Dolle boel met geniale hond en een tijdmachine UIT 7 Film toont hoe diep oorlog een leven kan verwoesten WÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm In the Fog is een film van regisseur Ser gei Loznitsa, gebaseerd op het gelijkna mige boek van de Wit-Russische schrij ver en sociaal activist Vasil Bykov (1924-2003). Deze film was in 2012 een van de genomi neerde films voor de Film Literatuur Award bij het festival Film by the Sea in Vlissingen. Het verhaal speelt zich af in het westelijke grensgebied van de USSR in 1942. De loka le partizanen verzetten zich heftig tegen de Duitse bezetting in de regio. Twee partizanen krijgen de opdracht een vermoedelijke collaborateur, Sushenya, te vermoorden. De onschuldige Sushenya probeert wanhopig zijn onschuld te bewij zen, maar wordt door de partizanen naar een bos gebracht. Eén op één met zijn vij anden, diep in het bos, moet hij gedwon gen een morele beslissing nemen onder immorele omstandigheden. De film laat onverbloemd zien hoe een oorlog het le ven van mensen volledig kan verwoesten. Hoe Sushenya (imponerend gespeeld door Vladimir Svirskiy) gedwongen wordt een morele keus te maken, wordt krachtig ver beeld in een scène met een satanische Duitse officier met achter zijn bureau een kwetterende kanarie in een kooi. De onontkoombare afloop dient zich al snel aan en ontneemt elke hoop op een troostrijk slot. De film won bij het International Film Fes tival in Jerevan in 2012 de prijs voor beste feature film. De onbekende moordenaar, die zich onder de passagiers be vindt, voegt meteen de daad bij het woord. Als thriller heeft Non-stop een effectief uitgangspunt: de ge beurtenissen spelen zich af in een afgesloten ruimte en de da der blijft lange tijd onzichtbaar. De makers voeren een lange reeks verdachten op en spelen daarbij vaak met vooroordelen op basis van afkomst. Zo ben je als kijker van iemands on schuld overtuigd, vervolgens ge draagt die persoon zich tóch weer als dader. Door ook de verdenking op Bill zelf te laten vallen, haalt Non-stop een serieuzer onder werp aan: in hoeverre worden luchtvaartbeveiligers eigenlijk gescreend voordat ze die grote verantwoordelijkheid als bewa ker van de veiligheid van velen toebedeeld krijgen? Deze ijzersterke thriller brengt de spanning voor de toeschou wer in ieder geval tot een onge kende hoogte: een slordige tien kilometer boven het aardopper vlak. De gewoonste dingen op zijn kop zetten is een vruchtbaar uitgangspunt voor een komedie. In de animatie film Mr. Peabody Sherman adopteert een hond een mensen kind. Het onuitstaanbaar pientere beest laat zich meneer Peabody noemen en is een geniaal geleer de, briljant 'musicus en Olym pisch kampioen. Hij kan werke lijk alles, zelfs tijdreizen met zijn zelfgemaakte machine. Zo heeft hij Sherman nog voor diens eer ste schooldag kennis laten maken met belangrijke historische figu ren. Alleen als opvoeder is de pe-. dante hond met zijn rode vlinder das wat onhandig. Dit merkwaar dige en zelfs aandoenlijke duo maakte rond 1960 deel uit van een tekenfilmserie voor de Ameri kaanse televisie. Nu hebben ze on der regie van Rob Minkoff een moderne behandeling in 3D gekre gen. Een spektakel waarin gelikte computeranimatie samengaat met een nostalgische cartoonstijl. Leuk om te zien. Al -dreigt die drukte belangrijker te worden dan de niet onaardige, vaak op de volwassen kijker afgestemde grap pen. Ook het verhaal rond de vor melijke Peabody, de naïeve Sher man, diens brutale vriendinnetje Penny en de boze dame van de kinderbescherming komt soms in de verdrukking. Gelukkig zorgen knipogen en leuke karakters voor een droogkomische toon. "ITT DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 Scène uit 'In the Fog' van regisseur Sergei Loznitsa In the Fog; regie: Sergei Loznitsa; met: Vladimir Svirskiy en Vladislav Abashin; Te zien in: Middelburg overtuigt 'Non-stop'; Regie: Jaume Collet-Serra; Met: Liam Neeson en Julianne Moore; Te zien in: Vlissingen door Leo Bankersen Mr. Peabody Sherman; regie: Rob Minkoff; te zien in: Goes, Vlissingen, Terneuzen. Mr. Peabody (r) en zijn adoptiezoon Sherman zitten in de tijdmachine, foto DPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47