'Herken signalen van seksueel misbruik' Middelburg doet niet mee aan manifest regulering wietteelt 66 Je moet de nieuwe regelgeving voor schenken alcohol niet te ver gaan doordrijven SCHOUWEN-DUIVELAND 23 Horeca slaat handen ineen door sluiting van Korenbeurs en gewijzigde regelgeving op gebied van schenken alcohol. De dorpsraad van Koudekerke heeft 'ernstige bezwaren' tegen plan voor bouw van 'vakantievilladorp' u-t. w 'S-HEERENHOEK - Het leutfeest in Paerehat ('s-Heerenhoek) ziet er anders uit dan in voorgaande ja ren. Dat komt met name door de sluiting van De Korenbeurs, een van de bekendste carnavalscafés in de regio, en het oprekken van de leeftijdsgrens van 18 jaar voor het drinken van alcohol. „Heel 's-Hgerenhoek zit in een overgangsfase", zegt Donny Paau we, sponsor van de speciale pols bandjes die de feestvierders van 18 tot 25 jaar in de gemeente Bor- sele moeten dragen om alcohol te krijgen. „Carnaval is de eerste gro te activiteit in de gemeente Borse- le na de gewijzigde regelgeving." Om de sfeer van De Korenbeurs dit jaar toch in leven te houden, komt midden in het dorp een tent met de naam 'de Feesthut', een initiatief van cafés De Mei den en de Oriënt Express. De tent is van dezelfde omvang als De Ko renbeurs en ademt dezelfde sfeer. „Dat hebben we bewust zo ge daan", zeggen Ester Snoeij en Em my van der Vlugt van De Meiden. 'De Feesthut' kan ook als een eer betoon worden gezien aan de vo rig jaar overleden Kimmo Pan- kow, eigenaar van De Korenbeurs. „Kimmo wordt nog steeds gemist in ons dorp. Hij was door zijn en thousiasme en inzet toch voor ve len een bron van inspiratie." De feesttent is ook bedoeld om de drukte in het dorp tijdens het car naval enigszins te spreiden. 's-Heerenhoek is immers van oudsher hét carnavalsdorp op De Bevelanden. Ook veel inwoners van Walcheren komen naar 's-Heerenhoek om het leutfeest mee te maken. In de tent is volop carnavalsplezier voor iedereen met een Bonte Avond, een Play- backshow en bekende DJ's. In verband met de gewijzigde re gelgeving voor het drinken van al cohol met ingang van t januari dit jaar riep de gemeente Borsele de horeca-ondernemers bij elkaar voor overleg. De ondernemers kwamen zelf met het idee van de polsbandjes. „We hebben bewust gekozen voor één polsbandje waarmee de feestvierders van 18 tot 25 jaar niet alleen in alle cafés in 's-Heerenhoek terecht kunnen maar ook in Lewedorp en in Kwa- dendamme", aldus sponsor Don ny Paauwe. Er wordt dus per per soon één polsbandje uitgereikt voor alle carnavalsdagen. Op vertoon van een geldig legiti matiebewijs kunnen jongeren bo- GOES - De Stichting Maatschappe lijk Werk en Welzijn Oosterschel- de houdt donderdag 20 maart een workshop over het voorkomen en signaleren van misbruik bij min derjarigen. De bijeenkomst is bedoeld voor vrijwilligers die actief zijn in een organisatie die werkt met kinde ren en jongeren. In de workshop staan twee vra gen centraal: wat te doen bij een vermoeden van seksueel mis bruik of signaleren van seksueel ongewenst gedrag én wat kan een organisatie doen om seksueel mis bruik te voorkomen. Tijdens de workshop gaan deelne- ven de 18 een gratis bandje halen bij de cafés en ook bij een aantal centrale punten. Dat zijn op de hoek Marktstraat-Laustraat in 's-Heerenhoek op zaterdag tussen 21.30 en 00.00 uur, in de Heeren straat in 's-Heerenhoek op zater dag tussen 23.00 en 02.00 uur, in het voorportaal van de carnavals tent bij Tapperij 's Lands Welva ren in Kwadendamme op zater dag tussen 16.00 en 21.00 uur en in de cafetaria van De Goede Ver wachting in Lewedorp op vrijdag tussen 21.30 en 23.00 uur. De Borselse burgemeester Jaap Gelok hoopt op die manier het evenement in goede banen te lei den. „Of dat lukt hangt af van de horeca, de jeugd en de opvoeders. De jeugd van 18 tot 25 krijgt in ie der geval zonder polsbandje geen alcohol. Ook niet als ze zijn ver kleed als een stokoud mannetje." Donny Paauwe, Ester Snoeij en Emmy van der Vlugt hebben niet de illusie dat er helemaal geen in cidenten zullen zijn. Ga er im mers maar aanstaan, in een bom volle feestzaal een groep 18-plus- sers aanspreken op het feit dat een van hen, die toevallig 17 is, een biertje van het dienblad pakt. „Je moet het niet te ver gaan door drijven. Anders krijg je gelijk een andere sfeer in het café en dan moeten we niet willen", zegt Paauwe. „Het is wikken en we gen." Het houden van i8plus fees ten ziet Emmy van der Vlugt niet zitten. „Dan haal je de hele kracht van het carnaval weg. Kinderen gaan immers van oudsher al