Ttoeede fase project Duinzoom begonnen Met alle fracties op de knieën om WANDELNETWERK 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Laatste fase afronding natuur- herstel Zuidkust Schouwen Op Tholen wordt hard gewerkt aan een wandelnetwerk. Een toeristisch alternatief voor strand en duinen. „Het echte werk moet nog begin nen. De aannemer is nu vooral be zig met het rooien van bomen en struiken", vertelt Joera de Moree van Dienst Landelijk Gebied, op drachtgever van het project. De nieuwe natuur, die voor een deel bestaat uit een krekengebied en voor een deel uit bos, komt tus sen Renesse en Burgh-Haamste- de. „Langs de Recreatieverdeel- weg gaan we een stuk grond, dat nu grotendeels bestaat uit wei land en akkers, omvormen tot na tuurgebied", vertelt De Moree. De klus wordt uitgevoerd door aannemer Romers uit Dordrecht en bestaat vooral uit grondverzet. „In totaal worden enkele tiendui zenden kubieke meters grond af gevoerd. Een deel blijft in het ge bied zelf, maar veel gaat ook naar agrarische percelen. Boeren kun nen daarmee natte, laaggelegen delen van hun akkers opvullen." Het bosgedeelte wordt een zoge heten Klimaatbos. „Daarin leggen we educatieve wandelroutes aan. Dat bestaat niet alleen uit infor matieborden langs de route. We zijn ook bezig een waterspeeltuin achtig element te bedenken, zo dat kinderen ook zelf aan de slag kunnen met water." Het bos wordt deels betaald door Delta, die daarmee de C02-uit- stoot compenseert. Ook de provin cie Zeeland en de gemeente Schouwen-Duiveland betalen mee aan het project. Belangstellenden kunnen woens dag 5 maart vanaf 19.30 uur op een informatieavond in dorpshuis de Schutse in Burgh- Haamstede meer over de werkzaamheden en de eventuele hinder die daarbij ge paard gaat te weten komen. Provincie Zeeland OUD-VOSSEMEER - Je denkt het ge bied in één oogopslag wel zo'n beetje gezien te hebben. Een kor te tour door en rondom Oud-Vos- semeer met inwoner Jos Hommel levert echter nog heel wat verras singen op. Hommel is één van de Thoolse vrijwilligers die helpt om een wandelnetwerk in de regio op po ten te zetten. Er is nu subsidie voor 75 kilometer aan route. „En er is al voor 188 kilometer aan wandelpaden bedacht", lacht Ca roline Geluk van de coördineren de organisatie Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Door heel de provincie Zeeland zijn al wandelnetwerken uitgezet. Dat zijn combinaties van bestaan de en nieuwe wandelroutes en ommetjes. Een deel van de route is onverhard of voert de wande laars zelfs dwars over boerenland. Het is één van de krachten van het netwerk. „Tussen de schapen door kunnen lopen. Zonder dat daar een hek voor wandelaars is neergezet. We maken dan een treetje van een plank, zodat men sen over het hek kunnen klim men." Om dat te kunnen doen, moeten grondeigenaren wel be reid zijn mee te werken. Die klus hoopt Landschapsbeheer Zeeland de komende maanden te klaren. Er moet met zo'n vijftig grondei genaren (particulieren, verenigin gen, staatsbosbeheer et cetera) worden overlegd. Uiteindelijk moet op Tholen een wandelnetwerk van zo'n 150 kilo meter worden gerealiseerd. Om dat daar het geld nog voor ont breekt, beperkt de eerste fase zich tot het noordelijk deel van Tholen (Stavenisse, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer) en Anna Jacoba- polder en Sint Philipsland. Een le gertje van zo'n dertig vrijwilligers uit die kernen heeft routes uitge stippeld, die aansluiten bij de the ma's die de gemeente aan de ver schillende dorpen heeft gekop peld. In Oud-Vossemeer is dat the ma Roosevelt, omdat de voorou ders van de vroegere Amerikaan se presidenten Theodore Roose velt en diens verre neef Franklin Delano Roosevelt waarschijnlijk hier vandaan komen. Het Four Freedoms Monument (de vier in 1941 door Roosevelt geformuleer de vrijheden) herinnert daar open en bloot aan, maar er valt voor de wandelaars straks nog veel meer te ontdekken. „Dat is het leuke. Zeeland wordt door toe risten vaak gezien als vakantiepro vincie vanwege de zandstranden en duinen. Door deze wandelrou tes komt meer aan bod. Zoals cul tuurhistorie. Dat geldt trouwens