Heeft de EU behoefte aan een 'tweede Griekenland'? Nee. Maar het kwakkelende Oekraïne hebben we er toch wel graag bij. 10 VERDIEPING EUROPA p et gaat wat kosten, W I die Oekraïne, maar het is het waard.' 'Europa heeft een eenmalige kans te investeren in het JL*. oostwaarts uitbrei den van democratische waarden.' Met name in de Duitse en Britse media val len de laatste dagen dit soort bevlogen com mentaren te lezen. Het gaat niet om een charitatieve geste naar die 'arme Oekraï- ners', maar om een keihard 'kapitalistisch, democratisch principe. De grenzen van Eu ropa zullen niet worden getrokken door Vladimir Poetin' (The Times). Stoere taal, maar het prijskaartje is inmid dels bekend. De vertrokken president Vik tor Janoekovitsj laat een bijna-failliete staat na waar politici de Oranjerevolutie van 2004 schandalig verkwanselden en aan de slag gingen om zichzelf schaamteloos te verrijken óf te zorgen dat hun bijeenge- graaide fortuin ongemoeid bleef. De komende twee jaar is er liefst 25 miljard euro nodig om een faillissement te voorko men. Omdat de Oekraïense economie op zijn gat ligt en 'vriend Poetin' de voor we deropbouw zo broodnodige grondstoffen nu weer duur wil verkopen, is Oekraïne in Griekse toestanden beland. Wie daarvoor nu in Nederland of Duitsland met de pet rond wil, riskeert een karige collecte. Toch moeten we ervoor gaan en is juist Oekraïne elke euro hulp waard, stelt Die Welt-commentator Clemens Wergin. Niet alleen omdat er kennelijk nog steeds men sen zijn die geloven in Europa en zelfs be reid zijn daar hun leven voor te geven. Waar anders zie je zoveel Europese vlaggen als in landen die ooit zuchtten onder het juk van de Sovjets? Met honderdduizenden stonden de Oekraïners dagen en nachten in de vrieskou voor dat Europese idee van onafhankelijkheid,.recht, welvaart en vre de. Voor zichzelf en voor hun kinderen. Sympathiek en misschien nuttig om nog eens te herhalen in de aanloop naar de Eu ropese verkiezingen, maar Wergin ziet het - net als menig diplomaat in Brussel - toch vooral als een 'geostrategische kans'. 25 mil jard euro bijleggen voor Oekraïne is in zijn redenering een fooi vergeleken met de prijs die Europa mogelijk moet betalen als deze en volgende Russische presidenten doorgaan met hun intimiderende 'imperia listische projecten'. Met controle over de gas en olie en een sterk leger kan Moskou veel buren de les lezen. Voor Europa is het minder dramatisch als die buren Moldavië of Armenië heten, maar Oekraïne is toch andere koek. Er wo nen 45 miljoen mensen; allemaal poten tiële arbeidskrachten en gemotiveerde con sumenten. En Oekraïne heeft potentie ge noeg om er straks goed aan te kunnen ver dienen, zo weten ondernemers. Nu al loopt 31 procent van de Oekraïense import en export van en naar de EU. Wanneer Oekraïne kan vertrouwen op een bestuur volgens EU-model is het een hoofdprijs. Ten oosten van Polen ligt een enorme landmassa, de graanschuur van een continent. Kiev biedt een buffer tussen Moskou en Brussel (lees: Berlijn) en een essentieel schakelstation voor de toevoer van olie en gas naar de EU, vanuit Rusland. Een zelfbe wuste en solide Oekraïne heeft zijn plaats in het geopolitieke krachtenspel. Anders zal het alleen maar duurder wor den om de Russische ambities in te per ken, voorziet Wergin. Maar dat wil niet zeg gen dat er blanco cheques moeten worden uitgeschreven. Geleerd hebbend van de Griekse toestanden zou Europese Unie nu maatwerk kunnen leveren teneinde Oekraï ne weer aan de gang te krijgen, denkt de commentator van Die Welt. In Moskou wordt dat beaamd door Cle mens Grafe, analist bij investeringsbank Goldman Sachs. „Politieke belangen wegen De grenzen van Europa zullen niet worden getrokken door Vladimir Poetin hier zwaarder dan economische of finan ciële afwegingen." „V Dat spel wordt ook gespeeld door de Rus sen zelf, die gebaat zijn bij rust aan de Zwarte Zee, waar het belangrijkste deel van hun vloot ligt. Aanvankelijk - toen 'vriend Janoekovitsj' er nog niet met de kas vandoor was - beloofde Poetin Oekraïne 13 miljard euro steun. Tot op heden blijkt minder dan 1,5 miljard euro daadwerkelijk overgemaakt. Experts denken dat de Rus sen niet méér zullen betalen als de volgen de Oekraïense regering - die vandaag wordt geïnstalleerd - onvoorwaardelijk naar de EU koerst. Dat weten ze ook in Kiev. Dus of de gehate Russen ook meteen worden uitgezwaaid, is nog maar de vraag. In het oosten en wes- Waarom we Oekraïne er graag bij hebben '5 door Bob van Huët illustratie Nourdin Kouch Commentaar The Times

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10