Tour heeft ruimte nodig Alleen het vertrek in Utrecht staat vast ZEELAND 29 De ene wielerronde is de andere niet. Heeft de organisatie van Gi ro d'Italia een voorkeur voor pit toreske weggetjes en smalle straatjes door eeuwenoude stad jes, bij de Tour de France zien ze het allemaal graag wat ruimer. De finishlijn ligt niet zel den op een brede weg tussen de weilanden of op een verlaten industrieterrein. Een fan van de Italiaanse ronde formuleerde het ooit wat onaardig zo: de Tour rijdt voor de koeien, de Giro voor de mensen. Maar het Circus Tour de France en zijn grote gevolg heeft ook aanzienlijk meer ruimte nó dig dan de Giro d'Italia. Vier jaar geleden luk te het de Italianen om alle vrachtwagens en podia links en rechts in de binnenstad van Middelburg neer te zetten. De gebouwen van de Abdij dienden als ontvangst- en persruim te. Daarmee red je het niet als de Fransen komen. De kwartiermaker van de Tour de France schetste een aantal jaren geleden al eens in de PZC wat er allemaal komt kijken bij het inrich ten van een vertrek- en finishplaats van de Ronde van Frankrijk. Zeven hectare (ongeveer vijftien voetbalvelden), antwoordde Jean-Louis Pages toen zonder blikken of blo zen toen hem gevraagd werd naar de benodig de ruimte. Ook in dat opzicht is Neeltje Jans ideaal. En dan moeten in de buurt ook nog eens vol doende slaapplaatsen aanwezig zijn. Het gaat dan om meer dan duizend bedden. Nadat be kend werd dat Utrecht de Grand Départ van de Tour toegewezen had gekregen, meldden hotels in Zeeland dat zij honderden boekin gen kregen voor 5 juli 2015, de dag van de tweede etappe van Utrecht naar een voorals nog onbekende bestemming. De Ronde van Frankrijk gaat vol gend jaar op zaterdag 4 juli van start in Utrecht, met een tijdrit van 13,7 kilometer dwars door de stad. De grootste wielerronde ter wereld zal drie weken later fi nishen in Parijs, op zondag 26 juli. Maar via welke route het profpe loton gaat rijden, maakt de ASO, de organisator van de Tour de France, pas op 21 oktober offici eel bekend. Dat zei Tour-direc teur Christian Preudhomme afge lopen najaar tijdens de presenta tie van de Tourstart in de Dom stad. De tweede etappe heeft ook Utrecht als startplaats. Het pelo ton rijdt zondag 5 juli richting het zuiden, maar waar die etap pe eindigt is een vraag waar pas dit najaar een definitief ant woord komt. - DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 Op 4 juli 2010 rijdt de Tourkaravaan over de Stormvloedkering. De etappe voert via Zeeland van Rotterdam naar Brussel. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29