M A u A Walsoordensestraat aan kop in Klimaatstraatfeest Cultureel ZEELAND almanak 21 ZLTO verkast naar kantoor bij proefboerderij Moordenaar Middelburgse opgepakt 22 en 23 Onderzoeksinstituut NIOZ in Yerseke en op Texel moet fors bezuinigen om miljoenengat te dichten. 132 en 33 VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD 2014 Verschil links of rechts nihil YERSEKE - Het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) stevent af op een miljoe nentekort. De afgelopen twee jaar is fors verlies geleden. Door het wegvallen van subsidies en, aan de andere kant, hoge kosten ziet het instituut zich gedwongen fors te bezuinigen. „Het gat wotdt steeds groter", be vestigt vestigingsdirecteur Peter Herman van het NIOZ in Yerseke de berichten. Hij houdt er reke ning mee dat de reorganisatie per sonele consequenties krijgt. Daar bij zou het in eerste instantie gaan om het beperken van het aantal tijdelijke contracten (ver strekt op projectbasis) en interne verschuivingen. Van gedwongen ontslagen is volgens Herman in dit stadium nog geen sprake. Bij het Yersekse instituut werken ruim veertig mensen in vaste dienst. Voorop staat dat zowel de locatie in Zeeland als die op Texel blijft bestaan, aldus Herman. „Dat is de reddingsboei die ons door de besturen is aangereikt en daar klampen we ons aan vast." Daar naast wordt de oplossing in eerste instantie gezocht aan de inkom stenkant. Het NIOZ wil zijn oceaanvarend onderzoeksschip Pe- lagia deels ook gaan verhuren aan topsectoren van de industrie, zegt de directeur. „Dat schip kost ons 15.000 euro per dag. Dus dat op zich zou al een slok op een borrel schelen." De Pelagia kan onder meer worden ingezet voor bodem onderzoek ten behoeve van het opgraven van minerale grondstof fen op zee, denkt de directeur. Sinds 1 januari is het onderzoeks schip RV Luctor van het NIOZ Yerseke al buiten de organisatie geplaatst. Het schip wordt ver huurd aan de Rijksrederij en bin nen Zeeland ingezet voor visser- onderzoek en metingen van Rijks waterstaat. Het NIOZ houdt daar naast een groot onderzoeksschip op Texel in de vaart. Herman benadrukt dat er verder nog geen bezuinigingsmaatrege len bekend zijn. Het stichtingsbe stuur en de overkoepelende NWO (Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek) hakken naar verwachting voor deze zomer de knoop door. Het NIOZ in Yerseke onder scheidt zich van Texel door de kennis over kustgebieden en eco logische diversiteit, schetst Her man het belangrijkste verschil. COLIJNSPLAAT - De boeren zijn na ruim een eeuw weg uit Goes. De Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, die later na fusies Zuidelijke werd, huisde sinds 1907 in het landbouwstadje. Lange tijd in het Landbouwhuis aan de Grote Markt (nu grand café) en later aan het Cereshof. Landbouworganisa tie ZLTO verhuist deze week naar Colijnsplaat. Ze krijgt er onder dak in het kantoor van proefboer derij De Rusthoeve. Volgens de Zeeuwse ZLTO-voorzitter Peter de Koeijer heeft de landbouworga nisatie er ondanks een ingrijpen de reorganisatie vorig jaar, be wust voor gekozen een vestiging in Zeeland (het hoofdkantoor staat in Den Bosch) te houden. De keuze voor de proefboerderij bij Colijnsplaat onderstreept het belang dat ZLTO hecht aan inno vaties in de landbouw en de daar aan gekoppelde foodsector. In Co lijnsplaat wordt nieuwe technolo gie beproefd, zoals precisieland- bouw met behulp van gps en hy- perspectraal beelden en teelten met voor Zeeland nieuwe soorten als quinoa en yacon. De straat heeft daarmee de beste kansen om de energiezuinigste straat van Nederland te worden. Ongeveer tweeduizend straten uit het hele land doen mee aan de ze energiebesparingswedstrijd. Deelnemers kunnen punten ver dienen met energiebesparende ac ties, die ze samen met hun buren uitvoeren. De bewoners van de Walsoordensestraat hielden on der meer een ontdooi-je-vriezer estafette, organiseerden vijf keer een klimaatbewust diner, deden mee aan de warmetruiendag en gingen op excursie naar een biolo gische webwinkel. Ook schaften ze energiezuinige lampen en appa ratuur aan. De beste klimaatstraat van Neder land wint een feestbudget van 10.000 euro. Op 31 maart is be kend wie de winnaar is. MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit de Dominicaanse Republiek heeft bekend dat hij vorig jaar een Nederlandse vrouw heeft ver moord in het Caraïbische land. Dat meldde de Dominicaanse poli tie dinsdag. Het gaat om de toen 42-jarige Gina van Someren, die in 1987 eindexamen deed aan de Stedelijke Scholengemeenschap in Middelburg. De Nederlandse had in de plaats Cabrera een kuur oord. Na de moord nam de man 100.000 pesos (1700 euro) mee uit haar huis. De man werd maandag opgepakt, nadat hij een vrouw en vijf kinderen had gegijzeld. Hij keek er al maanden naar uit: voor het eerst ging hij dit jaar op va kantie zonder pa en moe. De negentienjarige Goesenaar had samen met zijn vrienden een reisje geboekt naar een zonnig oord. Géén musea, historische gebouwen of ein deloze wandeltochten. Dit zou een vakantie worden met zon, zee, strand en bier. Bij thuiskomst wilde de hele familie natuurlijk weten hoe het bevallen was. Zijn tante waagde het om te vragen of ze misschien ook nog iets cultureels gedaan hadden. Jawel", was zijn antwoord, „We gingen iedere avond naar hetzelfde café en daarvoor stond een heel oud standbeeld!" Zaterdag begint het Europese wielerseizoen PZC DONDERDAG 27 februari 2014 Geld voor kustonderzoek is op door Marcel Modde Landbouworganisatie ZLTO verhuist deze week naar Colijnsplaat, waar ze een kantoor deelt met agrarisch kennis- en innovatiecentrum Stichting De Rusthoeve. foto Mechteld Jansen WALSOORDEN - De Walsoordense straat in Walsoorden staat voorlo pig op de eerste plaats in het HIER Klimaatstraatfeest. Tip? redactie@pzc.nl ograristhtnnovatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21