Terneuzen bezuinigt door inzet vrijwilligers IWee cruiseschepen dit jaar: nog Gemeente Veere steeds hoop op meer in Vlissingen lanceert kieskompas Versmarkt in Middelburg gaat zelfstandig door en bindt strijd aan met nieuwe verspassage Padden veilig de weg over 24 WALCHEREN CONCURRENTIE TERNEUZEN - Vrijwilligers vullen steeds vaker gaten die ontstaan door bezuinigingen. Ze nemen be taalde banen in, maar voorzienin gen zouden anders verdwijnen, al dus voorstanders. In het openbaar vervoer speelt dit al een tijdje. De provincie trekt minder geld uit voor het busver voer, mede onder druk van bezui nigingen door de rijksoverheid. Vrijwilligers worden nu gewor ven om buurtbussen te rijden. Volgens de provincie en vervoers bedrijven als Veolia en Connex- xion is dat enige manier om nog openbaar vervoer te kunnen blij ven aanbieden in kleinere kernen in Zeeland. Nieuw is dat ook de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen structureel met vrijwilligers gaat werken. De gemeenten hebben minder geld over voor het bibliotheekwerk. Terneuzen trok er jaarlijks 1,3 mil joen euro voor uit; in 2016 moet daar 225.000 euro af zijn. De ge meenteraad eiste tegelijkertijd dat alle negen bibliotheekfilialen geo pend blijven. PvdA-wethouder Co van Schaik heeft een akkoord met de biblio theek gesloten. Personeel heeft de kans gekregen per 1 januari 2014 een jaar met betaald verlof te gaan. Op 1 januari 2015 verliezen ze officieel hun baan. Hebben ze dan nog geen werk gevonden, dan krijgen ze een WW-uitke- ring. Vinden ze in de tussentijd werk, dan ontvangen ze toch nog tot 1 januari 2015 hun bibliotheek salaris. Dankzij deze financiële prikkel en de dreiging dat ze an ders op termijn wellicht toch zou den worden ontslagen, zijn zes tien van de ongeveer vijftig mede werkers op het aanbod ingegaan. Alle filialen in Terneuzen kunnen open blijven ondanks dit verlies aan personeel, omdat de kleinere vestigingen bemenst zullen wor den door vrijwilligers. Voorzitter Marije Hensen van de Ondernemingsraad van de Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen is niet gelukkig met deze ontwikkeling, maar zag geen andere uitweg. „Als vrijwilligers zoveel werk overnemen, vraag ik me wel af waar iedereen op den duur van moet eten." Plein 1940. Zo dicht bij elkaar de zelfde initiatieven ontplooien, leek de gemeente niet slim. Toch gaat dat nu gebeuren, want Wijffels heeft zich teruggetrok ken uit het plan voor de Geerepas- sage, dat inmiddels Heinde en Vers heet. Het duurde hem alle maal te lang voordat het plan wer kelijkheid zou worden. „Het pand van de versmarkt in de Lange Vie- le is van mij. We gaan het opknap pen en herinrichten. Dat heb ik de anderen verteld en zij blijven ook. De groentezaak kan verhui zen naar de ingang en dan ont staat er ruimte voor een kleine MIDDELBURG - Middelburg kan zich opmaken voor een concurren tiestrijd tussen twee versmarkten in de binnenstad. De verspassage in de Geerepassage komt er, maar ook de versmarkt in de Lange Vie- le blijft bestaan en gaat zichzelf vernieuwen. Slager Wijffels stond aan de basis van het idee voor een combinatie van verswinkels in de leegstaande Geerepassage. Mede daarom be sloot de gemeente een streep te zetten door een markthal op Maar wel twee keer zoveel als vo rig jaar nog werd gedacht. „Het is een moeilijke markt", zegt Yvon ne de Wolf van Zeeland Cruise Port. „We gaan al jaren naar de cruisebeurs in Miami, maar we kunnen er niet echt de vinger op leggen waarom er niet meer re ders voor Vlissingen kiezen." Dat zou aan de concurrentie van andere steden kunnen liggen. Want die is hevig. Aan boord van een cruiseschip zitten honderden toeristen die graag geld uitgeven in de plaatsen waar ze van boord gaan. In Antwerpen meerden vo rig jaar zestien cruiseschepen aan, in Zeebrugge zelfs 112. Vlissingen ontving van 2009 tot en met 2013 zes cruiseschepen, twee in 2012. „Ik heb wel eens gehoord dat er in Zeebrugge subsidies worden gege ven voor cruiseschepen en dat is hier niet zo. Dat zou een reden kunnen zijn waarom reders eer der voor België kiezen. Hoe dan ook: het duurt gewoon even voor dat reders besluiten om met meer schepen per jaar naar een stad te komen." Dit jaar komen de Prinsendam van de Holland Amerika Line en de Artania van Phoenix naar Vlis singen. Beide schepen zijn al eer der geweest, de Artania komt zelfs al voor de vierde keer. Vlissingen is ook al niet echt po pulair bij de kleinere riviercruise schepen. De afgelopen jaren leg den er zestien schepen aan. In Middelburg waren dat er rond de tachtig. Terneuzen, Veere en Mid delburg zijn in Zeeland de popu lairste plaatsen voor riviercruises om aan te leggen. Het kompas is te bereiken via de website van de gemeente. Algeme ne, maar ook gemeentegebonden vraagstukken als 'In Veere mogen grote hotels gebouwd worden', 'In Veere mogen meer windmo lens komen' jen 'Om de uitbrei ding van de golfbaan bij Dom burg te bekostigen, mogen er wo ningen naast worden gebouwd' komen aan bod. Veere is de enige Zeeuwse ge meente die een kieskompas inge steld heeft. Het kompas is in 2006 ontwikkeld door André Krouwel, politicoloog en als hoofddocent verbonden aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Op de website van de PZC staat ook een kieswijzer. Bezoekers kunnen daar per gemeente 25 stel lingen beantwoorden om er zo achter te komen met welke politi- tieke partij hun opvattingen het meest overeen komen. r door Harmen van der Werf OOSTKAPELLE - Padden en kikkers ontwaken weer uit hun winterslaap. Tijd om ze aan een veilige oversteek te helpen naar de vijver van Duinvliet. Vrijwilli gers van de Natuurvereniging groeven woensdag langs de weg gaas in. Dat zorgt ervoor dat de dieren in vangemmers terecht komen. De komende we ken worden ze daar dagelijks uitgehaald en overgezet, in totaal vaak zo'n 250 padden. De vrijwilligers namen ook even schafttijd, foto Ruben Oreel door Maurits Sep door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Dit jaar leggen er twee cruiseschepen aan in de Vlis- singse Buitenhaven. En dat is nog steeds veel minder dan waar een paar jaar geleden op werd ge hoopt. DOMBURG - De gemeente Veere heeft met het oog op de gemeente raadsverkiezingen van 19 maart gis termiddag zijn kieskompas gelan ceerd. Aan de hand van dertig stel lingen kunnen stemgerechtigden kijken welke politieke partij het dichtste bij hen ligt. www.pzc.nl/kieswijzer Aan de Geerepassage komt een Versmarkt met de naam Heinde en Vers. foto Ruben Oreel Hoe houdbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24