UIT 9 Vrouwen dubbel is één van de vier exposities in Galerie de Ouverture. Galeriehouder Willem Behr combineerde daarvoor 'eigen' kunstenaars met collega's uit de stal van ID+Art in Hamme (B). Elke deelneemster van de exposi tie in Cadzand presenteert twee (en soms meer) werken, de meeste op klein of middel groot formaat. Er is geen thema of gemeenschappelijke deler. Daarmee is deze tentoonstel ling een ontmoeting met ruim twintig per soonlijkheden, die elk hun eigen verhaal vertellen. Ik tref een staalkaart van benaderingen en technieken aan, met vooral figuratief werk, zowel twee- als driedimensionaal. 'Vak vrouwschap' is de rode draad. De vaak in België opgeleide kunstenaars de len hun liefde voor het metier en de vaar digheid penseel, etsnaald, was of klei knap te behandelen. Wat bleef mij bij? De kleine kleibeeldjes van Loes Muller bijvoorbeeld. Met een paar vlot gevormde klodders bouwt ze voluptueuze minivrouwtjes van middelbare leeftijd die zich staand, liggend en zittend lekker in hun lijf lijken te voe len. De kleihuid is ruw behandeld en heeft door het gebruik van engobes bruine, rode en zwarte tinten gekregen. Op een heel andere manier stralen de kera mische objecten van Sonja van Dijk levens vreugde uit. Zij voorziet een vorm die vaak wat weg heeft van een fantasiebeest van tientallen gekleurde stekels, oogjes en ande re uitstulpingen. Een vaste gast in De Ouverture is Marie Claire Ceyfs, die altijd zorgt voor juweel tjes op het platte vlak. Zij combineert ook nu weer collage-elementen met uiteenlo pende aquarel technieken tot sprookjesach tige beelden, die balanceren op de grens van figuratie en abstractie. Bescheiden van formaat zijn de collages van Nicole Rodriguez die haar bouwkundi ge achtergrond niet verloochent door in haar collages transparante stukken van bouwtekeningen te verwerken. Er is veel goed grafisch werk, waarvan ik de ingetogen etsen van Els Vos in het bij zonder noem. Ingetogen texturen roepen subtiel beweging op, die zowel fysiek als mentaal kan worden opgevat. Hoewel de mens in het algemeen en de vrouw in het bijzonder het meest als onderwerp voor komt is ook het landschap vertegenwoor digd, met als meest opvallend.de sfeervol le, bijna monochrome stadsgezichten van Annie van Lysedetten. In de categorie abstract steekt Annie Der kinderen met kop en schouders uit boven haar collega's. Zij toont een ijzersterk schil derij, waarin ze geraffineerd speelt met kleur, toon, vorm en ruimte. Met enkele kleuraccenten brengt zij n zwart, wit en grijs prachtig tot leven. De hoofdreden voor een bezoek, lag voor mij in de tentoonstelling van 'werk op prentbriefkaart formaat' met tien deelne mers. Over de presentatie kun je twisten. Van elke exposant zijn tien werkjes met pu naises op één groter paneel bevestigd. Maar het werk op zich is zondermeer overtui gend. Patrik Rogiers weet op de achterkant van oude ansichtkaarten met zwart wit en grijze vegen indringende portretten te schilderen. En het is knap hoe Claudine de Voghelaere in haar grafisch ogende compo sities open en gesloten, verfijnde en ruige structuren met elkaar combineert. Ik ben ook enthousiast over de geïmproviseerde vrolijk expressieve voorstellingen van Theo de Wilde. Er zijn nog twee ruimtes in de onlangs van een verfje voorziene galerie. In de donkere achterruimte zijn de pasteuze, donkere landschappen te zien van Christophe Muylaert. Hij overtuigt mij vooral met een serie indringende portretkoppen. In de laat ste ruimte exposeert Guido Ellebout zijn geladen interieurs en geheimzinnige sce nes. Genoeg reden voor een bezoek. DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 De persoonlijke wereld van Reynier de Muynck In een historisch museum exposeert De Muynck zijn eigen schatten. Schil derijen die hij nooit wilde verkopen: portretten van zijn vrouw en kinde ren, zelfportretten en sleutelwerken: mensfiguren die zich ontworstelen uit belemmerende doeken, barokke draperieën, subtiele fresco's. T/m 16/3. Historisch Museum de Be- velanden, Singelstraat 13. Ma. t/m vr. 11.00 - 17.00 uur; za. en zo. 12.00 - 16.00 uur. Landschap bij groepsexpositie steeds in beweging De titel van deze groepsexpositie ver wijst naar de veranderingen die het landschap ondergaat. Mensen verove ren ruimte op natuur en geven soms de natuur de ruimte. Johnny Beerens, Joost Heeren, Hajo Hoffmann, Ernest Joachim, Theo Jordans, Frank Leen- houts, Marten Postma en Elsje van Ree verbeelden dat geïnspireerd! T/m 16/3. Belfort, Groote Markt 1, Sluis. Wo. t/m zo. 13.00 - 16.30 uur. Zeeuwse Lichting opnieuw vol belofte CBK Zeeland presenteert het werk van elf in 2013 aan een Nederlandse academie afgestudeerde kunstenaars, vormgevers en architecten die gebo ren of woonachtig (geweest) zijn in Zeeland. Ook dit jaar weer een verras send ensemble met als indrukwek kend hoogtepunt de foto waarin As- trid van Nimwegen haar opa draagt. T/m 21/3. CBK Zeeland. Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en 1 e zo. v/d mnd. 13.00 - 17.00. Schitterende staaltjes van schilderkunstig onderzoek Jeanny Golembiewski schept een in tense wereld van pure schilderkunst. Licht, kleur, ruimte, vorm, lijn, tex tuur en materie bundelt zij op klein formaat tot intrigerende composities, vaak opgebouwd uit tientallen verfla gen. Vanaf zondag is haar recente werk te zien, maar tot dan nog haar strak uitgevoerde studies naar de op tische werking van kleur. T/m 29/3. Galerie T, Turfkaai 25-27, Middelburg. Do. t/m za. 11.00 -16.00. Spannende visies op schilderkunst in Gent Met 'RE: Painted', een sterk overzicht van 40 schilderijen uit de eigen collec tie, toont het S.M.A.K. een aantal be langrijke benaderingen in de eigentijd se schilderkunst. In vijf zalen staat steeds een aanpak centraal: figuratie, abstractie, materiaal, concept en com mentaar. Met onder andere Appel, Bacon, Borremans, Dumas en Wéry. T/m 27/4. S.M.A.K., De Liemaeckere- plein 2, 9000 Gent. Dagelijks 10.00 - 18.00 uur. Werk van vaste gast, Marie Claire Ceyfs, in Ouverture Voorgrond bronzen beeld van Frida van Overbeeke-Verschuur, aan de wand grafiek van Els Vos, op de achtergrond rechts keramiek van Sonja van Dijk. Rijke staalkaart van benaderingen Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 15/3. Galerie de Ouverture. Boulevard de Wielingen 64, Cadzand-Bad. Do. t/m zo. 14.00 - 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49