge- woon in Den Bosch Gemotiveerd en positief zijn, onder de mensen blijven komen, je contac ten onderhouden, niet opgeven ook al lijkt het hopeloos: veel dingen heeft een mens zelf in de hand in de zoektocht naar een baan, weet Jan Pigmans uit er varing. Maar, zegt de Brabander, onderschat de factor 'toeval' niet. „Tijdens het sollicitatiegesprek met mijn huidige baas kwamen de onderwerpen Maya's en reïn carnatie ook toevallig ter sprake. Daarin zijn we beiden geïnteres seerd en dat gaf een persoonlijke klik. Dat geluk moet je op een ge geven moment hebben." Want, zo ondervond Pigmans in de drie jaar dat hij werkzoekend was, jarenlange ervaring is be paald geen garantie voor succes. „Hoe vaak ik het niet heb meege maakt dat ik werd afgewezen om dat ik niet genoeg ervaring had...", zo klinkt het nog steeds onthutst. „Ik heb regelmatig gezegd: hoe veel ervaring willen jullie hebben dan? Ik had ruim veertig jaar ge werkt, veer-tig jaar!! „Ik solliciteerde veel op banen als huismeester en conciërge, heb veel ervaring en kunde op het ge bied van timmeren, stucen, elek triciteit en noem het maar op. Wat wil je in zo'n functie nog meer dan? Maar goed, de onderlig gende boodschap was voor mij kraakhelder hoor: je bent te oud opa! Maar dat mogen ze na tuurlijk niet zeggen. Al gaf een enkeling het later wel toe." Aan officiële instanties, zoals het UWV, had hij naar eigen zeggen ook lange tijd niets. „Ik had in een jaar tijd wel acht of negen werkcoaches. Allemaal haakten ze voortijdig af. En die sollicitatieplicht hè... Ik wilde graag werken, maar geschikte banen lagen en liggen nu een maal niet voor het oprapen. Maar omdat je móét, reageerde ik ook op functies als gynaeco loog en directeur. Dat UWV moet grondig op de schop." Wat er ook gebeurt, zijn laatste werkcoach - René - moet daar dan blijven werken. „Want hij is wél iemand met een luiste rend oor. Zo snapte hij dat ik de bouw niet meer in kon om dat ik ooit bij een ongeluk in de bouw mijn pols heb verbrij zeld, mijn enkelbanden heb ge scheurd en nog een aantal an dere lichaamsdelen zwaar be schadigde. Ik heb bij het UWV keuringen moeten doen van tien kniebuigingen en dan werd geroepen dat ik fit was... Bovendien, ik ben niet te oud om te werken, maar natuurlijk ook geen kerel van 40 meer." Coach René begreep dat en bracht Pigmans in contact met schoonmaakbedrijf Schoonge- woon. Dat zocht voor winkel centrum de Rompertpassage in Den Bosch een huismeester. Overeenkomende visies op werk én de persoonlijke klik in zijn gesprek met baas Remmelt Schuuring gaf de Ossenaar het vertrouwen dat het goed zat. En inderdaad, Pigmans werd al snel gebeld dat hij de baan had. „Ik ben nu net iets langer dan een jaar actief, heb sinds augus tus een vaste aanstelling. Ik heb het uitstekend naar de zin en ben dankbaar dat ik de baan mag vervullen. Dankzij het ver trouwen van iemand die wél openstaat voor ouwe lullen." TIPS HINTS BELASTINGAANGIFTE 2013 - DEEL 1 Wie met de financiële voorjaarsschoonmaak wil beginnen, kan aan de slag gaan. Vanaf 1 maart kunnen de vooraf inge vulde aangiftebiljetten over het belastingjaar 2013 worden gedown- load vanaf de website van de Belastingdienst. Nu de .fiscus sinds vorig jaar de meeste gegevens (hypotheekrente aftrek, loon, bank saldi, woz-waar- de) zelf invult, is het invullen van het aangiftebiljet een makkie geworden. Een schoe nendoos met bonnen en geschar rel in allerlei enveloppen met fi nanciële post zijn verleden tijd. Niettemin: kijk goed of de Belas tingdienst alle cijfers goed heeft staan. Vorig jaar stelde de Consu mentenbond vast dat in 5 procent van de gevallen de gegevens niet klopten. Oppassen dus. Dat geldt vooral het ingevulde loon en de woz-waarde van de woning. Het voortdurende geschoffel van het kabinet in de belasting aangifte is er de oorzaak van dat het aantal aftrekposten steeds be perkter wordt. Wie het maximale eruit wil halen, moet goed op de volgende zaken letten: Eigen huis De eigen woning is en blijft met afstand de grootste aftrekpost. 