mee met de ouders. De kinderen groeien er in mee. Dat moet je niet willen veranderen." Zij verwacht niet zo veel proble men in haar café. „Wij hebben heel veel vaste gasten. De meeste gezichten ken ik." DISHOEK - De beoogde bouw van 68 vakantievilla's plus 10 apparte menten is 'ontwrichtend' voor de samenhang van Dishoek, schrijft de dorpsraad in een brief aan Bur gemeester en Wethouders van Veere. Noordzee Résidence Dishoek is minder ambitieus dan een eerder plan voor die plek, bij het voorma lig badhotel Zeeduin. Maar, zegt dorpsraad-woordvoerder Jan van Roosendaal, dat maakt het juist nog minder acceptabel. „Immers, wat overblijft is hetzelfde aantal nieuwe bedden: 600 of meer (an dere plannen meegerekend). Ter wijl van een beoogde kwaliteits impuls - een hotel met congres-, theater en garagevoorzieningen - geen sprake meer is. Het ambitieu ze plan is nu gedownsized tot een vakantiehuisjes-verhuurfabriek." De dorpsraad klom in de pen na een informatiebijeenkomst, afgelo pen zaterdag, waarop duidelijk werd dat de gemeente niet zo maar inzage kan geven in de aan gepaste samenwerkingsovereen komst met de projectontwikke laar. Dat, aldus de dorpsraad, ver oorzaakt 'informatieachterstand en achterdocht'. In plaats van een groot hotelcomplex met theater- en congresfaciliteiten, komen er nu meer vakantievilla's. De bezwaren in Dishoek richten zich niet alleen tegen die 'ont wrichtende' hoeveelheid vakantie huizen, en de 'verstening van de kwetsbare kuststrook', maar voor al ook tegen de verwachte toena me van verkeer. De dorpsraad be pleit dan ook 'een substantiële vermindering van het aantal bed den'. SGP-wethouder Jaap Melse reageert verbaasd op de kritiek. Er zijn nu weliswaar ruimte twintig villa's meer gepland dan in het oude plan, maar daar staat tegen over dat een complex met hotel voorzieningen is geschrapt, waar door de bebouwing beperkt blijft tot iets minder dan de helft van wat is toegestaan in het bestem mingsplan. Melse verwacht dat de aangepaste samenwerkingsover eenkomst, na raadpleging van de projectontwikkelaar, kan worden vrijgegeven. mers met elkaar in gesprek over onderwerpen als: wat is seksueel misbruik, wat is nóg wel toelaat baar en wat niet, hoe maak je het onderwerp bespreekbaar en wat doe je als je vermoedt dat er iets aan de hand is. De workshop is van 19.00 to 21.30 uur en vindt plaats in het kantoor van SMWO, 's-Heer Elsdorpweg 12 in Goes. Deelname aan de workshop is gra tis. PvdA, LPM, GroenLinks, Duur zaam Rood dienden maandaga vond een motie in waarin zij voor stelden mee te doen aan regule ring van de wietteelt. Volgens hen is de gezondheid van canna bisgebruikers daarmee gediend. Omdat het telen van wiet nu ver boden is, gebeurt dat door georga niseerde misdaad en bij kleine te lers thuis. Daardoor is de wiet van wisselende kwaliteit en soms zelfs gevaarlijk voor de gezond heid, stelde PvdA-fractievoorzit- ter Peter de Doelder (in het dage lijks leven huisarts). Bovendien staat de veiligheid in woonwijken onder druk, merkten de indieners van de motie op. De Doelder: „Wiet mag wel worden verkocht in coffeeshops, dat gedo gen we. Dus aan de voordeur is het goed geregeld, maar dan moe ten we het ook aan de achterdeur, bij de teelt, goed regelen." Met hun veertien zetels kwamen PvdA, LPM, GroenLinks en Duur zaam Rood er ééntje te kort voor aansluiting van Middelburg bij het manifest Joint Regulation. De scheidslijn liep letterlijk dwars door de raadzaal. Alle partijen aan de andere kant van de vergaderta fel stemden tegen de motie: D66, WD, CDA, CU en SGP. En zij hadden één zetel meer: vijftien. „Houdt Middelburg coffeeshop- vrij", declameerde Benno Nieu- wenhuis (WD). SGP'er Chris Dekker citeerde zijn partijgenoot in de Tweede Kamer Kees van der Staaij: „Een wethouder moet geen Wiethouder worden." WOENSDAG 26 FEBRUARI 2014 Nieuwe opzet carnaval in 's-Heerenhoek door Frank van Cooten Donny Paauwe Villadorp 'ontwricht' door Henk Postma i '7~. De ontsluiting van het beoogd villadorp is voorzien bij de poort van het voormalig hotel Zeeduin. De dorpsraad vreest ongelukken, foto Ruben Oreel Opgeven kan tot 13 maart via (0113) 277122 of telefonistensteunpunt @smwo.nl. Meer informatie: www.smwo.nl. door Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg zal zich niet aansluiten bij 49 andere gemeenten die willen dat de teelt van wiet wordt geregu leerd. Een meerderheid van de ge meenteraad voelt niets voor deel name aan het manifest Joint Regu lation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45