Je ligt op bed, maar na afloop ben je doodmoe Terneuzen in overleg over toeristenbus Terneuzense juf leest kinderen voor uit zelfgeschreven prentenboek 24 ZEEUWS-VLAANDEREN SCHOOLDEBAT Een Politiek Forum moest scholieren van het Zwin duidelijk maken waar partijen in de Sluise raad voor staan. EP Uit de zorg Terneuzenaar Wim Reijen ga (79) is sinds een paar jaar kind aan huis in het dialysecentrum van ZorgSaam. Hij moet wel. Als hij zich niet drie keer per week aan een dialysemachine laat aanslui ten om zijn bloed te spoelen, dan is het einde verhaal. Ruim tien jaar geleden tekende zich al af dat Wims nieren niet meer helemaal optimaal functio neerden. Wim werd geopereerd aan een aneurysma. „Daarna kwa men mijn nieren niet meer zo goed op gang. Maar uiteindelijk ging het toch weer goed. Tijdens controles kreeg ik daarna te horen dat het steeds een beetje minder ging. In 2011 diende zich het mo ment aan dat ik moest gaan dialy- seren. Sindsdien lig ik hier elke maandag, woensdag en vrijdag, telkens vier uur." Via een slangetje in een bloedvat van zijn arm wordt zijn bloed naar de dialysemachine en weer terug gepompt. De machine is voorzien van een kunstnier, die af valstoffen en overtollig vocht uit het bloed verwijdert. „Je ligt de hele tijd op bed, maar toch ben je na afloop doodmoe. Het is al met al een zware belasting, het voelt een beetje alsof ik nog steeds drie keer per week naar m n werk ga." Binnenkort gaat Wim er even lek ker tussenuit. Wim gaat een paar dagen lekker op vakantie. Dat is makkelijker gezegd dan ge daan. De hamvraag is immers al tijd of er in de buurt van een va kantieoord een dialysecentrum is gevestigd. Samen met 25 andere nierpatiënten en begeleiders van ZorgSaam gaat Wim vier dagen naar Weerterberg. Op maandag ochtend gaat hij in Terneuzen vlak voor vertrek eerst nog aan het dialyseapparaat, op woensdag in Roermond en vrijdag direct na terugkeer weer in Terneuzen. „Ik kijk er ontzettend naar uit", zegt Wim enthousiast. Om de reis van de dialysepatiën ten te bekostigen, houdt ZorgSaam op 8 maart een zieken huisloop van 3, 5 en 10 kilometer. Aanmelden kan via de website: www.ziekenhuisloop.nl. Dat moet ertoe leiden dat er in de zomermaanden meer toeristen naar de stad Terneuzen en omlig gende plaatsen komen. Het colle ge houdt voor de start van het toe ristenseizoen een bijeenkomst voor ondernemers, al beseffen B en W dat het lastig is een dergelij ke gecompliceerde samenwerking OOSTBURC - In West-Zeeuws- Vlaanderen wonen beleefde jonge ren. Zeker in de bovenbouw van havo en vwo van het Zwin Colle ge zitten keurig opgevoede jeugdi ge burgers, die ook klappen voor politici met wie ze het niet eens zijn. Tijdens het Politiek Forum 2014 van het Zwin College werden nau welijks wanklanken gehoord. Een enkele keer gefluit of een uitroep van afkeuring, maar vaker enthou siast geklap als een (kandi- daat-)raadslid liet horen het beste met de jeugd voor te hebben. Lu- cien van den Broecke (Helder Zeeuws) scoorde zelfs een open doekje toen hij liet weten het maar 'flauwekul' te vinden dat tó en 17-jarigen geen potje bier of glaasje wijn mogen drinken. Even als Philip Thomaes (WD) vond Van den Broecke dat jongeren pas buiten hun boekje gaan als ze la veloos de straat op gaan. Hoewel de meeste andere partij- vertegenwoordigers de jeugd ook wel een biertje gunnen, wezen ze de twee"'burgerlijk ongehoorza- men' er op dat Sluis niet anders kan dan landelijk beleid uitvoe ren. Robert Evers (PvdA) wees de scholieren er op dat de belangrijk ste reden voor verhoging van de minimumleeftijd om alcohol te drinken de grote kans op hersen beschadiging is. Maarten, die vroeg of gemeenteraadsleden het biertje van 16- en 17-jarigen kun nen 'gedogen', kreeg dan ook te horen dat raadsleden niet kunnen voorkomen dat hij een boete krijgt als hij voor zijn achttiende in de kroeg een alcoholisch drank je achterover slaat. Alle partijen waren wel bereid zich sterk te maken voor een uit gaansgelegenheid voor de jeugd. Meer doen dan voorwaarden scheppen kan de raad echter niet