Bij plaag mag bioboer bestrijdingsmiddelen niet weigeren 1±_ BINNENLAND 5 'Vaticaan deelt zorg over anti- homowetten' Ploumen sprak met kardinaal Pietro Parolin (de 'minister van Buitenlandse Zaken' van het Vati caan) en met de Ghanese kardi naal Peter Turkson, president van de Pauselijke Raad voor Gerechtig heid en Vrede. Het ging over de anti-homowetten in Afrikaanse landen, maar ook over vrouwen rechten en abortus. „Ik heb ook de VN-resolutie van Nederland tegen kindhuwelijken onder de aandacht gebracht. Die is inmiddels al door 109 landen ondertekend, maar nog niet door het Vaticaan", aldus Ploumen. „Het zou mooi zijn als het Vati caan nummer 110 wordt." Met twee van de drie VN-organi- saties in Rome (FAO en IFAD) sprak Ploumen over voedselzeker heid, de rechten van kleine boe ren en de samenwerking met pri vate partijen in de ontwikkelings hulp. „Nederland onderschrijft het streven van de VN om de hon ger in de wereld in 2030 uit te ban nen. De VN-organisaties in Rome zijn daarin hele belangrijke spe lers", aldus de minister. „IFAD is onlangs een samenwerking aange gaan met Unilever. Zo'n samen werking met de private sector is voor de VN nog betrekkelijk nieuw, maar Nederland heeft daar al meer ervaring mee." Hoewel voedselzekerheid voor Ploumen een prioriteit is, is Ne derland niet vertegenwoordigd op de EXPO, die in 2015 in Milaan plaatsvindt en waar de strijd te gen honger een belangrijk thema is, „Er is vanuit het Nederlandse bedrijfsleven weinig belangstel ling voor deze EXPO." Ik heb ook de VN-resolutie tegen kindhuwelijken onder de aandacht gebracht Het ROC Mondriaan in Den Haag voelt echter weinig voor de PvdA- plannen. Woordvoerder Willem van de Ven: „Wij zien liever een intensivering van de preventieve maatregelen dan het oprekken van de kwalificatieplicht. De in tensieve begeleiding heeft de afge lopen jaren zijn nut gehad, want de schooluitval is flink gedaald." Dat is in lijn met de landelijke cij fers. In 2013 was de groep voortij dige schoolverlaters 27.950 groot. Dat zijn er 8.300 minder dan het jaar ervoor. Volgens Van de Ven zullen er altijd studenten blijven afVallen zonder diploma, maar voor het ROC Mondriaan is 'de grens van het maximaal haalbare in zicht'. Martinie Wolfis projectleider aan wezigheid - 'verzuim klinkt zo ne gatief - op het Albeda College in Rotterdam. Zij ziet vooral prakti sche bezwaren voor het verhogen van de leeftijd. „Wij doen er alles aan om studenten zonder diplo ma aan ons te binden. Of zij de leeftijd van 18 nou gepasseerd zijn of niet." Het verlengen van die kwalificatieplicht zou 'alleen maar irritaties opleveren', stelt Wolf. „Nu krijgen verzuimende studenten ook gesprekken, tele foontjes of zelfs bezoeken aan huis als ze niet komen opdagen in de klas." Dat zou met het doorvoeren van de plannen niet veranderen, stelt Wolf. Wel zou het een hoop extra werk opleveren voor scholen. „Er zal een enorme extra administra tieve taak op ons afkomen. Van el ke verzuimende student bouwen wij een dossier op dat richting de gemeente gaat." Die 'stapel' zou dus flink groeien. „Ook de ge meenten zullen dat merken. Zij krijgen als verantwoordelijke al die zaken op hun bordje." Pheninckx van de Rooi Pannen: „Het aantal schoolverlaters daalt op dit moment juist. Maar als je de leeftijd opschroeft tot 21 zou de groep waarop je actie moet on dernemen in één keer twee tot drie keer zo groot worden. Dat zal grote gevolgen hebben." Voor critici van pesticiden is hij een held: Emmanuel Giboulet uit de Bourgogne. Honderdduizen den steunbetuigingen kreeg hij al via Facebook en een petitie. Deze week stond de biologische wijn boer voor de rechter omdat hij zijn wijnranken niet preventief wilde bespuiten. Dat moest van de autoriteiten, om een uitbraak van de fatale, zeer besmettelijke plantenziekte flavescence dorée te voorkomen. De principiële boer riskeerde een halfjaar cel. Uitein delijk kwam hij met een boete van 1.000 euro weg. Ook de Nederlandse overheid kan agrariërs dwingen hun biologi sche principes opzij te zetten. Dat gebeurt alleen als de uitbraak van een besmettelijke plantenziekte of schimmelplaag een zeer ernsti ge bedreiging vormt voor een sec tor. Of het wel eens voorkomt dat telers weigeren mee te werken, Plagen kunnen vaak ook op andere manieren worden bestreden kon de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) giste ren niet zeggen. „Er zijn momen teel geen overheidsmaatregelen af gekondigd tegen plagen." In de praktijk worden telers zel den verplicht chemische midde len te gebruiken, zegt een woord voerder van land- en tuinbouwor ganisatie LTO. „Plantenziektes en -plagen kunnen vaak ook op ande re manieren worden bestreden. Bij aardappelen bijvoorbeeld door Als er gif van de buurman op biologische groente zit, wordt die afgekeurd het blad weg te branden." Het is biologische telers er zelf ook alles aan gelegen om ziektes te voorkomen, zegt een woord voerster van belangenorganisatie Bionext. „Dat doen ze door stevi ger rassen te gebruiken en vaak van gewas te wisselen, zodat ziek tekiemen zich niet in de grond nestelen." Ze wijst erop dat biolo gische telers andersom soms ook schade ondervinden van buren die wel spuiten. „Als er gifresten op biologische groenten of fruit zitten, worden die afgekeurd." Bij de uitbraak van besmettelijke dierziektes kan de overheid vee houders verplichten hun dieren te vaccineren. Als de gezondheid van dieren of zelfs mensen in het geding is, moet iedereen mee doen. In het verleden is het bij uit braken van epidemieën als de Cf koorts, MKZ en de varkensziek te van Aujeszky wel voorgekomen dat boeren weigerden vee in te en ten. Dat had niks te maken met biologische regels. Vaak waren het christelijke boeren, die vanuit hun geloof tegen vaccinaties zijn. In andere gevallen waren veehou ders bang voor de risico's van vac cinaties. Zo vreesden geitenhou ders na de uitbraak van Q_-koorts dat hun bédrijf besmet zou wor den verklaard, doordat resten van de vaccinaties in melkmonsters als schijnbesmetting konden wor den aangezien. Als veehouders weigeren hun dieren te vaccine ren, grijpt de overheid in. De die ren worden dan geruimd. ïFT DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 ROME - „Bij het Vaticaan delen ze mijn zorg over de recente anti-ho- mowet in Uganda." Dat zei minis ter Lilianne Ploumen (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwer king) woensdag tijdens een werkbe zoek aan Italië. minister Lilianne Ploumen 1 tot 21 lost niks op' De PvdA wil voorkomen dat leer lingen zonder diploma school ver laten en wil daarom de kwalificatie plicht opschroeven tot 21 jaar. foto Kees van de Veen/HH door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Een biologische wijn boer uit Frankrijk is bestraft omdat hij insecticide weigerde te spuiten. Ook in Nederland kan de overheid boeren dwingen hun gewassen te beschermen en vee in te enten. Woordvoerder LTO Woordvoerder Bionext

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5