SCP voelt zich met rug tegen de muur gezet 'Oosterschelde begint een beetje op een vuilstortplaats te lijken' I I Woordjes als pitjeskaas 66 Zolang ze niet, net als Artsen Zonder Grenzen, met een mijnlamp werken, valt het mee 18 ZEELAND STROOMSTORING Precies op een inspectiedag valt een deel van de stroom uit, maar het ADRZ laat zien dat het zoiets wel aan kan. woensdag Het zijn de mooiste weken van het jaar. Een nieuwe lente dient zich aan, het wordt iedere dag weer lichter en warmer en ik prijs me ziels gelukkig dat ik in Zeeland- woon. Veilig op het eiland Wal cheren, waar ik niet bang hoef te zijn voor carnaval. Net als niet ieder jongetje van voetbal houdt, zo houdt ook niet iedere zuiderling van car naval. Ik mag dan steevast vanwege mijn tongval tot geboren carna valsvierder gebombardeerd worden, ik vier het niet. Ik haat carnaval. En ik weet waar ik het over heb. Ik heb het heus gepro beerd. Als geboren Kruikenzei- ker, opgegroeid in het Knollen- vretersgat ben ik jaren achter een wezen carnavallen. Maar na een aantal jaar dappere po gingen in de Kruikenstad, het Döllekesgat en D'n Haozenpot moest ik erkennen dat ik waar schijnlijk het carnavalsorgaan mis. Ik val eerder bewusteloos van de drank van mijn kruk dan dat ik met de meute mee- hos. Misschien komt het wel door het woordje leut. Soms heb je dat. Dat je een woordje gewoonweg niet kunt uitstaan. Op zich niets raars aan. Ouders kiezen ook heel be wust een naam voor hun kinde ren. Ze vinden de ene naam mooi en de andere vreselijk le lijk. Iets kan gewoon niet pret tig in het gehoor liggen. Ik heb dat met leut. Leutfeest, leutvierders, leutig; voor mij is het als pitjeskaas voor de oren. Ik hou niet van pitjeskaas. Gelukkig zie ik het woord niet vaak. Eigenlijk alleen maar in de krant wanneer de schrijver te vaak het woord carnaval heeft gebruikt en voor de afwis- selijk naar een synoniem zoekt. Leut past wat dat betreft in het rijtje spuitgast, burgervader, diender, smalstad, grootgrutter en natuurlijk de lelijkste: oefen- meester. Woorden die een laat ste leven leiden als sneu syno niem. Tweedekeus, derderangs, op sterven na dood. Misschien dat wanneer het woordje leut helemaal is uitge storven ik een hartstochtelijke carnavalsvierder blijk te zijn. We zullen zien. Willem de Visser van de SGP-frac- tie in het waterschapsbestuur was beschikbaar om de bestuursfunc tie van Van der Schelde over te ne men. Het was niet nodig. De Vis ser: „Die bevoegdheid hebben ze. Een dagelijks bestuur heeft de be voegdheid om onderling de taken te verdelen. En daar hebben ze dankbaar gebruik van gemaakt." Onder het mom van bezuiniging wodt het aantal leden van het da gelijks bestuur teruggebracht van 5 naar 4 leden en daarnaast dijk graaf Toine Poppelaars. Dat bete kent dat het CDA, de WD en twee vertegenwoordigers van de categoriën Bedrijven en Onge bouwd nu in het db zitten. In fei te vertegenwoordigen zij een min derheid van 14 zetels in het alge meen bestuur van 29 zetels. De dijkgraaf en een van de leden van het db, Willem Ginjaar, zul len de taken van Van der Schelde overnemen. Daarvoor krijgt Gin jaar een verhoging van zijn salaris als db-lid van 25 procent. In een voorstel aan de algemene vergade ring staat dat de bezuiniging die met de operatie bereikt wordt 75 procent van het jaarsalaris (47.000 euro) is van een lid van het db. Chris Koopman, lid van de SGP-fractie in de algemene ver gadering zegt echter in de Een- drachtbode van 30 januari dat de bezuiniging slechts 37 procent van dat jaarsalaris zou bedragen. Hoe dan ook, de SGP is helemaal niet blij met de gang van zaken. De Visser noemt het een misken ning van de achterban van zijn partij die voor 4 zetels in het wa terschapsbestuur heeft gezorgd. „Maar er kon niet meer over ge praat worden. Het was een vol dongen feit." Hij wil er verder niet veel woorden aan vuil maken om de SGP niet te beschadigen en polarisatie te voorkomen, maar het is duidelijk dat hij allerminst gelukkig is met deze situatie. Voor Frans van Kollem van de fractie Water Natuurlijk is het laatste woord hier niet over- ge zegd. Hij wil vanavond in de alge mene vergadering weten of de SGP zich vrijwillig buiten de coali tie heeft geplaatst. Indien nodig is Van Kollem bereid uit zijn fractie een lid voor het db te leveren. Dijkgraaf Poppelaars is verbaasd over de kritiek. Het voorstel is in een commissievergadering bespro ken en daar had de SGP-vertegen- woordiger er geen moeite mee, licht hij toe. Verder wil het db op deze manier ook een steentje bij dragen aan de bezuinigingen. Er kon niet meer over gepraat worden. We stonden voor een voldongen feit GOES - Laat de inspecteurs maar komen, vinden de mensen die pa tiënten en bezoekers in een nogal donkere hal van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes