Opleiding verpleger beïnvloedt sterfte Verstokte rokers vangen bot als ze implantaat willen IN HET NIEUWS 3 Volgens de betrokken weten schappers is het overlijdensrisico 7 procent hoger bij elke extra pa tiënt die een verpleegkundige moet verzorgen. Als in een zieken huis to procent meer hbo-opgelei- de verpleegkundigen werken, is het overlijdensrisico daar 7 pro cent lager, aldus het onderzoek. Volgens hoogleraar verplegings wetenschap Theo van Achterberg van het Radboud tellen Neder landse ziekenhuizen gemiddeld vijf tot acht patiënten per ver pleegkundige. Er blijkt in Neder land echter veel diversiteit te zijn in het aandeel verpleegkundigen met een hbo-v-diploma, de hoog ste opleiding voor verpleegkunde. Het percentage hoogopgeleide ver pleegkundigen in de 22 Neder landse ziekenhuizen die in het on derzoek zijn meegenomen varieer de namelijk van 16 tot 68 procent. Volgens Van Achterberg roept dit onderzoek de vraag op of er in Ne derland normen moeten komen rond de opleiding van het ver pleegkundig personeel. Verder vindt hij het geen goed idee om te bezuinigen op het aantal ver pleegkundigen en het opleidings niveau van de verplegers. Wetenschappers uit negen Euro pese landen onderzochten de ge gevens van bijna een half miljoen patiënten van 50 jaar en ouder in driehonderd ziekenhuizen. Alle patiënten ondergingen tussen 2007 en 2010 een ingreep. Het onderzoek werd gisteren ge publiceerd in het gerenommeerde medische tijdschrift The Lancet. Maar Merve en haar broertje wa ren er altijd. De buurt had vaak ge noeg medelijden met haar als ze weer eens buiten in de voortuin door haar broertje in elkaar was getimmerd. „En vader stond er la chend bij te kijken." Merve woont al een jaar of drie, vier niet meer aan de Herike- brink. „Toen ze 16 was, is ze het huis uit gevlucht. Of ze is er door Jeugdzorg uitgehaald. Dat is nooit helemaal duidelijk geworden", al dus een bewoner. De buurt schetst de Bircans als probleemgezin. Geregeld kwam de politie er op bezoek. Wat er precies speelde, werd hen nooit duidelijk. Contacten met de buurt waren er niet. „We wisten de familienaam niet eens. Die we ten we pas sinds deze week toen we haar foto met haar voor- en achternaam zagen." Wel is algemeen bekend dat het gezin twee kinderen heeft verlo ren. Een kind is vlak na de geboor te overleden en een dochter on der verdachte omstandigheden, wordt gezegd. „Toen kwamen er mannen in witte pakken die alles doorzochten. Het is nooit bekend geworden wat zich daar toen heeft afgespeeld." De kinderen wonen inmiddels zelfstandig. Merve was de jongste. Haar moeder heeft gezondheids problemen. Haar vader heeft vol gens de buurt geen werk. „Nooit gehad ook. Maar er stonden wel mooie auto's voor de deur. Ze kre gen alles wat ze wilden voor el kaar. Daar snapten we niks van." Het gezin werd begeleid door hulpverlenende instanties. Afgelopen maandag draaide een wagen met gewapende agenten de straat in. „Ze droegen kogelwe rende vesten en drongen de wo ning binnen. Later begrepen we waarom. Ze wilden weten of Mer ve en haar vriend naar de ouderlij ke woning waren gevlucht." Sinds maandag rijdt er om het uur een politiewagen door de straat. Gisteren vloog er ook de he le dag een helikopter boven En- schede-Zuid. De ouders van Mer ve Bircan zijn maandagavond op verzoek van de politie uit hun wo ning vertrokken. Een veiligheids maatregel om te voorkomen dat de ouders iets aangedaan zou kun nen worden als Merve en haar cri- mipartner Marco daar hun schuil plaats zouden willen zoeken. De rolgordijnen van de woning zijn neer. De voortuin is bestraat met stoeptegels. Er is een smalle border met wat planten. Het is mooi weer en er wordt druk in voortuinen van de Herike- brink