VERDIEPING 11 Asterix en Obelix in Twente Bij de Tweede Kamerver kiezingen van 2012 kleur de de electorale kaart van Nederland bijna helemaal WD-blauw en - in iets minde re mate - PvdA-rood. Alleen in het oosten sprong een groene vlek in het oog: het CDA hield in Twente dapper stand, zoals de Galliërs ooit deden tegen de Romeinen. Bij de gemeente raadsverkiezingen is het CDA er dan ook veel aan gelegen dit laatste bastion overeind te hou den. Aan Twentenaar Pieter Omtzigt zal het niet liggen: met zijn strijd tegen de accijns verhogingen raakt hij een ge voelige snaar. De Robin \^J Hood van Zwolle Dat Arie Slob uit Zwolle komt, is het kabinet niet ontgaan. Bij de be sprekingen over het begrotings akkoord vocht de voorman van de Christenunie voor het be houd van werkgelegenheid in zijn regio, tot irritatie van de andere onderhandelaars. Maar Slob boekte succes: moesten er elders in het land kazernes dicht, die in Ermelo bleef op sterkte. Ook de met sluiting be dreigde tbs-kliniek in Balkbrug werd gespaard. Als redder van de regio maakte Slob vervol gens een zegetocht langs de vel den. Maar de echte beloning voor zijn volharding moet nog komen, namelijk op 19 maart. De SGP is op dit mo ment met 258 mannen broeders vertegenwoor digd in 98 gemeenteraden. In gemeenten als Goeree- Overflakkee, Staphorst en Rijs- sen-Holten is de oudste partij van Nederland al jaren heer en meester. Vrouwen kwamen er al die tijd niet aan te pas, maar dat kan na 19 maart weieens veranderen. Gedwongen door de rechter heeft de SGP het pas sief kiesrecht opengesteld voor de SGP-dames. In Vlissingen doet Lilian Janse een poging door het glazen plafond te bre ken, bij gebrek aan mannelijke uitdagers. Slaagt zij erin een ze tel te veroveren, dan kan zij wei eens de weg vrijmaken voor meer vrouwen op SGP-lijsten. Er is nog wel een probleem: de SGP is op dit moment niet ver- tegeawoordigd in de Vlissingse gemeenteraad. De WD investeerde de laatste jaren flink in het zuiden van Neder land. Partijleider Mark Rutte trapte er een paar keer zijn cam pagne af. Niet verwonderlijk: in Limburg en vooral het bevol- kingsrijke Brabant vielen veel stemmen te halen. De liberalen roken hun kans nadat de herin nering aan de ooit almachtige KVP en later het CDA al flink was vervaagd. Daarmee, stellen ze vast in de WD, werd de ba sis gelegd voor de landelijke ver kiezingsoverwinningen in 2010 en 2012. Bij de gemeenteraads verkiezingen is het zaak die po sitie vast te houden. De PW doet er niet mee, dus de concur rentie lijkt vooral van de lokale partijen en het CDA te moeten komen. Hij stapte al op als sena tor en wethouder en werd uit de plaatselijke WD gezet, maar de van corrup tie verdachte Jos van Rey geeft niet op. Op 19 maart doet hij als lijstduwer mee aan de door hem opgerichte Liberale Volks partij Roermond. De WD-top volgt de verrichtingen van Van Rey met argusogen: als hij de WD in Roermond straks weg vaagt kan dat moeilijk afgedaan worden als een lokale tegenval ler. Juist het vroege 'zendings werk' van Van Rey in Roer mond wordt beschouwd als een opmaat voor het liberale succes in heel Limburg. Reformato rische revolutie De strijd om het Zuiden Rebellie in Roermond VRIJDAG 28 FEBRUARI 2014 illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11