IJshockey team Herentals voor het eerst serieuze kanshebber op Nederlandse landstitel 34 01 TIJDWAARNEMING ISU overtuigen blijkt een lastige opgave Skiester verlamd na ongeluk Bij het schaatsen in Sotsji was er veel te doen over de tijdwaarneming. Volgens specialist Jeroen Freriks moet het roer om. DEVENTER - Deventenaar Jeroen Fredriks was tijdwaarnemer bij het schaatsen in Sotsji. Volgens de specialist is het onmogelijk om precies tot drie decimalen achter de komma te rekenen. Koen Ver weij had volgens hem ook goud moeten hebben. Stop met schaatstijden te registre ren in duizendsten van een secon de - bij alle officiële wedstrijden. Dat is de boodschap van Fredriks. „Geef desnoods drie man een gou den medaille." Heel Nederland heeft het gezien: Verweij liep op drie duizendsten goud mis op de 1500 meter en Mi chel Mulder was op de 500 meter twaalf duizendsten sneller dan Jan Smeekens, waardoor hij naast het goud greep. Wil je schaatstijden tot drie deci malen achter de komma nauwkeu rig meten, zorg dan dat je alle on zekere factoren wegneemt, zegt Fredriks. Om er meteen aan toe te voegen dat dit onmogelijk is. Neem alleen al het startschot: dat klinkt door een box naast de bui tenbaan, waardoor de schaatser in de binnenbaan de knal 0,011 se conden later hoort. De Poolse 1500 meter-winnaar Zbigniew rod ka startte in de buitenbaan, Verweij in de binnenbaan. „Ver weij heeft dus eigenlijk gewon nen", zegt Fredriks. Andere onzekere factor is de infra rood- of laserstraal kort boven de finishlijn, die de schaatsers regis treert. Dit systeem wordt met de hand geïnstalleerd. Het is niet ge garandeerd dat de straal exact haaks op het parkoers zweeft, waardoor een minuscuul verschil in de (officieuze) eindtijden kan ontstaan. Kortom, meten in drie decimalen achter de komma is niet water dicht, betoogt Fredriks. „En als de internationale schaatsunie op de finish zo nauwgezet is, moet ze dat bij de start ook zijn. Kies bij voorbeeld voor een vergelijkbaar systeem als waarmee in de atle tiek wordt gewerkt: vanuit elk startblok een startschot, zodat al le deelnemers het schot gelijktij dig horen." Hij pakt de lijsten erbij met de eindtijden van alle schaatsers op alle afstanden. Achter elke naam staan drie tijden: de eerste geme ten door de laserstraal boven de eindstreep, de tweede door de transponderlussen om de enkels van de schaatsers en de derde met de finishfoto. Drie verschillende systemen, waarbij de finishfoto de doorslag geeft. De andere twee methodes vormen een back-up. Ze zijn daarnaast een service voor de tv-kijker en de fans in het sta dion, omdat ze in staat zijn direct na de finish een tijd te laten zien. De voorkeur gaat daarbij uit naar de laserstraal, omdat die in de meeste gevallen slechts 0,001 se conde afwijkt van de fotofinish. Stel dat een schaatser zijn oppo nent precies met dat verschil had verslagen: dat Mulder en Smeek ens volgens de laserstraal beiden 35 blank hadden gereden, maar dat de fotofinish 'zei' dat de tijd van Mulder 34.999 was. Fredriks: „In dat geval moet Mulders tijd volgens de regels van de ISU wor den afgerond naar 34.990." Niet eerlijk, vindt de Deventenaar: „Tussen beide meetsystemen zit vaak sowieso een duizendste ver schil. Dat zit in die systemen en heeft niets met de schaatsers te maken. Een marge is pas veilig vanaf drie duizendsten." In de Adler Arena liep het anders. Smeekens verkeerde even in de waan dat hij de 500 meter had ge- DEVENTER - Jeroen Fredriks is ad viseur tijdwaarneming van de KNSB. Zijn adviezen worden dus serieus genomen door de Neder landse schaatsbond, maar de vraag is of Fredriks het bij de ISU (internationale schaatsunie) voor elkaar krijgt niet meer in duizend sten te meten. Ten eerste heeft hij daarvoor in stemming van andere nationale schaatsbonden nodig. Heeft hij die, dan kan de ISU het onder werp pas agenderen op de centra le vergadering van 2016. De schaatsunie belegt zo'n bijeen komst eens in de twee jaar. De eerstvolgende staat gepland in juni dit jaar, maar nu nog onder werpen agenderen kan niet