Opstelten: te weinig inwoners van Goes doen mee aan Burgernet Nooduitgang 4 4 K 66 De grote lijn wordt bepaald door het beleid van alledag en de financiële onmogelijkheden 22 ZEELAND Het is ondankbaar werk om anno 2014 een gemeente te besturen. Er kan slechts aan weinig knoppen worden gedraaid. V donderdag eeft u een beper king, meneer?', in formeerde de ste wardess met een blik op de stok waarmee ik het vliegtuig in hompelde. „Ach", haalde ik mijn schouders op, „ik loop een beetje moeilijk, dat is alles." „Dan mag u", sprak ze streng, „niet bij de nooduit gang gaan zitten!" Sodeju, daar had ik me nou net zo op verheugd, op een stoeltje bij de nooduitgang. Want dat is, had ik ergens gelezen, één van de beste plaatsen in een vliegmasjien. Wie de pech heeft op de voor ste rij stoelen vlak bij het keu kentje te belanden, kan nauwe lijks een dutje doen, vanwege: lawaai van rammelend bestek, geluidsoverlast veroorzaakt door luidkwekkende stewardes sen. Ook weinig geliefd: een stoeltje bij de toiletten. Weliswaar han dig voor de reiziger met de klei ne blaas, maar het is er vaak een heel gedrang en niet zel den waait er vanachter de toi letdeuren een niet zo frisse wind, hetgeen het reizen niet veraangenaamt. Fel begeerd zijn de stoelen bij de nooduitgang. De gelukkigen die daar mogen plaatsnemen, beschikken over een zee aan beenruimte en bekleden boven dien een verantwoordelijke functie; zij dienen in geval van nood aan'een paar handels te trekken die de noodluiken doen openen. U begrijpt: ik was nogal in mijn nopjes toen ik bij het boeken van een vliegreis naar een warm oord zo'n stoel kreeg toegewezen. Het voelde als het winnen van de hoofd prijs tijdens een kienavondje van de buurtvereniging. De stewardess maakte onver biddelijk een einde aan de eu forie: ik zou, zo gaf ze me te ver staan, indien de nood aan de man kwam en het vliegtuig ra zendsnel moest worden ont ruimd, alleen maar in de weg zitten met mijn manke poot. Derhalve moest ik verhuizen naar een andere plek, vlak naast een blèrend joch van een jaar of drie dat de gehele reis voor brandweersirene speelde. Ach, hoe hevig verlangde ik naar een stoel bij de nooduit gang. Dan had ik het ventje er zo uitgekieperd. vragen over economische vernieuwing Wat leggen jullie de EU precies voor? Lia Voermans: „We presenteren in Brussel de strategische econo mische agenda van de Delta-re gio. Behalve Zeeland vallen daar ook Vlaanderen, West-Brabant en een deel van Zuid-Holland onder. Onze koepelvisie beschrijft de weg die we willen inslaan. Con crete plannen waarvoor we hopen geld op te halen in Brussel volgen in de loop van dit jaar. Het heeft ook geen zin om daar nu al mee te komen, omdat de EU-subsidie- trajecten hiervoor nog niet zijn opengesteld." Hoe ziet die agenda eruit? „We willen in 2030 een toonaan gevende innovatie- en kennisre gio zijn. We streven naar een cir culaire economie, waarin je alle reststromen hergebruikt. We rich ten ons daarbij specifiek op drie economische takken van sport: biobased ofwel produceren met groene grondstoffen, de logistieke sector en maintenance ofwel in dustrieel onderhoud. Volgens ons bieden die drie velden de meeste kansen. In één zin kun je zeggen dat we slim willen specialiseren en versneld duurzaam willen in noveren. Dat doen we onder meer door de kracht van bedrijven, overheid en kennisinstellingen te bundelen, maar waarbij de bedrij ven wel het voortouw moeten ne men." In hoeverre is deze economische ver nieuwingsslag bittere noodzaak? „Dit is absoluut noodzakelijk. We moeten ervoor zorgen dat onze bedrijven internationaal concurre rend blijven, we banen in de re gio behouden en het liefst ook nieuwe arbeidsplaatsen schep pen." Wie zijn er allemaal present in Brus sel? „Het is een breed gezelschap van 27 mensen. Zeeland wordt verte genwoordigd door onder andere commissaris van de Koning, Han Polman, gedeputeerde Ben de Reu, de Terneuzense burgemees ter Jan Lonink, die in de Strategie Board de belangen van de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone behartigt, en Gerard van Harten, bestuurslid voor het topcluster biobased en vicevoorzitter van de Strategie Board Delta Region. Van Harten, die jullie kennen als oud-topman van Dow waarbij hij nog steeds commissaris is, is tevens voorzit ter van de nationale topsector Chemie. En verder schuift de Zeeuwse lobbyist bij de EU, Milos Labovic, aan." Ik zie ambassadeurs en politici uit Nederland en België op de deelne merslijst staan, maar geen Eurocom missarissen. Jammer? „Nee, want de juiste topambtena ren zijn er. Zij zijn verantwoorde lijk voor duurzaam industrieel be leid, efficiënt gebruik van grond stoffen, klimaatverbetering, on derwijs en onderzoek." MIDDELBURG - Bijna geen enkele gemeente ontkomt eraan. Zomaar wat Zeeuwse krantenkoppen uit de laatste anderhalfjaar: Veere gaat sneller bezuinigen, Inwoner Bor- sele praat mee over bezuiniging, For se bezuiniging nodig in Hulst, Colle ge Schouwen-Duiveland snijdt in bij zondere bijstand, Gemeenteraad draait bezuiniging