Goede fiets belangrijk als je eind moet rijden 'die OM: Lichtere eis tegen bejaarde patiënte tot prostitutie dwong' Leefbaar Reimerswaal wil breken met bieb 66 Je moet de nieuwe regelgeving voor schenken alcohol niet te ver gaan doordrijven BEVELANDEN en THOLEN 23 Horeca slaat handen ineen door sluiting van Korenbeurs en gewijzigde regelgeving op gebied van schenken alcohol. 'S-HEERENHOEK - Het leutfeest.in Paerehat ('s-Heerenhoek) ziet er anders uit dan in voorgaande ja ren. Dat komt met name door de sluiting van De Korenbeurs, een van de bekendste carnavalscafés in de regio, en het oprekken van de leeftijdsgrens van 18 jaar voor het drinken van alcohol. „Heel 's-Heerenhoek zit in een overgangsfase", zegt Donny Paau- we, sponsor van de speciale pols bandjes die de feestvierders van 18 tot 25 jaar in de gemeente Bor- sele moeten dragen om alcohol te krijgen. „Carnaval is de eerste gro te activiteit in de gemeente Borse- le na de gewijzigde regelgeving." Om de sfeer van De Korenbeurs dit jaar toch in leven te houden, komt midden in het dorp een tent met de naam 'de Feesthut', een initiatief van cafés De Mei den en de Oriënt Express. De tent is van dezelfde omvang als De Ko renbeurs en ademt dezelfde sfeer. „Dat hebben we bewust zo ge daan", zeggen Ester Snoeij en Em my van der Vlugt van De Meiden. 'De Feesthut' kan ook als een eer betoon worden gezien aan de vo rig jaar overleden Kimmo Pan- kow, eigenaar van De Korenbeurs. „Kimmo wordt nog steeds gemist in ons dorp. Hij was door zijn en thousiasme en irtzet toch voor ve len een bron van inspiratie." De feesttent is ook bedoeld om de drukte in het dorp tijdens het car naval enigszins te spreiden. P. zou bij de Kreekraksluizen in Rilland een psychiatrische pa tiënt hebben geprostitueerd, die ook nog eens verslaafd was aan drugs. In hoger beroep bij het hof in Den Bosch werd dinsdag 15 maanden cel geëist, waarvan 6 voorwaardelijk. Bij de rechtbank in Middelburg werd nog 18 maanden geëist, maar de advocaat-generaal vond 's-Heerenhoek is immers van oudsher het carnavalsdorp op De Bevelanden. Ook veel inwoners van Walcheren komen naar 's-Heerenhoek om het leutfeest mee te maken. In de tent is volop carnavalsplezier voor iedereen met een Bonte Avond, een Play- backshow en bekende DJ's. In verband met de gewijzigde re gelgeving voor het drinken van al cohol met ingang van r januari dit jaar riep de gemeente Borsele de horeca-ondernemers bij elkaar voor overleg. De ondernemers kwamen zelf met het idee van de polsbandjes. „We hebben bewust gekozen voor één polsbandje waarmee de feestvierders van 18 tot 25 jaar niet alleen in alle cafés in 's-Heerenhoek terecht kunnen maar ook in Lewedorp en in Kwa- dendamme", aldus sponsor Don ny Paauwe. Er wordt dus per per soon één polsbandje uitgereikt voor alle carnavalsdagen. Op vertoon van een geldig legiti matiebewijs kunnen jongeren bo- de straf die de rechtbank uiteinde lijk oplegde, passend. P. zou de toen 29-jarige vrouw in 2009 en 2oro een jaar lang hebben geprostitueerd bij de Kreekrakslui zen bij Rilland. Hij reed haar vol gens het OM enkele keren per week erheen, regelde daar klandi zie, hield geld voor zichzelf en zorgde dat ze drugs kon kopen. De vrouw, die verbleef in psychia trisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren, zou doodsbang zijn ge weest. Ze dacht dat de man haar chanteerde. Hij had haar pinpas, de sleutel van haar huis en dreig de, aldus het OM, naaktfoto's en -films aan haar ouders te laten ven de 18 een gratis bandje halen bij de cafés en ook bij een aantal centrale punten. Dat zijn op de hoek Marktstraat-Laustraat in 's-Heerenhoek op zaterdag tussen 21.30 en 00.00 uur, in de Heeren straat in 's-Heerenhoek op zater dag tussen 23.00 en 02.00 uur, in het voorportaal van de carnavals tent bij Tapperij 's Lands Welva ren in Kwadendamme op zater dag tussen 16.00 en 21.00 uur en in de cafetaria van De Goede Ver wachting in Lewedorp op vrijdag tussen 21.30 en 23.00 uur. De Borselse burgemeester Jaap Gelok hoopt op die manier het evenement in goede banen te lei den. „Of dat lukt hangt af van de horeca, de jeugd en de opvoeders. De jeugd van 18 tot 25 krijgt in ie der geval zonder polsbandje geen alcohol. Ook niet als ze zijn ver kleed als een stokoud mannetje." Donny Paauwe, Ester Snoeij en Emmy van der Vlugt hebben niet de illusie dat er helemaal geen in- -cidenten zullen zijn. Ga er im mers maar aanstaan, in een bom volle feestzaal een groep 18-plus- sers aanspreken op het feit dat een van hen, die toevallig 17 is, een biertje van het dienblad pakt. „Je moet het niet te ver gaan door drijven. Anders krijg je gelijk een andere sfeer in het café en dan moeten we niet willen", zegt Paauwe. „Het is wikken en we gen." Het houden van i8plus fees ten ziet Emmy van der Vlugt niet zitten. „Dan haal je de hele kracht van het carnaval weg. Kinderen gaan immers van oudsher al mee met de ouders. De kinderen groeien