gewerkt. De buren praten maar over één ding: hoe dat zieli ge buurmeisje zo'n keiharde tante heeft kunnen worden. Andere tandartsen, implantolo- gen en kaakchirurgen gaan zo ver nog niet, maar waarschuwen ro kers wel altijd voor het risico op mislukking. Door roken verloopt wondgenezing trager en is de kans op infecties groter. Ook kun nen de nieuwe tanden na verloop van jaren loslaten of op een lelijke manier zichtbaar worden. Vooral als voor het plaatsen van een implantaat een bottransplan- tatie nodig is, kan roken een be lemmerende factor zijn. Dat be vestigt ook hoogleraar orale im plantologie Gert Meijer van het Radboudumc in Nijmegen. „Als een patiënt te weinig bot heeft om er een implantaat in te plaat sen, brengen we eerst extra bot aan. Bij rokers belemmert de nico tine de aangroei van dit nieuw ge plaatste bot. Dat houden we pa tiënten ook voor. We dringen er op aan te stoppen met roken, en sturen ze daarvoor vaak door naar de huisarts. Zelf wil ik ook niet het risico lopen op een misluk king, want dan krijg je klagende patiënten. En dat is het laatste dat we willen." Meijer zegt 20 tot 30 procent van de patiënten die komen voor een implantaat af te wijzen. „Niet al leen omdat ze roken. Andere risi cofactoren zijn slechte mondhy giëne, diabetes, andere tandziek- ten en het ontbreken van motiva tie. We streven een successcore na van 95 procent." Ook kunnen ex-rokers na de plaat sing van een implantaat opnieuw gaan roken. Hoogleraar Meijer: „In dat geval kan na bijvoorbeeld Door roken verloopt wondgenezing trager en is de kans op infecties groter twee jaar alsnog schade optre den." In een richtlijn aan haar leden stelt de Nederlandse Vereniging voor Orale Implantologie: „Roken vergroot de kans op complicaties en is een significante risicofactor. Het verdient aanbeveling patiën ten die roken, te wijzen op deze ri sico's." Raghoebar gaat verder dan het wijzen op risico's. Hij wijst patiën ten af: „Het succes van onze be- Artsen willen ook zelf niet het risico lopen op mislukking. Dan krijgen ze klagende patiënten handeling bij rokers kunnen we niet garanderen. Als je werk een esthetisch fraai aangezicht moet opleveren, bestaan bij rokers ver hoogde risico's op mislukking." In een tandenloze onderkaak is het risico volgens hem minder, maar bij het missen van één voor tand ziet hij van behandeling af. „Het is duur, het kost zeker 2.000 euro voor één tand. We praten dan niet alleen over een kroon, maar ook over een operatie voor de plaatsing van het implantaat, dat moet vastgroeien in het bot. Dat verloopt bij rokers slechter. Als rokers niet willen of kunnen stoppen, is een implantaat geen eerste optie meer. Ik zal ze dus te rugverwijzen naar de tandarts. Daar ben ik streng in." DONDERDAG 27 FEBRUAc NIJMEGEN - Hoe meer verpleegkun digen een ziekenhuis telt en hoe hoger ze zijn opgeleid, hoe minder patiënten er overlijden. Dat bleek gisteren bij de publicatie van een groot Europees onderzoek waar ook het Radboud Universitair Me disch Centrum Nijmegen aan mee deed. Het aantal hoogopge leiden in onderzochte Nederlandse zieken huizen varieerde van 16 tot 68 procent. Hotel Ostentor waar het duo werd gearresteerd, foto's ANC-News Essen altij d klappen kreeg De Nederlandse en Duitse politie hielden een klopjacht. Hoe het tweetal van Münster in Schwerte is gekomen, is onbekend. door Paulus Smits GRONINGEN - Roken bedreigt de le vensduur van implantaten in de mond. Hoogleraar implantologie Gerry Raghoebar van het Universi tair Medisch Centrum Groningen weigert om die reden in toenemen de mate bij rokers implantaten aan te brengen. Pers verdringt zich rond een onderzoeker bij het hotel in Schwerte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3