meer. Dat had voor september vorig jaar moeten gebeuren. Ruimte voor ac tuele zaken is er dus niet, aange zien het schaatsseizoen van okto ber tot en met maart duurt. Bo vendien, zegt Fredriks, worden veel voorstellen door de ISU terzij de geschoven. „Je kunt van alles willen, maar je heb medestanders nodig om iets te realiseren", weet Fredriks. „Dat zie je in het voetbal ook. Camera's op de doellijn hadden er vijfjaar geleden al kunnen zijn, maar doen nu pas langzaam hun intre de." wonnen. Op basis van de informa tie die in het stadion werd ge toond was dat ook terecht. Totdat de tijd van de tweede 500 meter van Mulder met 33 duizendsten naar beneden werd bijgesteld. Smeekens moest genoegen ne men met zilver. Fredriks: „Om zulke misverstanden te voorko men, vind ik, dat de tijden die in het stadion en op tv verschijnen, gekenmerkt moeten worden. Zo dat duidelijk is dat ze officieus zijn. Maak die tijden bijvoorbeeld rood. Zo gauw ze officieel zijn, maak je ze groen. Zo voorkom je een hoop onduidelijkheid en te leurstelling." MÜNCHEN - De Russische freestyle skiester Maria Komissarova is door het trainingsongeval op de Olympische Spelen vanaf haar middel verlamd. „Ik voel niets in mijn lichaam beneden mijn na vel, maar ik ben sterk en weet dat ik ooit weer op mijn benen zal staan", meldde de optimistische Russin op Instagram. Komissarova brak bij een ongeluk op de piste in de bergen bij Sotsji haar rug. Direct daarna werd bij ^en zes uur durende spoedopera tie al een metalen implantaat aan gebracht. De 23-jarige skiester zal tenminste de komende drie maan den nog in een herstelkliniek in München blijven liggen. Ze is dinsdag met therapie begonnen. Toen de Belgische ploegen drie jaar geleden hun intrede deden in de eredivisie, speelden die teams na de reguliere competitie nog om het kampioenschap van België. Nu Leuven en Thrnhout inmiddels uit de eredivisie vertrokken zijn, is Herentals alleen over. „Die ploeg is een volwaardig team in de eredi visie. Herentals dingt dus gewoon mee naar alle prijzen en titels die daarbij horen", zegt Noud van Ber- kel, algemeen directeur van de Ne derlandse ijshockeybond (NIJB). „Daar zijn alle voorzitters van de eredivisionisten voor het begin van het seizoen mee akkoord ge- De Belgische ijshockeydub Herentals heeft zich ge plaatst voor de Nederlandse play-offs. gaan." Daardoor mocht de ploeg uit de provincie Antwerpen dit sei zoen ook voor het eerst meedoen in de strijd om de nationale beker. Een jaar eerder wonnen de Belgen die in eigen land. Nu strandde het team in de Nederlandse halve fina le. Ondertussen heeft Herentals ook een team in de Belgische hoogste competitie. Het opleidingsteam komt uit in die klasse en staat daar in onderaan. „We mogen nu nog geen spelers van het team uit de Nederlandse eredivisie mee laten spelen in de Belgische competitie. Daar moeten we nog met de Bel gische bond over in overleg", zegt Frank van Reeth, voorzitter van Herentals. Hij is zielsgelukkig dat zijn ploeg de play-offs heeft ge haald. „Over mogelijke Nederland se titels denken we niet na. Wij zijn al blij dat we op een hoger ni veau mee kunnen spelen. In de Belgische competitie is er voor ons te weinig tegenstand." Als het adoptiekindje van het Ne derlandse ijshockey de komende weken wil stunten, dan moet in de halve finale Destil Trappers ver slagen worden. „En dat is dit sei zoen nog niet een keer gelukt", weet Van Reeth, die beseft dat zijn team voor een loodzware opgave staat. Stop met meten in duizendsten Koen Verweij greep tijdens de Spelen van Sotsji net naast het goud op de 1500 meter. Volgens tijdwaarnemer Jeroen Freriks had ook hij de eerste prijs moeten krijgen, foto Leo Vogelzang/VI Images door René Vorderman door Dirk van Hunsel TILBURG - Voor het eerst in de va derlandse ijshockeyhistorie plaats te een Belgische club zich voor de play-offs. Daardoor kan HYC Her entals het eerste team worden dat zowel een Belgische als een Neder landse nationale titel op de erelijst kan zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34