opvangen. Dan kunnen ze meteen zien dat de medewerkers van het ziekenhuis zich niet uit het veld laten staan. Als er iets duidelijk is, is dat het wel. Nergens wordt er hoofd schuddend gesomberd; bij de me dewerkers niet, bij de patiënten niet en ook niet bij de bezoekers. Sterker nog: het lijkt wel of ieder een er een beetje vrolijk van wordt. De meest gehoorde opmer king is: „Nou moe, is het zo erg met de bezuinigingen?" Er brandt natuurlijk wel licht, maar mond jesmaat. Nu het van de noodver lichting met batterijen moet ko men, is zuinigheid geboden. Wie lucht nodig heeft, moet lucht kun nen krijgen en waar stroom nodig is voor een acute behandeling, moet dat voorhanden zijn. In de rest van de behandelruimten en poliklinieken, gaat het zuinigaan. Erg druk is het niet in de centrale hal waar, röntgenlaboranten, men sen van het patiëntenvervoer en veiligheidsbeambten elkaar aflos sen om de mensen op te vangen. Dat is logisch want een batterij tij delijke telefonisten heeft direct nadat de omvang van de storing bekend was, gebeld met alle pa tiënten die voor onderzoek wer den verwacht. De mededeling was dat er een nieuwe afspraak moest komen. Want stroomvre- ters als de röntgenafdeling wer den weliswaar niet helemaal ge sloten, maar toch voor een groot deel. Alleen voor echt acute situa ties kon een uitzondering worden gemaakt. En zo veel waren die er niet want iedere ambulancier en arts in Zeeland wist dat gevallen voor spoedeisende hulp direct naar Terneuzen of Bergen op Zoom gebracht moesten worden. „Ha, jullie zijn zeker de knok ploeg", roepen twee jongens naar de drie mensen van het patiënten- vervoer, die nu geen bedden of stoelen te rijden hebben en daar om maar even de opvang in de hal waarnemen. Omdat de operatiekamers geslo ten blijven en alles wat kan wach ten, wacht, is er maar weinig be weging in het ziekenhuis. Totdat er een kleine stoet verschijnt: mutsjes op, schortjes voor, hand schoenen aan. Ze duwen ingewik kelde apparaten voor zich uit, op weg naar een stopcontact. Even daarvoor is een van de röntgenla boranten weggeroepen om te hel pen bij een echografie, die met een verplaatsbaar apparaat op een gelegenheidslocatie plaatsvindt. Zo wordt er op los geïmprovi seerd en niemand die er chagrij nig van wordt. Een patiënte met een been in het gips heeft wel van de storing ge hoord, maar komt toch naar de af spraak. De foto zal haar een zorg zijn, als het gips er maar af kan. En dat kan. Zo erg is het allemaal niet. De noodprotocollen en de technische dienst doen hun werk. „Ach", zegt Annerita Nuis, die buiten op een bankje met een si garetje op haar vader zit te wach ten, „zolang ze niet, net als Art sen Zonder Grenzen met een mijnlamp moeten opereren, valt het nog best mee." De ergenis van de landelijke duik- bond over hoe wordt omgespron gen met het nationaal park neemt toe. De NOB maakte gisteren be kend het gebruik van staalslakken voor versterking van de dijkvoet bij Zierikzee, de Schelphoek en Burghsluis aan te vechten bij de Raad van State. Volgens voorzit ter en oud-staatssecretaris van De fensie Jack de Vries is het 'niet normaal dat restafVal van hoog ovens met zulke zware metalen in een nationaal park wordt ge stort'. „Het prachtige Nederlandse onderwaterleven wordt vernie tigd." De NOB bepleit het gebruik van natuurlijk materiaal zoals breuk steen of klei, waarmee dezelfde veiligheid kan worden gegaran deerd. Rijkswaterstaat heeft niet voor die duurdere optie gekozen. In 2009 leidde de stort van staal slakken bij de Zeelandbrug ook tot fel protest van duikers. Het be roep van Stichting de Oosterschel de bij de Raad van State haalde toen niets uit. Met lede ogen moet de duikbond eveneens toezien dat Rijkswater staat toestemming heeft gegeven voor stort van baggerspecie bij de zaterdag geopende eerste 'vijfster- renhotspot' bij Kattendijke. Die smurrie komt uit de haven van Wemeldinge. Maar wat Van San ten vooral verontrust, is dat nu op dertig meter diepte ook (illegaal) betonpuin met stalen pinnen is gestort. „Als je in het donker af daalt en je krijgt zo'n pin in je nek, is dat niet fijn." EF Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier MIDDELBURG - De benoeming van Guiljam van der Schelde tot afde lingshoofd van de waterschapsorga nisatie was nog maar net bekendge maakt, of er lag al een beslissing van het dagelijks bestuur dat hij niet opgevolgd zou worden. Weinig licht maar geen gesomber door Mieke van der Jagt Annerita Nuis, bezoeker door Marcel Modde MIDDELBURG - Staalslakken langs de Schouwse kust, munitiestort bij Zierikzee en nu ook nog betonpuin bij Kattendijke. „De Oosterschelde begint een beetje op een vuilstort plaats te lijken", zegt beleidsmede werker Desmond van Santen van de NOB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56