H\/4 y4 Cultureel ZEEUWS-VLAA Cargill-pad langs spoorlijn geopend almanak 21 Walsoorden gaat voorlopig aan kop Na vervoersmaatschappij Veolia vangt ook bibliotheek bezuinigingen op door beroep te doen op vrijwillige krachten. Verschil links rechts nihil VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD 2014 22 en 23 TERNEUZEN - Vrijwilligers vullen steeds vaker gaten die ontstaan door bezuinigingen. Ze nemen be taalde banen in, maar voorzienin gen zouden anders verdwijnen, al dus voorstanders. In het openbaar vervoer speelt dit al een tijdje. De provincie trekt minder geld uit voor het busver voer, mede onder druk van bezui nigingen door de rijksoverheid. Vrijwilligers worden nu gewor ven om buurtbussen te rijden. Volgens de provincie en vervoers bedrijven als Veolia en Connex- xion is dat enige manier om nog openbaar vervoer te kunnen blij ven aanbieden in kleinere kernen in Zeeland. Nieuw is dat ook de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen structureel met vrijwilligers gaat werken. De gemeenten hebben minder geld over voor het bibliotheekwerk. Terneuzen trok er jaarlijks 1,3 mil joen euro voor uit; in 2016 moet daar 225.000 euro af zijn. De ge meenteraad eiste tegelijkertijd dat alle negen bibliotheekfilialen geo pend moeten blijven. Wethouder Jaap Bos (CDA) stap te vorig jaar op, omdat hij die eis van de gemeenteraad als een mo tie van wantrouwen zag. Hij had een akkoord bereikt met de biblio theek. Een aantal filialen zou slui ten om de bezuiniging te kunnen halen. De partners van het CDA, de PvdA en TOP/Gemeentebe- langen, wilden dat echter niet. Het CDA stapte uit het college van B en W. PvdA-wethouder Co van Schaik nam het stokje van Bos over. Van Schaik heeft nu een heel an der akkoord met de bibliotheek gesloten. Personeel heeft de kans gekregen per 1 januari 2014 een jaar met betaald verlof te gaan. Op 1 januari 2015 verliezen ze offi cieel hun baan. Hebben ze dan nog geen werk gevonden, dan krij gen ze een WW-uitkering. Vin den ze in de tussentijd werk, dan ontvangen ze toch nog tot 1 janua ri 2015 hun bibliotheeksalaris. Dankzij deze financiële prikkel en de dreiging dat ze anders op termijn wellicht toch zouden wor den ontslagen, zijn zestien van de ongeveer vijftig medewerkers op het aanbod ingegaan. Alle filialen in Terneuzen kunnen open blijven ondanks dit verlies aan personeel, omdat de kleinere vestigingen bemenst zullen wor den door vrijwilligers. „Het was jarenlang onbespreekbaar dat dit zou gebeuren", aldus Van Schaik, „maar het is dan nu toch gelukt." De vrijwilligers krijgen nog wel professionele ondersteuning bij onder meer de administratie. Voorzitter Marije Hensen van de Ondernemingsraad van de Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen is niet gelukkig met deze ontwikkeling, maar zag geen andere uitweg. „Als vrijwilligers zoveel werk overnemen, vraag ik me wel af waar iedereen op den duur van moet eten." SAS TE VOET ONTSLOTEN •- WALSOORDEN - De Walsoordense- straat in Walsoorden staat voorlo pig op de eerste plek in het HIER Klimaatstraatfeest. De straat heeft daarmee de beste kansen om de energiezuinigste straat van Neder land te worden. Zo'n tweedui zend straten uit heel Nederland doen mee aan de energiebespa ringswedstrijd. Deelnemers kun nen punten verdienen met ener giebesparende acties, die ze met hun buren uitvoeren. De beste Ne derlandse klimaatstraat wint een feestbudget van 10.000 euro. De winnaar is 31 maart bekend. Hij keek er al maanden naar uit: voor het eerst ging hij dit jaar op va kantie zonder pa en moe. De negentienjarige Goesenaar had samen met zijn vrienden een reisje geboekt naar een zonnig oord. Géén musea, historische gebouwen of ein deloze wandeltochten. Dit zou een vakantie worden met zon, zee, strand en bier. Bij thuiskomst wilde de hele familie natuurlijk weten hoe het bevallen was. Zijn tante waagde het om te vragen of ze misschien ook nog iets cultureels gedaan hadden. Jawel", was zijn antwoord, „We gingen iedere avond naar hetzelfde café en daarvoor stond een heel oud standbeeld!" Zaterdag begint het Europese wielerseizoen 1 32 Gn 33 PZC DONDERDAG 27 februari 2014 Vrijwilligers steeds belangrijker door Harmen van der Werf SAS VAN CENT - Zeeuws-Vlaanderen heeft er een bijzon der wandelpad bij dat ook nog deel uitmaakt van de Zeeuws-Vlaanderen 200 jaar wandelroute. Het pad ligt bij Sas van Gent langs de enige Zeeuws-Vlaamse spoorlijn, van het Suikerplein naar de noordelijk gelegen Schapers- weg. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om het pad aangelegd te krijgen. Spoorwegbeheerder ProRail moest er iets vinden. En zeker zo belangrijk, de eigenaar van de grond, voedingsmiddelenfabriek Cargill, moest toe stemming geven. Die kwam er vrij snel. „We staan open voor zulke mooie initiatieven", verklaarde Cargill-manager Arnoud Buizer. Twee jaar heeft het al met al toch gekost, voordat het pad gisteren kon worden geopend. De stads raad Sas van Gent en Stichting Landschapsbeheer Zee land hebben er flink aan getrokken. Waterschap Schelde- stromen dat toch in de buurt de waterafvoer moest verbe teren, liet veel grondwerk verrichten. Stadsraadvoorzitter Huub Dortant was dik tevreden. „Nu kunnen we onge stoord langs het spoor lopen, Sas van Gent uit, de polder in." Bij de opening liep nog een wandelaar aan de andere kant van het spoor. Dortant: „Riskant. Als ze je snappen, krijg je 360 euro boete." foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65