I I I I 'Vragen krijg je toch, dus beter open zijn' Voorrang bij aanbesteding blijft lastig In Overzuid ■ppl commentaar ZEELAND 23 OM in beroep tegen vrijspraak brandstichting Antiek" Curiosa en Kunstmarkt WAT ZEG JE TEGEN JE KIND? GOES - De Goese burgemeester René Verhulst wilde niet dat men sen via radio of televisie zouden vernemen dat er een veroordeelde pedoseksueel in hun wijk woont. Daarom besloot hij hen woens dagavond met een brief op de hoogte te stellen. Dat gebeurde na dat de man in kwestie, Jean op den Kamp, in het tv-programma Eén op één zijn verhaal had ge daan. Op den Kamp, die al jaren probleemloos in Goes woont, maakt geen geheim van zijn verle den en benadert de media met enige regelmaat. Anderhalfjaar ge leden al deed hij zijn verhaal in deze krant. Dat dat destijds geen reden voor Verhulst was om een brief te doen uitgaan, komt vol gens hem door de 'mediahype' rondom Benno L., de pedofiel over wie in Leiden ophef is ont staan. „Het punt is dat ik niet weet wat er gebeurd zou zijn als ik de brief niet had verspreid. Ik voel me ook verantwoordelijk als mensen bij hem verhaal gaan ha len. Vragen krijg je toch, dan kies ik voor open communiceren." Dat laat gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, financiën) weten in een reactie op uitlatingen van voorzitter Maxime Verhagen van Bouwend Nederland. Die zei woensdag tijdens een werkbe zoek aan Sluiskiltunnel dat bij een grote aanbesteding volgens het emvi-criterium (economisch meest voordelige inschrijving) de opdrachtgever de wens kan uiten het lokale en regionale bedrijfsle ven te benutten. Een opdrachtge ver kan dit niet eisen, omdat dat in strijd is met aanbestedingsre- gels. Inschrijvende partijen mo gen niet worden bevoor- of bena deeld. Europese aanbestedingen zouden hun zin verliezen als via een achterdeurtje bouwprojecten voortdurend aan lokale en regio nale bedrijven worden gegund. De Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) ziet in de uit spraak van Verhagen echter een opening om meer Zeeuwse bedrij ven te laten meeprofiteren van grote aanbestedingen. Bijvoor beeld de bouw van de mariniers kazerne bij Ritthem, de aanleg van de Sloeweg en de bouw van een nieuw ziekenhuis. De PvZ roept het provinciebestuur dan ook op aanbestedingen volgens de emvi-criteria te promoten. Van Beveren zegt dat de provincie er alert op is. „De Sloeweg is vol gens emvi aanbesteed." Bij emvi worden zowel de laagste prijs als de kwaliteit gewogen. Zo kan bij voorbeeld de kwaliteitseis dat het werk zo duurzaam mogelijk moet worden uitgevoerd, Zeeuwse be drijven in de kaart spelen. Die zit ten dichtbij en maken dus min der kilometers. Dat is beter voor het milieu. Niettemin moet elke (Europese) aanbesteding, ook volgens het em- vi-gunningsprincipe, voldoen aan de Aanbestedingswet. De speel ruimte is dus niet zo groot. Vol gens gedeputeerde Van Beveren komt het er voor Zeeland bij gro te projecten zoals de marinierska zerne erop aan te lobbyen bij op drachtgevers. „Momenteel zijn er twee Zeeuwse consortia die be trokken willen worden bij de bouw van de marinierskazerne. Daarvoor wordt hard gelobbyd." Ook de provincie heeft Defensie laten weten dat ze graag ziet dat Zeeuwse bedrijven een graantje meepikken van het grote bouw project. Van Beveren: „Defensie zegt oog te hebben voor de regio nale belangen." in de Grote Kerk van Veere 28-2 1-3 2-3 flHIM Veel bewoners van de Goese wijk Over zuid