Terneuzen bezuinigt door inzet vrijwilligers 'Ze hadden geen beter thema kunnen bedenken' posters te plakken Gemeente legt perron aan na ongeval met bus SCHOUWEN-DUIVELAND 27 W VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD 2014 „Kijk, hoeve De Juffrouw. Daar ben ik geboren", begint de tocht buiten de bebouwde kom meteen goed. Via de Coentjesweg en de Leguitsedijk kan stevig worden doorgestapt naar het idyllisch ogende buurtschap Botshoofd, waar ooit het veer richting Nieuw-Vossemeer aanmeerde. Achter de dijk gaat prachtig ruw gebied schuil. Teruglopen kan via die dijk. Of, bespreken Hommel en Caroline Geluk (SLZ) ter plaat se: zou er misschien vlak langs de oever van het Schelde-Rijnkanaal (de Eendracht) gelopen kunnen worden? „Ik zoek het uit", zegt Geluk kordaat. Verder in noordelij ke richting de haven, vertrekpunt van een tweede - en vanaf eind 19e eeuw nog het enige - veer. Hommels tocht leidt langs weeg brug, mestpit en gemaal. Inclusief een smakelijk verhaal. Hij weet over praktisch elk gebouw (recen te) historie op te lepelen. De Roos- eveltroute zal straks ook meer dan Roosevelt alleen zijn. Dat bre dere aanbod is er. „Maar ze had den geen beter thema kunnen be denken. Roosevelt leeft hier buut- engewoon", verwijst Hommel on der meer naar de aanstaande vesti ging van een Rooseveltcentrum in Oud-Vossemeer. Ook aan de vier andere dorpen die tot de eerste fase van het wan delnetwerk behoren, is een the ma gekoppeld. In Stavenisse is dat 'leven met het water', in Sint-An- naland: 'bruisend dorp aan de Oosterschelde. Sint Philipsland heeft als thema 'rondje Flupland', met aandacht voor natuur en cul tuurhistorie. Anna Jacobapolder heeft als thema 'ruum oord', waar mee verwezen wordt naar de boer derij Hof Rumoirt. Dat is één van de eerste boerderijen die na de be dijking in 1848 is gebouwd. Wout van den Berg was enthou siast aan het plakken geslagen met te grote posters maar dat werd al vrij snel ontdekt door an deren. Een beetje ondeugend? „Nee, foutje", reageert Van den Berg grinnikend. „De rest van de borden is wel met kleine posters beplakt." Binnenkort zetten mede werkers van de gemeente de bor den op hun plek in de kernen. Het CDA neemt alvast een voor schotje op de collegeonderhande lingen na de verkiezingen. De par tij wil op zaterdagen gratis parke ren in de binnenstad van Zierik- zee. „Daarmee willen we de bin nenstad een impuls geven", zegt lijsttrekker Daniël Joppe. „Het is voor de gemeente een van de wei nige middelen om iets te doen om de binnenstad aantrekkelijker te maken om te winkelen." Het voorstel is het vervolg op het gra tis parkeren op donderdagavond. Dat was destijds een initiatief van de PvdA. Joppe wil hierover nu geen motie indienen. „Maar als we worden uitgenodigd om mee te doen aan de collegeonderhandelingen wil len we dit punt wel inbrengen." „Ik heb begrepen dat ze daar nog steeds niet geheel van hersteld is", zegt PvdA-wethouder Dieuw- ke Louwrink. Volgens haar is de huidige halte onveilig. „Het is een groot terrein zonder vaste stand plaatsen voor de bussen. In het ge drang rondom het instappen ont staan onveilige situaties." Louw rink wil hier verandering in brengen, omdat de gemeente ver antwoordelijk is voor de haltes. Aanleg van een halteperron kost zo'n 55.000 euro, is de inschat ting. „Het Calvijn College kon hier niet aan meebetalen, maar ze zetten vakleerlingen in die hel pen met het bestraten en