op Kunstuitleen Goes niet terug. Alle gemeentebesturen hebben te maken met dezelfde problemen: het is crisis en bovendien gooit het rijk steeds meer taken over de schutting van de gemeenten en geeft daar ook nog eens veel min der geld bij. Zeeuwse gemeenten gaven in 2010 nog gemiddeld 2651 euro per inwoner uit, vorig jaar was dat 2564 euro. De daling wordt vooral veroorzaakt door een korting op het Gemeentefonds, de belangrijk ste inkomstenbron van gemeen ten. Meer taken en minder geld. Dat laat zijn sporen na. Gemeen ten kunnen niet anders dan het mes zetten in de uitgaven. Het maakt daarbij geen duidelijk ver schil of een college van burge meester en wethouders nu links of rechts is, blijkt uit onderzoek van deze krant. Vrijwel alle gemeenten besparen op dezelfde zaken. Het vaakst wordt er gesneden in voorzienin gen gehandicapten, musea, partici patiebudget en openbaar groen. Posten die jaarlijks veel geld kos- VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD 2014 ten, die op (korte termijn) niets opleveren en waaraan geen langlo pende verplichtingen zitten. Rela tief makkelijk incasseren, zonder complexe reorganisaties. Daarmee wordt zichtbaar dat praktische overwegingen een grotere rol spe len dan ideologische. Ook uit andere cijfers blijkt dat er geen duidelijk verband is te leg gen tussen de politieke kleur van het dagelijks gemeentebestuur en de zaken waarop wordt bezuinigd (zie de grafieken op de pagina hiernaast). Zowel linkse als recht se colleges bezuinigen bijvoor beeld op 'linkse hobby's', zoals bi bliotheekwerk en kunst. Piet de Putter, wethouder financi- ën van Noord-Beveland (qua poli tieke samenstelling van het ge meentebestuur rechts in het Zeeuwse spectrum) erkent dat de speelruimte heel klein is. Hij vindt dat het daardoor moeilijker is voor politieke partijen om zich te onderscheiden. „Als je wethouder bent, heb je te zorgen voor jouw bevolking. Er is een groep mensen in de gemeen te die meer zorg nodig heeft dan anderen", aldus De Putter. „De menselijke maat is daarom heel belangrijk. Als WD'er ben ik ge neigd om bijvoorbeeld een accent te leggen op het bedrijfsleven. Na tuurlijk wil ik dat punt maken. Maar ik heb ook te zorgen voor een goed ambtenarenapparaat dat op de hoogte is van de laatste ont wikkelingen." „De grote lijn wordt bepaald door het beleid van alledag en de finan ciële onmogelijkheden. Ik weet dat we als gemeente meer verant woordelijk worden voor het socia le domein. Maar ik heb nog geen zicht op wat we precies moeten gaan doen en hoeveel geld we daarvoor krijgen. Die onduidelijk heid uit Den Haag maakt het moeilijk om te besturen. Ik kan het niet voor mijn rekening ne men dat straks het geld op is, ter wijl mensen zorg en dus het geld verdienen." Is dat kiezers uit te leggen? „Als je er open en eerlijk over bent wel. Accenten doen er wel degelijk toe en kun je zetten. Maar de speel ruimte daartoe wordt steeds min der." Dat zei minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) gistera vond tijdens een politiek café van de WD in Goes. Via Burgernet krijgen bewoners die zich hebben aangemeld een oproep als de poli tie een persoon of voertuig zoekt. In Goes zijn 1491 mensen aange sloten (4,07 procent). Daarmee staat Goes op de 34e plaats van de 39 gemeenten in de politieregio Zeeland-West-Brabant. Minimaal zes procent van de mensen moet meedoen om Burgernet effectief te laten zijn. Opstelten deed een oproep aan het gemeentebestuur: „Schrijf even een brief." En aan de inwoners: „Geen moment aar zelen, zeg ja, het kost niets. Het is het middel van de toekomst." Opstelten beloofde gisteravond dat hij in oktober terugkomt om een belofte gestand te doen. Hij brengt dan een bezoek aan de rechtbank Middelburg. Daar zal hij een 'bordje' onthullen dat laat zien dat het Openbaar Ministerie er werkplekken heeft, ondanks de verhuizing naar Breda. De minis ter herhaalde dat hij geen 'gela zer' wil met softdrugs. Legalise ring noemt hij naïef. „Gemeenten moeten dealen op straat keihard aanpakken. Handhaven. Dat geldt ook voor het ingezetenencrite- rium bij coffeeshops. Handha ven." Ook hield hij een pleidooi voor mobiel cameratoezicht. „Het is altijd succesvol. Onbegrijpelijk dat er partijen tegen zijn." Na minister Stef Blok en Ivo Op stelten, komt premier Mark Rutte volgende week naar Zeeland. Hij bezoekt het liberaal huis aan de Markt in Middelburg, het campag necentrum van de WD. Willem van Dam 'H Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 5 Vandaag presenteert een Zeeuws- Brabants-Vlaamse delegatie haar economische visie bij de Europese Unie in Brussel. Directeur Lia Voermans van de Strategie Board Delta Region legt het doel uit. door Frank Balkenende Verschil links of rechts nihil door Jeffrey Kutterink en Rolf Bosboom i Aa Wethouder Piet de Putter door Jeffrey Kutterink GOES - De gemeente Goes doet er goed aan om de inwoners per brief op te roepen zich aan te sluiten bij Burgernet. Nog te weinig mensen doen er aan mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66