66 Niet aan behoud van sportclubs denken maar aan behoud van sport voor ieder kind 66 Zorg nabij is nodig om juist de eigen mantelzorgers overeind te houden 66 Als je het kind centraal stelt, laat je niet de gemeente het maar eens proberen BEVELANDEN en THOLEN 27 Het publiek in De Kroon droeg veelal diverse petten: die van maatschappelijke, politieke en sociale functies Die boodschap kwam gisteravond vooral naar voren bij het debat in café-restaurant De Kroon in Wis- senkerke. De organisatorische vei ligheid van grootschaligheid die enkelen bepleitten voor onder wijs en zorg ondermijnt juist het welzijn in dorpen die kampen met krimp en vergrijzing, „Koop de zorg nabij in en ga niet shop pen", riep Gerard Geelhoed het gemeentebestuur toe. Daarmee steunde hij directeur Angela Kalle- waard van Stichting Ouderenzorg Noord-Beveland: zij pleitte voor de inzet van deskundigheid van het eiland om juist de Noord-Be- velandse mantelzorgers en de twee zorgcentra overeind te hou den. Ruim tachtig procent van de respondenten op de ZeePeilen- quete is er voor dat de gemeente zelfstandig blijft. Wissekerkenaar Piet Vogelaar sprak zich uit als minderheid: „Ik mis hier de reali- tycheck." Volgens hem zijn de ta ken die een gemeente wachten, van de organisatie van jeugdzorg tot het overeind houden van cul tuur en sport, op een schaal van 7000 inwoners een maatje te groot. Daar bracht een opponente tegenin: „De betrokkenheid tus sen gemeente en burger vergroot juist de kans op succes". Maar is het niet een al te groot risico om de gemeente met bijvoorbeeld jeugdzorg 'het maar te laten pro beren'?, vroeg Ron Meuldijk, di recteur van twee dorpsscholen. Niet het functioneren van een ge meente dient centraal te staan, stelde hij, maar het belang van een kind. Dat geldt voor hem ook voor kleine scholeji: ouders die ter wille van de leefbaarheid zelf wille proberen een kleine school te runnen, denken niet aan het beste voor het kind, meende hij. „We moeten niet denken aan de school van onze jeugd: de scholen van nu zijn ook ICT, automatise ring en informatica." Het was op Noord-Beveland geen debat tussen lijsttrekkers - de vijf zittende partijen in de gemeente raad zegden af omwille van hun eigen debat, volgende week - maar een uitwisseling tussen bur gers. Hoewel gaande de avond dui delijk werd dat in het publiek van circa zestig mensen vrijwel alle partijen vertegenwoordigd waren. Twee lijsttrekkers waren wel aan wezig: Ariekees Oudshoorn van Noord-Beveland Belang en zijn beoogde fractie; en Mark Faasse, kopman van de nieuwe politieke speler BEtrokken Noord-Beve land en zijn nummers twee en drie van de kieslijst. Zeer teleur stellend, noemde oud-wethouder voor het CDA Koos Meulenberg die houding. Maar ze vond het ook niet terecht dat Oudshoorn zijn aanvankelijke houding als toe hoorder liet varen en gemeente lijk beleid ging verdedigen. Er is spanning tussen de gemeen te en de burger over de vraag wat je op Noord-Beveland kunt doen, concludeerde debatleider Ernst-Jan Roozendaal (PZC). Ook bij economisch impulsen. Noord-Beveland werkt aan enkele grootschalige toeristische voorzie ningen, maar in de zaal klonk de roep om kleinschalig ecotoeris- me. En als de gemeente kiest voor grootschaligheid, dan gooit ze het beste van wat het eiland te bie den heeft te grabbel voor grootver dieners, verwees Sandra Dekker naar de bouw van 40 strandhui zen op het Sophiastrand. De ge meente heeft het beste van het ei land verpatst, stelde zij. Daar ver dient de gemeente jaarlijks 120.000 euro aan belasting aan, wierp Piet Hamelink, provinciaal PvdA-politicus, tegen. Dat is niet in verhouding tot wat Roompot Recreatie er aan verdient, weerleg de Mark Faasse (BEN): „Zeker 50 mille per jaar maal veertig?" dat was voor Vogelaar eens temeer be wijs dat Noord-Beveland de schaal mist voor zulke transacties. „Een gemeente moet niet investe ren in bedrijven, zoals een Aldi. een gemeente moet investeren in lantaarnpalen." De kennis en kunde van het grotere verband wekt geen vertrouwen bij hen die klein schaligheid koesteren DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 »-Jk Mark Faasse, lijsttrekker BEN In het debat zonder vijf lijsttrekkers in De Kroon waren niettemin vrijwel alle politieke partijen van Noord-Beveland vertegenwoordigd.foto Lex de Meester Investeren in het eigen kleine huis door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Als de gemeente Noord-Beveland zelfstandig wil blij ven en meer van de burger vraagt om voorzieningen overeind te hou den, dan moet de gemeente ook durven vertrouwen op wat er op het eiland staat: aan onderwijs, aan zorg en ondernemerschap. En op kleinschaligheid. Angela Kallewaard, zorgdirecteur Rori Meuldijk, schooldirecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63