ze leve ren het zand, al met al goed voor 7.000 euro", zegt Louwrink. Omdat de bushalte met name voor de jeugd bedoeld is en de toe gankelijkheid voor rolstoelgebrui kers verbetert, komt een deel van het geld uit het wmo-budget. In het openbaar vervoer speelt dit al een tijdje. De provincie trekt minder geld uit voor het busver voer, mede onder druk van bezui nigingen door de rijksoverheid. Vrijwilligers worden nu gewor ven om buurtbussen te rijden. Volgens de provincie en vervoers bedrijven als Veolia en Connex- xion is dat enige manier om nog openbaar vervoer te kunnen blij ven aanbieden in kleinere kernen in Zeeland. Nieuw is dat ook de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen structureel met vrijwilligers gaat werken. De gemeenten hebben minder geld over voor het bibliotheekwerk. Terneuzen trok er jaarlijks 1,3 mil joen euro voor uit; in 2016 moet daar 225.000 euro af zijn. De ge meenteraad eiste tegelijkertijd dat alle negen bibliotheekfilialen geo pend moeten blijven. Vorig jaar moest wethouder Jaap Bos (CDA) nog opstappen omdat hij daartoe geen mogelijkheid zag. PvdA-wethouder Co van Schaik heeft nu een akkoord met de bibli otheek gesloten. Personeel heeft de kans gekregen per 1 januari 2014 een jaar met betaald verlof te gaan. Op 1 januari 2015 verliezen ze officieel hun baan. Hebben ze dan nog geen werk gevonden, dan krijgen ze een WW-uitke- ring. Vinden ze in de tussentijd werk, dan ontvangen ze toch nog tot 1 januari 2015 hun bibliotheek salaris. Dankzij deze financiële prikkel en de dreiging dat ze an ders op termijn wellicht toch zou den worden ontslagen, zijn zes tien van de ongeveer vijftig mede werkers op het aanbod ingegaan. Alle filialen in Terneuzen kunnen open blijven ondanks dit verlies aan personeel, omdat de kleinere vestigingen bemenst zullen wor den door vrijwilligers. „Het was jarenlang onbespreekbaar dat dit zou gebeuren", aldus Van Schaik, „maar het is dan nu toch gelukt." De vrijwilligers krijgen nog wel professionele ondersteuning bij onder meer de administratie. Voorzitter Marije Hensen van de Ondernemingsraad van de Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen is niet gelukkig met deze ontwikkeling, maar zag geen andere uitweg. „Als vrijwilligers zoveel werk overnemen, vraag ik me wel af waar iedereen op den duur van moet eten." ZEELAND DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Vrijwilligers vullen steeds vaker gaten die ontstaan door bezuinigingen. Ze nemen be taalde banen in, maar voorzienin gen zouden anders verdwijnen, al dus voorstanders. Caroline Geluk van stichting Landschapsbeheer Zeeland en Jos Hommel, één van de routebedenkers, bij het monument van Roosevelt foto Leo Adriaansen OUD-VOSSEMEER - Hij doet het uit liefde voor de wandelsport en om dat hij 'met genoegen' meewerkt aan het promoten van zijn geboor tedorp Oud-Vossemeer. Jos Hom mel - 25 jaar geleden oprichter van de Zevendorpenloop - heeft met twee andere werkgroepleden 16,5 kilometer aan route uitgezet. door joeri Wisse KRABBENDIJKE - De bushalte aan de Westelijke Parallelweg in Krabben- dijke wordt nog voor het nieuwe schooljaar voorzien van een ver hoogd perron. Aanleiding is een on geluk vorig jaar, waarbij een leerlin ge van het nabijgelegen Calvijn Col lege gewond raakte aan haar voet. Kerkweg 13, Kerkwerve - tel. 0111 - 40 79 26 www.keukenrenovatiezeeland.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57