'Erdogan treedt niet af, die gaat vechtend ten onder* I Slechts l/m dinsdag BUITENLAND 9 oirberlin.com „Overal corruptie, overal fraude", klonk het deze woensdagmiddag op het Taksimplein in Istanbul. Aanhangers van oppositiepartij CHP roepen om het aftreden van premier Erdogan. 'Bankbiljetten' vliegen in het rond. Aanleiding: de geluidstapes waarin Erdogan zijn zoon Bilal vraagt geld te ver bergen. De opmerking van Bilal wat hij met 'de resterende 30 mil joen euro' moet doen, komt op veel spandoeken terug. De verontwaardiging op straat is groot. In tal van steden gingen dinsdagavond al menigtes de straat op. De protesten werden, zo als gebruikelijk hard neergeslagen door de politie. Volgens Erdogan zijn de tapes vals en een lage streek van de Gülen Beweging, de invloedrijke aanhang van de islamitische predi ker Fethullah Gülen. Erdogans woorden klinken niet alle Turken geloofwaardig in de oren. De beel den van de schoenendozen vol geld die in december in het huis van een directeur van een staats bank werden aangetroffen, zijn nog vers. Waar of niet, Recep Tayyip Erdo gan bevindt zich in de moeilijkste periode van zijn politieke car rière. Turkije staat op zijn kop, da gelijks duiken nieuwe tapes op en de economie stagneert. De lira heeft sinds vorig jaar mei al 20 procent aan waarde verloren, de inflatie loopt op en het consumen tenvertrouwen is de afgelopen vijfjaar nog niet zo laag geweest. „De strijd tussen de regering en de Gülen Beweging bevindt zich nu op een hoogtepunt", conclu deert oud-diplomaat Sinan Ulgen, directeur van Edam, een onder zoekscentrum in Istanbul. „De aantijgingen vliegen over en weer. Bijna elke dag zijn er nieu we onthullingen." De regering antwoordt op zijn beurt met een heksenjacht op Gülenisten binnen het ambtena renkorps, politie en justitie. Daarnaast heeft het parlement met nieuwe wetgeving in de 'strijd tegen Gülen' de greep op justitie en internet verstevigd. „Het imago van Türkije loopt ook in het buitenland door deze on rust veel schade op. Maar het ech te slachtoffer van dit alles is de Türkse democratie." Ulgen verwacht dat de spanning zeker nog tot eind maart zeker blijft oplopen. Op 30 maart mo gen de Turken naar de stembus voor de regionale verkiezingen. Maar regionaal zijn die amper meer. Posters van Erdogan met de woorden Saglam Irade - IJzeren Wil - hangen door het hele land. In de stembus moet blijken hoe veel Türken nog vertrouwen heb ben in die ijzeren wil. Demonstranten schreeuwen om het aftreden van Erdogan, maar dat is volgens Ulgen tevergeefs. „Aftreden doet Erdogan nooit. Dat past hem niet. Hij gaat liever vechtend ten onder." Kerry wil Georgië bij Westen betrekken De Verenigde Staten gaan Geor gië helpen aansluiting te vin den bij het Westen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Ker ry gisteren gezegd. Hij beloof de met name ondersteuning bij het werken aan visumvrij reizen naar de Europese Unie. De hulp ligt waarschijnlijk ge voelig in Rusland. Rebellen onderling slaags: 3.300 doden Sinds begin dit jaar zijn in Sy rië zo'n 3.300 mensen gedood door gevechten tussen rebellen groepen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Syrische Observatorium voor Mensenrechten. De groepen die tegen president Bashar al-Assad strijden, vechten steeds vaker ook onderling. Gemiddeld 5.000 euro na misbruik kerk Slachtoffers van seksueel mis bruik door de rooms-katholie- ke kerk in België krijgen gemid deld ruim 5.000 euro schade vergoeding. Tot nu toe werd aan één persoon het maximum bedrag van 25.000 euro toege kend. De afgelopen anderhalf jaar is in totaal 1,4 miljoen euro uitgekeerd aan slachtoffers. Dode bij rellen op schiereiland de Krim Op schiereiland de Krim in Oekraïne zijn gisteren ongere geldheden uitgebroken. Daar bij zijn in de hoofdstad Simfe ropol aanhangers van de nieu we machthebbers in Kiev en hun pro-Russische tegenstan ders slaags geraakt. De BBC meldde dat daarbij zeker één dode is gevallen. Europese auto's krijgen noodsysteem Auto's in Europa worden vanaf volgend jaar voorzien van een systeem dat bij een ernstig on geval automatisch hulpdien sten oproept. Het Europees Par lement in Straatsburg stemde gisteren in met het zogenoem de eCall-systeem. Daardoor worden hulpverleners sneller naar de juiste plek geleid. EXTRA TICKETS RETOUR DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Demonstranten die om het aftreden van Erdogan schreeu wen, een regering verstrikt in een corruptieschandaal, een zwakke munt én aankomende verkiezin gen. De chaos in Turkije is groot. WASHINGTON DAMASCUS BRUSSEL John Kerry foto Erkan Avci/HH SIMFEROPOL STRAATSBURG Your Airline. PRIJSACTIE! *AU-:nprijs op geselecteerde vluchten snel 1 stuk bagage tot 23 kg alsmede 1 stuk handbagage, service en miles. De heen- en terugvlucht dienen samen te worden geboekt en deel uit te maken van de actie. Boekingsperiode: 27 februari lim ÖA maart >2014. Reispedode: OJ opril t/m 31 oktober 2Ö14. In Turkije wordt fel gedemon streerd tegen Erdogan. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9