Defibrillator in de wijk Olympische sporters bij koning 4 BINNENLAND DE MIDDENKLASSE De middenklasse gaat muiten, zegt CDA-leider Buma. Nee hoor, zeggen economen De Beer en Wilthagen. 299,- TILBURG/AMSTERDAM - Jan Mo daal, de ruggengraat van de sa menleving, heeft het zwaar en dreigt te gaan muiten, zeggen eco noom Sylvester Eijfïinger en CDA-leider Sybrand Buma. Er ko men steeds nieuwe lasten op het bordje van de middenklasse. Bu ma noemt het voorkomen van een muiterij in het Financieele Dagblad 'de grootste politieke op gave van deze tijd'. 1. Wie is dat eigenlijk, die mid denklasser? Het is maar net welke van de vele definities je gebruikt, zeggen ar beidsmarkteconomen Paul de Beer (Universiteit van Amster dam) en Ton Wilthagen (Tilburg University). „Je kan het bekijken vanuit het studieniveau en vanuit het perspectief van salarisgroep", zegt Wilthagen. „In het eerste ge val gaat het om mensen met een middelbare beroepsopleiding, in het tweede kunnen we grofweg uitgaan van één keer tot twee keer modaal." Volgens de eerste definitie - alle werkenden die een functie heb ben waarvoor minimaal een mbo-, havo- of vwo-diploma ver eist is - komt dat volgens De Beer neer op zeker 40 procent van de bevolking. En dat is al jaren zo. „Maar het is ook een kwestie van gevoel. Ik denk dat veel hbo'ers in middels gevoelsmatig tot de mid denklasse behoren. En steeds meer mensen hebben een hbo- of universitair diploma. Men geeft meestal niet aan wat men onder de middenklasse ver staat en waarom deze onder druk zou staan. De term lijkt vooral te worden gebruikt om een bepaal de politieke boodschap over te brengen." 2. Heeft die middenklasser het echt zo moeilijk? „Dat valt wel mee", aldus Wiltha gen. „Tenzij je in de finan- cieel-economische sector werkt en bijvoorbeeld brandverzekerin gen verkoopt bij Achmea. Als je dan je baan verliest, zul je je moe ten omscholen op hbo-niveau. In die sector vindt een kaalslag plaats. Niet alleen in Nederland trouwens, blijkt uit cijfers van de Organisatie van Economische Sa menwerking en Ontwikkeling. Wanneer je in de ICT werkt, of je Ik denk dat Buma met dit angstbeeld probeert stemmen weg te trekken bij SP en PW bent lasser dan wel technicus, dan is er werk genoeg. Je kan het dus niet generaliseren. Kijken we naar het salaris, dan is er ook wei nig aan de hand, tenzij je een ge zin vormt met twee modale inko mens en er plotseling een inko men wegvalt. Dan worden de du re hypotheek, of dure studies van de kinderen een molensteen." Volgens De Beer worden vooral de inkomensverschillen binnen de middenklasse groter, maar ont staat daardoor blijkbaar de indruk dat de middenklasse als geheel het slechter krijgt. „Dat wordt nog versterkt door de recente dis cussie over topinkomens. Het is een bekend verschijnsel dat men sen hun opvatting over hun inko men vooral baseren op een verge lijking met anderen, en dan voor al mensen die meer verdienen." 3. Is de middenklasser een be dreigde soort aan het worden? Wilthagen: „Kijk je naar de lan den om ons heen dan klopt het beeld niet dat de middenklasse verdwijnt." In Nederland en Duitsland zijn juist de midden groepen sterk vergetenwoordigd. „Ga je naar het zuiden of oosten van Europa, of kijk je naar de VS, ja, daar is de middenklasse veel kleiner. Wel is het zo dat bij ons de val van middenklasse naar on derklasse in de toekomst sneller zal gaan. Want de sociale partners krijgen die veertien extra maan den WW er niet zomaar bijgeto- verd. Ik denk dat Buma met zijn angstbeeld probeert stemmers weg te trekken bij SP en PW." De Beer: „Qua omvang en qua in komensniveau lijkt de midden klasse niet onder druk te staan. Als de politiek zich zo druk maakt en deze groep wil bescher men, waarom wordt er dan bezui nigd op zaken als de WW en kin deropvang? Dat zijn bij uitstek maatregelen waar middeninko mens last van hebben." Dat meldt het blad Medisch Con tact vandaag. Met de Automati sche Externe Defibrillator kan de bloedsomloop van iemand die een hartstilstand heeft, door mid del van een schok weer op gang worden gebracht. Onderzoek in Noord-Holland heeft uitgewezen dat 61 mensen na reanimatie met zo'n in wijken opgehangen AED werden gered. Zes jaar eerder waren dat er in de zelfde regio slechts negentien. In het onderzoek werden bur ger-hulpverleners vanuit de meld- Steun burgemeester Henri Lenferink hoeft niet bang te zijn dat hij na morgen geen burgemeester van Leiden meer is. Het lijkt er op dat hij tijdens een raadsvergadering over de omstreden huisvesting van pedoseksueel Benno L. kan rekenen op politieke steun. TWee treinen per uur Als het aan de NS ligt, kunnen reizigers vanaf 2015 op alle sta tions twee keer per uur op de trein stappen. Op de vier trajecten waar nu nog één trein per uur rijdt, wil de NS ook elk halfuur een trein laten rijden. Fraude met kerkgeld De ex-penningmeester van een kerk in Steenwijk gebruikte 163.000 euro van kerkgangers om verbouwingen in huis te bekosti gen. Dat zei justitie gisteren bij de rechtbank Zwolle. Tegen de man is een jaar cel waarvan elf maan den voorwaardelijk geëist. Pensioen topsporter Regeringspartijen WD en PvdA staan positief tegenover het idee om een pensioenfonds voor olym pische topsporters in te stellen. Ju doka Henk Grol pleitte hiervoor in een brief aan premier Rutte. 'Als er behoefte aan is, moeten we het doen', aldus de WD. Vergoeding na Schipholbrand De voormalige verdachte van de Schipholbrand heeft een schadevergoeding van bijna 48.000 euro toegewezen gekre gen. Dat deed het gerechtshof in Den Haag gisteren. De ver goeding voor de man is veel la ger dan de 663.700 euro die hij had gevraagd. Hij zat 504 da gen vast in voorarrest voor het drama in het detentiecomplex op Schiphol. De brand brak op 27 oktober 2005 uit en kostte elf mensen het leven. De Libiër werd na jarenlange vervolging uiteindelijk vrijgesproken van schuld aan de brand en de ge volgen daarvan. tranite.huurfm»»™ Alagoa Azui 16, 20, 23 juni Appartementen s daeen - vertrek 13, Wie is toch die Jan Modaal? door Jelte Postumus en Wilko Voordouw Econoom Ton Wilthagen Kleinschalig in leuk dorpje. Appartementen inclusief gratis buurfiets 4 pers. al v.a 3 pers. €329,- P P- 349,- P P 2 pers door Paulus Smits AMSTERDAM - Het ophangen van kastjes met AED's bij sportclubs, winkelcentra en in bedrijven werpt vruchten af. In 2012 is 58 procent van de mensen die gereanimeerd zijn, met zo'n apparaat geholpen. Zes jaar eerder was dat nog maar 20 procent. LEIDEN UTRECHT PENNINGMEESTER DEN HAAG DEN HAAG Voor informatie/boekingen of gratis brochure: WWW.PRIMAVERAREIZEN.IML of 010-2452555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4