2013 is het laatste jaar dat hypo theekrente tegen het maximale belastingtarief van 52 procent kan worden afgetrokken. Vanaf 2014 daalt de aftrek 28 jaar lang elk jaar met 0,5 procent tot in 2042 de af trek is beperkt tot 38 procent. Wie het laatste dubbeltje lief is, heeft vorig jaar voor zes maanden (het toegestane maximum) de hy potheekrente van 2014 vooruit be taald. Op 10.000 euro aftrek per jaar levert dat 25 euro op. Goed nieuws voor mensen die met dubbele hypotheeklasten zit ten omdat de oude woning nog niet is verkocht: dubbele rente mag ook nog over 2013 worden af getrokken. Rente op schuld na een verliesgevende verkoop (na 28 oktober 2012) mag tien jaar wor den afgetrokken. Tot 1 januari 2015 geldt de verruimde schen- kingsregel nog: ouders, grootou ders of anderen kunnen tot 100.000 euro schenken zonder schenkingsrecht te betalen. Het geld mag van meerdere schenkers afkomstig zijn, zolang het opge teld niet meer is dan 100.000 eu ro. Eerdere schenkingen van ouders worden van dat bedrag af getrokken. De aftrek mag over één jaar: dus óf 2013 óf 2014. Ziektekosten De vele aftrekposten voor zorgkos- ten zijn verleden tijd. Toch zijn er nog mogelijkheden: aftrek genees kundige hulp, vervoerskosten, voorgeschreven geneesmiddelen, steunzolen en kunstgebit, gezins hulp, voorgeschreven dieet, extra kleding en beddengoed, bezoek aan elders verpleegd gezinslid of partner. Er gelden wel drempels: bij een verzamelinkomen van 39.618 euro moet tenminste voor 125 euro (alleenstaande) of 250 eu ro (partners) aan zorgkosten zijn gemaakt. Bij een verzamelinko men boven 39.618 euro is de drem pel 1,65 procent (653 euro) plus 5,75 procent over het meerdere. Bij 50.000 euro verzamelinkomen mag het bedrag boven de drempel van 1.250 euro worden afgetrok ken. Betaald eigen risico en pre mie (aanvullende) ziektekosten verzekering tellen niet mee. Aow Door wijziging in de aow-leeftijd met ingang van 1 januari 2013, ver anderen de belastingtarieven voor jonge aow-ers ook. Vorig jaar ging de aow 1 maand na het 65e levens jaar in. Wie in januari 65 werd, be taalt over de eerste 19.645 euro 19 procent belasting; wie in decem ber 65 is geworden, betaalt 35,50 procent over dat bedrag. Voor de tussenliggende maanden gelden steeds andere tarieven. Ook voor de tweede schijf (belastbaar inko men tussen 19.645 en 33.363 euro) gelden wisselende belastingtarie ven. De ouderenkorting wordt - ongeacht in welke maand de aow-leeftijd in 2013 is bereikt - vastgesteld op 1.032 euro. Oudere werknemers Oudere werknemers die op 31 de cember 2012 60, 61, 62 of 63 jaar waren, kunnen een werkbonus krijgen van maximaal 1.100 euro. Daarvoor moet het inkomen ten minste 17.139 euro bedragen en ten hoogste 33.326 euro. De bonus vervalt per 1 januari 2015. De fis cus verrekent de bonus over 2013 ZA door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en In deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Zorg voor motivatie bij jezelf. Blijf altijd onder de mensen. Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar: geld@depersdienst.nl Eigen woning blijft c door Chris van Alem illustratie Job van Celder ©reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18