doen, waarschuwden de politici. Tijdens de raadsvergadering van vanavond (donderdag) zal een mo tie van de WD om enkele tiental len keren per jaar disco-avond in de sporthal van Cadzand te laten houden wel worden aangenomen. Maar er zal toch een ondernemer moeten opstaan om permanent een discotheek in de gemeente te vestigen, benadrukten alle par tijen. Dat alle negen partijen zich sterk willen maken voor goed openbaar (scholieren)vervoer, viel goed bij de scholieren. Dat ze ook hun best doen de maatschappelijke sta ge te handhaven, hoefde - gezien de uitslag van de enquête op school - voor bijna de helft niet di rect. Maar toen de meeste partijen stelden dat de maatschappelijke stage ook leuk mag zijn, waren de meeste scholieren wel om. Tijdens de scholierenverkiezing op dinsdag 18 maart blijkt wie van de politici de jeugd het meest heeft overtuigd. in enkele maanden te regelen. De PvdA-fractie drong er name lijk op aan om al komende zomer een toeristenbus vanaf de kust naar Terneuzen te laten rijden. Het college wijst PvdA-raadslid Jack d'Hooghe er op dat er in 2013 ook al een mogelijkheid was om met korting van een zomerbus ge bruik te maken. Ondernemers konden daarbij aanhaken door middel van aanbiedingen aan toe risten. De praktijk leerde dat maar weinig toeristen en onderne mers gebruik maakten van deze toeristenpas. Over het vervolg van dit initiatief wordt nog over legd. In wat voor caravan? Je zou kun nen denken dat de fantasie van Nicole van Pamelen soms door slaat, maar niets is minder waar. Van Pamelen gebruikte Bram en Sanne als hoofdfiguren voor haar eerste prentenboek, getiteld 'De stippel-stappelcaravan'. De twee belanden in een caravan, die heel veel weg heeft van een padden stoel. Op onverklaarbare wijze krijgen Bram een rood-wit-gestip- pelde neus en Sanne rood-witte handen in de caravan. En zie daar maar weer eens van af te raken Van Pamelen, juf op de buiten schoolse opvang van kindervilla Het Kootertje in Terneuzen, ge bruikte een korte werkloze perio de om haar droom te verwezenlij ken. „Ik heb altijd verhaallijnen in mijn hoofd, vind schrijven leuk en lees heel graag voor. Het is heerlijk om mee te gaan in de fan tasie van kinderen. Zo heb ik bij voorbeeld een afwasborstel op Het Kootertje de naam 'juffrouw Toos' gegeven. Juffrouw Toos houdt alles in de gaten. Het is zo mooi om te zien hoe oprecht kin deren in dat spel opgaan", vertelt ze. Juffrouw Toos ziet dus ook hoe Van Pamelen de jongsten (vier/vijfjaar) op de buitenschool se opvang voorleest uit haar eigen prentenboek. Opvallend is ook dat het boek niet voorzien is van tekeningen, maar van foto's. „Ik heb bewust geprobeerd het, ver haal uit te beelden zoals ook kin deren het zouden kunnen doen." De Stippel-stappelcaravan, 12,50 eu ro. ISBN 978-94-6228-374-9. prentenboeknicole@gmail.com. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering dialysepa tiënt Wim Reijenga. Wim Reijenga moet drie keer per week naar het dialysecentrum in het Ter- neuzense ziekenhuis om zijn nieren te spoelen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Toeristische onderne mers en het college van B en W in de gemeente Terneuzen steken de koppen bij elkaar om te komen tot een aantrekkelijke toeristische bus route. Biertje voor de jeugd scoort door René Hoonhorst I Ruben (19), vwo 6 „Ik heb mijn keus nog niet ge maakt, maar ik denk dat ik op een landelijke partij stem. Die kan toch meer invloed uitoefenen." 1 Amber (19), vwo 6 „Ik ga zeker stemmen. Deze bijeen komst was nuttig, maar ik weet nog niet helemaal op welke partij. Ik wil me toch nog wat inlezen." I Sam (18), vwo 6 „Voor de Tweede Kamer stem ik op een landelijke partij. Maar voor de gemeente maakt het niet zo veel uit. Ik denk niet dat ik stem." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Op het dressoir van Nicole van Pamelen (35) uit Terneu zen staan twee poppetjes. Ze he ten Bram en Sanne. Samen hebben ze een leuk en soms een beetje spannend avontuur beleefd. In een stippel-stappelcaravan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68