er in mee. Dat moet je niet willen veranderen." Zij verwacht niet zo veel proble men in haar café. „Wij hebben heel veel vaste gasten. De meeste gezichten ken ik." zien. De man vertelde de rechters dat hij niks kwaads deed. „Angst zit in haar genen. Dat komt door dat dealerswereldje waar ze in zit. Ja, ik maakte contact met klanten, dat durfde ze uit verlegenheid zelf niet. Ze wilde het allemaal zelf. Als ik het niet had gedaan, had een ander het wel gedaan." Waarom hij het deed: „Ik had niks anders te doen. Ik vond het wel spannend." Zijn advocate Claudine Kouijzer vroeg om vrij spraak, omdat haar cliënt geen misdrijf op het oog had of hoog uit nog een werkstraf als het hof mensenhandel wel bewezen vindt. Uitspraak 11 maart. Ze snappen dat je fiets dan een beetje moet deugen. Gelukkig doen hun fietsen dat. Ze zijn zo juist uitgerust met een reflecte rende goedkeuringssticker. Twee aan twee zijn de leerlingen in de weer geweest met een checklist en als maar het kleinste detail niet helemaal in orde was, is het gemaakt. Inmiddels is de klas in de tech- niekles bezig met het vervaardi gen van een dingetje uit transpa rant kunststof waarin je je mobiel tje kunt ophangen. Zagen, lijmen, schuren en polijsten: het resultaat ziet er al indrukwekkend uit. „Met de fietsen waren we in deze klas snel klaar. Er mankeerde niet zo heel veel aan." Het is techiekdo- cent Eelco Mosselman opgevallen: van de negentig fietsen die inmid dels gecontroleerd zijn, deed van Nog voordat de gemeente moet besluiten of de bibliotheekdien sten ook in 2015 door Bibliotheek Oosterschelde, komt de partij daarom met een voorstel om het gemeentelijke bibliotheekwerk weer lokaal te organiseren. Vol gens Van der Hoest liggen hier vooral dankzij het digitale tijd perk mogelijkheden voor. „Een bibliotheek is geen plank met boeken waar je naar toe kunt. Het is een instelling waar de rijks overheid allerlei eisen aan stelt, maar zes het licht niet. „En bij al le zes hebben we het kunnen re pareren." Het is voor het eerst dat de fiets- controle in de technieklessen is opgenomen, tot grote vreugde van Mosselman, die als lange-af- standsmountainbiker, inmiddels een halve fietsenmaker is gewor den. „We hebben de ouders een paar weken terug een brief ge stuurd met de vraag of ze de leer lingen deze week met de fiets naar school willen sturen en een uitleg wat de bedoeling is. Veel kinderen komen van ver op de fiets en het is handig als je zelf on derweg wat kunt repareren." In de checklist is vooral gekeken naar zichtbaarheid, maar ook de remmen zijn nagekeken en de ma nier waarop bagage wordt ver voerd. „Sommige kinderen waren vantevoren bij hun opa langs ge gaan om de fiets te controleren. Die begonnen spontaan anderen van advies te voorzien over hoe mankementen moesten worden verholpen." Deze week komen de fietsen van alle brugklassers van mavo en ha vo aan de beurt. Het is de bedoe ling dat er dan honderden kinde ren met een reflecterend Ostrea- stickertje rondrijden. die gecertificeerd moet zijn. Dat was de reden dat een aantal jaar geleden de bibliotheekorganisa ties gefuseerd zijn tot Bibliotheek Oosterschelde", reageerde wet houder Hans de Kunder (CDA). Leefbaar Reimerswaal was niet de enige partij die kritisch was over de hoge uitgaven -ruim een half miljoen- aan Bibliotheek Ooster schelde. Hans Rottier van de SGP hamerde op de in zijn ogen te ho ge overheadkosten. „Daar moet paal en perk aan worden gesteld. Het wordt nu echt te gek." De Kunder kreeg ook van andere partijen het verwijt te weinig aan te dringen op het verlagen van de ze kosten. Hij verdedigde zich door te stellen dat Reimerswaal met Tholen initiatief heeft geno men om de directie aan te sporen deze kosten terug te brengen. Later dit jaar besluit Reimerswaal over de bibliotheekvestigingen in de gemeente. Het college wil nog één groot filiaal openhouden. WOENSDAG 26 FEBRUARI 2014 Nieuwe opzet carnaval in 's-Heerenhoek door Frank van Cooten door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Wim P. (71) uit Ber gen op Zoom hoeft van het Open baar Ministerie (OM) minder lang de gevangenis in. Donny Paauwe door Mieke van der Jagt GOES - Kilometervreters zijn het. Il se Moeleker legt dagelijks veertien kilometer af van en naar school in Goes. Ze woont aan de 'verste kant van Kapelle' en fietst naar het Ostrea Lyceum aan de Fruitlaan in Goes, waar de brugklassen zitten. Romy Vollebregt uit Kruiningen doet er dertig per dag. door Joeri Wisse KRUININGEN - Leefbaar Reimers- waal wil afscheid nemen van Biblio theek Oosterschelde. Dat maakte raadslid Nico van der Hoest giste ren bekend bij het vaststellen van de begroting voor 2014, waar Leef baar als enige fractie tegenstemde. „Wij kunnen voor de helft van het bedrag een betere service verlenen aan de burger", denkt hij. Ilse Moeleker (links) en Romy Vollebregt controleren het licht. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53