66 Politieke belangen wegen zwaarder dan economische of financiële afwegingen 4, VERDIEPING 1t m ten van Oekraïne voelt men zich boven dien eerder Russisch dan Europeaan. De Russische schrijver Roman Nossikov waarschuwde de niet-Russische Oekraï- ners dat er veel desillusies op de loer liggen bij het najagen van die Europese droom. Nadat hij fijntjes wat dieptepunten uit de Europese geschiedenis heeft opgesomd ('slavenhandel in Afrika, opiumhandel in China, uitbuiting van arbeiders in India en zovoort') stelt Nossikov dat de Europese dromen van veel Oost-Europeanen vaak eindigen als onderbetaalde loodgieter of prostituee in Hamburg of Amsterdam. Om nog maar te zwijgen van een Oekraïners Meldpunt. Wanneer ze bij Rusland aanhaken, zijn de Oekraïners veel beter af, weet de schrijver. En kunnen ze met het moederland trots zijn op 'vliegdekschepen en wetenschap'. „Russen worden in Europa geaccepteerd omdat ze niet bedelen, niet het werk van de Polen pikken, niet de rangen van de zwervers vergroten of uitkeringen vragen. Russen geven in Europa hun geld uit", be nadrukt Nossikov. De schrijver zegt er niet bij dat vooral rijke Russen de big spenders uithangen in Lon den en Parijs, Meestal zijn het lieden die qua 'netwerken' niet zo heel verschillend opereren als de oude kameraden van het nu verketterde bewind van Janoekovitsj. Ondertussen is een enorme kapitaalvlucht vanuit Oekraïne aan de gang. Miljoenen prijken plots op de buitenlandse rekenin gen van familieleden van voormalige be stuurders. Ook in Nederland, waar een zoon van Janoekovitsj een fortuin heeft ge parkeerd waarvan de herkomst interessant moet zijn. De buitenlandse valutareserves zijn de laatste dagen flink gekrompen. Want Oekraïne hoort bij de mondiale top als het gaat om corruptie en schaamteloze zelfverrijking van zijn heersende klassen. Een recent voorbeeld: terwijl zijn land naar de verdommenis ging, liet de nu gevluchte Janoekovitsj in Mys Lapsi een gigantisch landhuis bouwen met zicht op de Zwarte Zee. Om een idee te geven van de afmetin gen: de ontvangsthal is bijna 15 meter hoog. Dat dit wanstaltige complex zonder tegenspraak midden in een beschermd na tuurgebied kon verrijzen, verbaasde al hele maal niemand meer. DONDERDAG 27 FEBRUARI 2014 RUSLAND EUROPA OEKRAÏNE Clemens Grafe, analist bij Goldman Sachs 'T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11