ook voor mensen die hier wonen. Je hebt er eigenlijk geen erg in hoe rijk het hier aan cultuur is." ZEEUWSE WANDELNETWERKK1LOMETERS - Er is subsidie voor 75 kilometer aan routes. En er is al 188 kilometer aan paden bedacht Qj Daarmee wordt het de partijen ge makkelijk gemaakt. Ze hoeven het eiland niet meer rond te rij den met een stapel posters en em mers plaksel, en riskeren ook geen valpartijen meer van wanke le trapjes. Een van de voorwaar den is wel dat de posters allemaal hetzelfde formaat hebben om alle partijen op dezelfde manier naar voren te laten komen. En dat ging bij de WD wat mis. Lijsttrekker door Joeri Wisse BURCH-HAAMSTEDE - Over acht maanden is Schouwen-Duiveland een natuurgebied van 130 hectare rijker. De aanleg van de tweede fa se van het project Duinzoom is de ze week van start gegaan. De inrichting van het natuurgebied aan de Zuidkust van Schouwen nadert haar voltooiing. In de komende maanden worden de laatste delen rondom Zierikzee ingericht. Het gaat om een gebied tussen het Haven kanaal en de Oosterschelde (ten zuidwesten van Zierikzee) en een gebied tussen de Zandweg, Brasweg en Nieuwe Kooiweg (ten noordwesten van Zierikzee). Wat gaat hier gebeuren? Om het zuidelijk nog in te richten gebied te verbinden met de al ingerichte natuur ten westen van Zierikzee, worden twee duikers door de Leven- strijddijk geperst. Een complexe operatie. Daarnaast wordt er 190.000 m3 grond verzet. Onder andere om kreken te graven en het gebied tussen de Gasthuisdreef en de Brasweg te verlagen. Vrijgekomen grond wordt gebruikt om kades te versterken, een fietspad langs de Zandweg naar de Brasweg aan te leggen en belevingspunten te creëren. Compenserende maatregelen voor deze werken zijn in de omgeving inmiddels al uitgevoerd. Wanneer vinden werkzaamheden plaats? De aannemer gaat in april in de gebieden aan de slag. Tot aan april wordt goed in de gaten gehouden waar broedvogels zich vestigen. Waar vogels broeden, vinden geen werkzaamheden plaats. Op plaatsen waar gewerkt gaat worden, moeten linten in het veld de vogels weghouden. In verband met de Europese POP-subsidie dient het werk in oktober klaar te zijn. Dan stroomt het brakke water vanuit de kwelbuizen bij het havenkanaal door heel het gebied tot aan Pikgat. Dienst Landelijk Gebied is opdrachtgever voor dit project namens de Provincie Zeeland. Achtergrondinformatie De afgelopen jaren heeft Schouwen-Duiveland voor een belangrijk deel in het teken gestaan van landinrichtingswerkzaamheden. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan deze werkzaamheden. In Schouwen-Oost ondergaat aan de Zuidkust een gebied van 1200 hectare een metamorfose, waardoor de lokale toeristische en agrarische economie wordt versterkt en de natuur wordt behouden en doorontwikkeld. Denk aan verbetering van verkeersveiligheid, recreatieve infrastructuur (onder andere natuur- belevingspunten en een alternatieve verbinding voor de Weldamseweg) en agrarische productieomstandigheden. Opdrachtgever Wandelen in voetspoor van de Roosevelts door Esme Soesman In totaal is in Zeeland 2357 kilo meter aan wandelpaden gereali seerd, waaronder 774 km aan on verharde paden en 151,3 km aan boerenlandpad. Noord-Beveland: 156 km (60 km onverhard waarvan 12,7 km over boerenland). Zuid-Beveland491 kilometer (117 km onverhard, 51 km over boerenland). Schouwen-Duiveland: 340 km (122 km onverhard waarvan 21,6 km over boerenland). Walcheren 400 km (140 km on verhard waarvan 39 over land). West-Zeeuws-Vlaanderen379 ki lometer (143 km onverhard, 8 km over boerenland). Oost-Zeeuws- Vlaanderen: 591 km (192 km on verhard, 19 km boerenland). Caroline Geluk, SLZ Dienst Landelijk Gebiéd Ministerie van Economische Zaken t door Melita Lanting I Petri d'Anjou en Corina van der Vliet plakken een poster. Op het bord is duidelijk de te grote poster van de WD te zien. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - In de gemeentelijke werkplaats van het uitvoeringsbe- drijf konden alle politieke partijen gisteren hun verkiezingsposters plakken op de openbare verkie zingsborden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56