reageren zeer nuchter op de aan dacht voor de pedoseksueel in hun midden. Ouders wegen rustig af of zij hun kinderen extra moeten waarschuwen. Er klinken wel verwijten aan bur gemeester René Verhulst dat hij dit eerder bekend had moe ten maken, maar verder is er weinig ophef. Het is moeilijk te bepalen of dit alleen ligt aan de probleem loze voorbije jaren of mede aan de openhartigheid van de ver oordeelde pedoseksueel. Ver hulst maakte eerst een heel an dere keuze. Pas nadat zijn stad genoot op tv kwam naar aanlei ding van de commotie in Lei den, vond hij het nodig om zijn burgers te waarschuwen. De bijzondere inwoner van Goes ligt nu onder een ver grootglas. Dat helpt niet om de echte proporties van een kwes tie te zien. Er is juist een onver- tekend beeld nodig om op een goede, zo nodig waakzame, zo mogelijk ontspannen manier met deze man te leven. MIDDELBURG - Het Openbaar Mi nisterie is het niet eens met de vrijspraak van de 39-jarige Gary Robinson uit Oosterland en gaat in hoger beroep. Dat heeft het OM gisteren bekend gemaakt. Robinson was hoofdver dachte in de zaak rond een serie brandstichtingen vorig jaar en eind 2012 in Oosterland. Tegen hem werd zes jaar gevangenis straf en tbs geëist, maar hij werd twee weken geleden vrijgespro ken door de Middelburgse recht bank. Advocaat Ab Sol van Robinson is onaangenaam verrast: „Ik dacht toch echt dat de rechter met een goed gemotiveerd vonnis voor de dag is gekomen. Dat het OM na twee weken nadenken zegt dat het niet akkoord gaat met vrij spraak, vind ik wat pover. Ik hoop dat ze nog even kunnen aangeven wat de exacte pijn is." De tweede verdachte van de brandstichtingen, de 23-jarige Gio vanni L. uit Oosterland zit nog vast. Hij moet worden onder zocht in het Pieter Baan Cen trum. VRIJDAG 28 FEBRUARI 2014 Jlfii fH"~| I In de wijk Overzuid reageert men rustig op de aanwezigheid van Jean op den Kamp. foto Johan van der Heijden Wat zeg je tegen je zoon of doch ter als er een veroordeelde pedo seksueel in de buurt woont? Des kundigen van Nelly.nl, de Zeeuw se online opvoedhulp van Juvent, geven tips. Ga in gesprek met je kind. Vertel dat er volwassen mensen zijn die verliefd kunnen worden op kinde ren en dat zij daarom in contact met kinderen willen komen. Een gesprek aangaan met over dit onderwerp kan al met kinderen vanaf drie of vier jaar. Leg uit dat deze mensen soms aan je zitten. Ze willen je op schoot ne men en beloven je bijvoorbeeld snoep als jij doet wat ze zeggen. Vertel dat dit gedrag in Nederland verboden is, maar dat sommige volwassenen het toch proberen. Mocht er tóch iets gebeuren. Zeg dan tegen je kind dat hij of zij me teen meteen naar huis moet ko men en er met iemand over moet praten. Oók als die volwassene heeft gezegd dat het kind er niets over mag zeggen. Benadruk dat geheimen tussen vol wassenen en kinderen - zonder dat papa of mama dat mogen we ten - echt niet mogen. Wees zo concreet mogelijk. Praat dus niet over een 'vieze meneer'. Dan denken kinderen dat je letter lijk een vieze man bedoelt. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De mogelijkheden om bij een aanbesteding van een groot bouwproject lokale en regio nale bedrijven een streepje voor te geven, zijn beperkt. Vrijdag Zaterdag Zondag 17-21 uur 12-17 uUr 12-I7uur gnnysprijs voör één da Ei Segffiuring var. Mn voti/waRMf* Maak kans op e<*n prijs met mv toegaiigshewij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23