Brazilië valt over seksistische shirts Adidas 8 BUITENLAND De Griekse economie gaat groeien, zegt de EU. Maar op de paardenrenbaan is dat niet te zien. ATHENE - Directeur Alexander Zacharis leunt over de balustrade van de tribune op de paardenren baan in Markopoulo, een uurtje buiten Athene. Vijf ruiters en hun paarden prepareren zich in de ring voor de race. „Een paar jaar geleden hadden we er nog acht per race. Als er niets veran dert, houdt het hier helemaal op", zegt Zacharis. Het startschot klinkt, de opgewon den stem van de commentator schalt door de luidsprekers, maar de tribune is helemaal leeg. De paardenrenbaan, waar ook dressuur plaatsvindt, is nu nog Grieks staatseigendomen. Hij staat te koop. Althans, het recht om er races en weddenschappen te organiseren. De baan zelf gaat later in de aanbieding. Met het geld moet een deel van de schuld van 210 miljoen euro worden afge lost. Twee grote wedbedrijven, een Grieks en een Frans, hebben inte resse getoond. Maar ze deinzen te rug vanwege de slechte vooruit zichten - veroorzaakt door jaren van mismanagement. De enorme schuld ontstond toen de baan vlak voor de Olympische Spelen van 2004 werd gedwon gen uit Athene te verhuizen en een nieuw onderkomen buiten de stad te bouwen. De oude baan moest wijken voor een Olympi sche sporthal - die uiteindelijk niet eens gebouwd werd. En daar mee begon de ellende. „Toen we nog in de stad zaten, kwamen mensen naar de baan om races te kijken en te wedden. Maar wie gaat er een uur rijden om hier te komen? Daar had nie mand over nagedacht", vertelt Zacharis, die pas later als direc teur werd aangesteld. „We bieden daarom nu wedden op afstand aan, onder andere via internet. Maar dat is een heel andere ma nier van organiseren, dus daar voor hebben we een bedrijf in de arm moeten nemen. Onze marge is daardoor gehalveerd van 12 naar 6 procent." En dat terwijl de kos ten van de nieuwe renbaan vol gens Zacharis zeven keer hoger zijn dan die van de oude. Hij kijkt uit over het immense ter rein en beweegt zijn arm naar rechts om de omvang van het complex te benadrukken. „De kos ten voor elektriciteit, onderhoud, het bijhouden van het groen. Het is nauwelijks te doen met deze Sovjet-omvang." Echt problematisch werd het toen de Griekse regering in 2010 onder internationale druk op zoek ging naar geld om de gaten in de begro ting te dichten. De staat bepaalde dat eigenaren van paarden voortaan ondernemers zijn. Met de bijbehorende hogere belastin gen en de verplichting een admi nistratie en boekhouding bij te houden. „Veel paardeneigenaren zijn rijke hobbyisten. Die hebben helemaal geen zin in gedoe", legt Zacharis uit. Gevolg: velen ver- Behalve hoge kosten en een hoge schuld heb ik nu ook nog een slecht product kochten hun paarden. Van de 1500 die hier drie jaar geleden in de stallen stonden, zijn er'nu nog zo'n 450 over. De meeste van twee grote eigenaren. Vandaar dat het aantal paarden per race terugging van acht naar vijf. „Met zo weinig paarden wor den de races steeds minder inte ressant. Behalve hoge kosten en een hoge schuld heb ik nu ook nog een slecht product." De twee geïnteresseerde gokbe drijven brengen naar verluidt pas een bod uit als de nieuwe wet weer van tafel gaat. Intussen vre zen de zeventig vaste medewer kers en 260 parttimers voor een faillissement en hun baan. Vorige maand demonstreerden ze - te paard - in het centrum van Athe ne. Het ministerie van Financiën lijkt gevoelig voor de noodkreet en zegt binnen enkele weken een voorstel voor een wetswijziging naar het parlement te sturen. Maar wat dat precies inhoudt wil een woordvoerster niet zeggen. De problemen met de renbaan zijn tekenend voor het trage tem po waarmee de privatisering van staatseigendommen verloopt. In 2013 moest Athene tot twee keer toe de beoogde opbrengst naar be neden bijstellen - uiteindelijk tot 1,3 miljard euro. Dat is de helft van wat een jaar eerder was be loofd aan Europese Commissie, de Europese Centrale Bank en het Internationaal Monetair Fonds. Binnenkort komen vertegenwoor digers van deze zogeheten trojka weer op bezoek om de voortgang van het hervormingsprogramma dat de regering uitvoert in ruil voor miljardensteun te bespreken. Ook het privatiseringsprogramma staat dan op de agenda. Zon, strand en mooie vrouwen in kleine bikini's. Het is het stereo type beeld van Brazilië waar WK-sponsor Adidas een knipoog naar wilde maken met een serie T-shirts. Het Duitse bedrijf be drukte ze met wel heel directe ver wijzingen naar seks en minuscule bikini-broekjes. Dit tot ontstelte nis van veel Brazilianen. „Het is heel erg ongevoelig van Adidas en ze proberen op een hele makkelij ke manier te scoren", zucht Eleu- taria Amora da Silva, coördinatri ce van de organisatie Camtra, die opkomt voor de rechten van de vrouw. „Vrouwen worden hier mee neergezet als lustobject. Iets waar ze in Brazilië, met zijn macho-cultuur, ook al dagelijks mee te maken krijgen." De vrouw in Brazilië bevindt zich, ondanks dat het land sinds drie jaar een vrouwelijke presi dent heeft, in een achtergestelde positie. Seksuele uitbuiting van kinderen en vrouwen is een groeiend probleem. Misschien daarom bemoeide president Dil- ma Rousseff zich met de Adi- das-rel en liet ze op Twitter we ten dat de overheid er alles aan doet om seksuele uitbuiting te voorkomen. Voor Flavio Dino, president van het nationale toerismebureau Em- bratur, dat de klacht neerlegde bij Adidas, waren de shirts ook duide lijk een stap te ver. „We snappen dat toeristen en voetbalfans hier in-feeststemming heenkomen, zo voelen we ons in Brazilië ook. Maar dat betekent zeker niet dat alles maar is geoorloofd." Amora da Silva ziet ook een posi tieve kant aan de Adidas-actie: „De reactie van de overheid en in stanties is krachtig. Dat zorgt er voor dat het onderwerp nu we reldwijd wordt besproken. Dat is alleen maar goed." lUiviiAv iifftpétti *iA titkussi Geen kopers voor renbaan door onze correspondent Thijs Kettenis I Een amazone neemt een hindernis op het springruiterparcours, onderdeel van de te koop staande renbaan in Markopoulo. foto Demotix/HH Alexander Zacharis, directeur paardenrenbaan Eén van de twee Adidas-shirts door Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - Twee Adidas- shirts ter promotie van het WK Voetbal deze zomer zijn in Brazilië totaal verkeerd gevallen. Adidas haalt de shirts daarom per direct uit het assortiment. f ttfffÜttMW' M MMM 1643

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8