1 1 Merve Bircan deelde de lakens uit RLflMECQ III Supervoordeel Kroatië UitGids De politieke kleur van de Zeeuwse gemeentebesturen is nauwelijks terug te zien in de keuzes die ze maken. V 10 en 11 mm Regen op komst, 8° DONDERDAG 27 februari 2014 MIDDELBURG - Of gemeentebestu ren nu rechts of links zijn, in gro te lijnen bezuinigen ze op dezelf de punten. Een gemeente bestu ren is, noodgedwongen, vooral een kwestie van boekhouden ge worden en minder van het maken van ideologische keuzes. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant naar de financiële handel van wandel van gemeenten in de periode 2010-2013, waarbij hun be grotingen in die periode met el kaar zijn vergeleken. De gemaakte keuzes zijn afgezet tegen de poli tieke samenstelling van het colle ge van B en W. Uit het onderzoek komt vooral naar voren dat gemeenten nauwe lijks nog speelruimte hebben om zelf financiële keuzes te maken. Regels en bezuinigingen van het rijk en toevallige omstandighe den bepalen meer hoe gemeenten snijden. Wie bij de gemeente raadsverkiezingen op 19 maart uit ideologische overwegingen 'links' of 'rechts' stemt, komt daardoor al snel bedrogen uit. Vrijwel over al wordt gekort op voorzieningen die voorheen 'veilig' waren bij links (musea of voorzieningen ge handicapten) of rechts (econo mie, rampenbestrijding), onge acht de politieke samenstelling. In Zeeland bezuinigden de ge meenten tussen 2010 en 2013 vrij wel allemaal op voorzieningen voor gehandicapten en het partici patiebudget, evenals op de onder steuning van gemeenteraad. Ook musea waren vrijwel overal de du pe. Verder werd in de meeste ge vallen bespaard op onder meer openbaar groen, brandweer en rampenbestrijding. De zogeheten 'linkse hobby's', zo als bibliotheekwerk en kunst, wa ren niet per definitie veilig bij ge meenten met een relatief links be stuur. Noord-Beveland en mët na me Schouwen-Duiveland, beide aan de rechterkant van het politie ke spectrum gesitueerd, gaven daaraan juist meer uit. Alle dertien gemeenten zijn tus sen 2010 en 2013 aanzienlijk meer belastingen en heffingen gaan in nen, variërend van 7,5 (Middel burg) tot 23 (Terneuzen) procent. ENSCHEDE - Merve Bircan (19) uit Enschede is zeker niet de onderda nige, volgzame partner in crime van Marco van der Ploeg (25). Zij is niet de jonge vrouw die slaafs opdrachten uitvoert. Integendeel. De als meisje regelmatig ernstig door haar vader en broer mishan delde Enschedese neemt zelf alle touwtjes in handen. Ze trekt daar stevig aan. Ook als ze met Van der Ploeg het crimine le pad kiest, als een stel outlaws. Tot aan hun arrestatie gisteren in een hotel in het Duitse Schwerte. Aan haar karakter zit een snoei harde én een zachte kant. Bij de gijzeling buiten Enschede slaat Bircan gijzelaar Ina Smelt een bloedende hoofdwond en be dreigt haar. Maar als Smelts bloed op haar tien maanden oude klein dochter drupt, maakt Bircan het gezichtje van de baby schoon. Dat beeld schetsen de aangeslagen 'gij- zel-oma', haar man Willy en een van de dochters, de moeder van de baby van tien maanden. Willy Smelt denkt te weten hoe en waarom deze moderne 'Bon nie Clyde' hun antieke boerde rij ten zuiden van Enschede maan dag zijn binnengevallen. De gara gedeur staat die dag open, in het zicht blinkt een zilvergrijze Golf. Op die wagen moeten de voort- vluchtigen, die net een gast op na turistencamping Het Slagersmaat in de buik hebben geschoten, het hebben voorzien. Maar eerst moet er geld komen. Bircan bedreigt Ina met een mes, de Fries Van der Ploeg, een ge adopteerde Braziliaan, zwaait daarbij met een pistool. De gijzelnemers brengen haar naar een kantoortje zonder ra men. Voorbijgangers krijgen zo niet mee dat er zich een gijzeling van vijfenhalf uur aan de Arends- weg afspeelt. Het is Bircan die de broze Twentse knevelt en vast bindt aan een stoel. Ze dreigen, ei sen geld, bankpassen en pincodes. Merve Bircans aandeel is volgens de getuige bepaald niet kleiner dan dat van Van der Ploeg. Als Ina Smelt aan de islamitisch opgevoe de vrouw vraagt of ze gelovig is, antwoordt zij: „Vroeger wel, nu geloof ik alleen in mezelf." Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 - 27 00 00 DE STELLING UW MENING 381 reacties Word ook abonnee! 6 8«555530« Heeft de EU aan een Griekenland'? Kras.nl/38835 of bel 0900-9697i5cPm Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 49 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,07 Gemeenten bezuinigen hetzelfde pagina 22 en 23: Verschil links en rechts nihil, commentaar De technische recherche verricht sporenonderzoek bij het hotel in het Duitse Schwerte waar het duo werd aange troffen. foto Westfalische Nachrichten door Bert Janssen /pagina 2 en 3 Meisje dat altijd klappen kreeg PLAFONDS Stemmen heeft wel degelijk zin Reageer op pzc.nl Ugandese homo's zijn welkom in Nederland EENS ONEENS 27% 73% Ga naar www.pzc.nl/abonneren Vliegreis 100% vertrekgarantie 8 dagen v.a. Ca dit voorjaar heerlijk genieten van het verrassende Istrië. Inclusief vliegreis, transfers, hotel nabij strand én ontbijt Tip: boek het excursiepakket met Pula, Rovinj, Opatija en méér Ook een dagexcursie naar het schitterende Venetië is mogetijk Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1