De kleine cultuur van het Munnikenhof 1 2 BUITEN Aan het kanaal door Zuid-Beveland ligt het plekje Vlake. Met slechts tien huizen en ongeveer twintig inwoners is het een piepkleine buurtschap waar niks te beleven lijkt. Toch valt dat mee: aan de rand van het gehuchtje ligt de Sequoiahof, een unieke siertuin van 15.000 vierkante meter met honderden bomen, planten, struiken en heesters en een enorme variatie aan kunstobjecten. Het gehucht Lang geleden was Vlake nog een echt dorp. Rond 1200 werd er veel turf gestoken in de Yersekse moer, waardoor het voor arbei ders een geliefde plek was om te wonen. Turf werd gestoken voor het zout, wat volgens inwoner Jos de Koeyer destijds 'bijna duurder was dan goud'. Vanaf 1800 werd het zout vooral uit Portugal en Hengelo gehaald en trokken de arbeiders langzaam maar zeker weg uit Vlake. Jos de Koeyer is vis en friet aan het bakken voor een 'happetaria' van de kerk, de op brengst gaat naar een goed doel. Ondanks dat hij een druk bakschema heeft, neemt hij graag even de tijd om over Vlake te vertel len. De geschiedenis van het plekje heeft hem altijd geïnteresseerd en hij vertelt dan ook geanimeerd. „Vroeger stond hier een gro te kerk die identiek was aan de kerk van Schore. In de middeleeuwen hoorden deze kerken bij elkaar. Toen steeds meer inwo ners vertrokken raakte de kerk in verval, met als gevolg dat hij rond 1800 werd afge broken. Toch is de kerk niet helemaal weg: inwoners konden de grote kloostermoppen waar de kerk mee was gebouwd kopen, waar door veel huizen zijn opgebouwd uit stenen van de kerk, zo ook mijn huis." De kerk werd in de volksmond de 'Duivelskerk' ge noemd, vernoemd naar een grote afbeelding in de kerk "van de duivel die er voor hoorde te zorgen dat de priester het juiste woord ver telde. Een halve eeuw later, bij de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland, werd het dorp grotendeels afgebroken. Er bleven slechts een paar boerderijen en huizen over. Vol gens Jos is deze trend doorgezet: „Na de aan leg van het kanaal kwam de verbreding: er moesten nog meer huizen weg. Waar nu de dijk ligt was vroeger mijn tuin, eeuwig zon de. En wat dacht je van de Rijksweg? Nog meer huizen weg..." Jos en zijn vrouw Mattie kwamen ongeveer 35 jaar geleden in Vlake wonen. Jos was vis handelaar en ze woonden in het centrum van Yerseke. Hij wilde graag uitbreiden en de vracht kwam altijd 's nachts, dus was het gemakkelijk als hij buiten het dorp woonde. „We waren op zoek naar iets in de buurt en toen kwamen we deze bouwval uit 1791 te gen. Voordat wij het kochten heeft het 25 jaar leeggestaan, dus we hebben de boerderij helemaal opnieuw moeten opbouwen. Tot op de dag van vandaag ben ik heel blij dat we destijds hier zijn neergestreken." Om zijn gedachten te verzetten ging hij in zijn vrije tijd tuinieren. Zijn tweede hobby was het verzamelen van gerecyclede materi aal. „Deze hobby's zijn inmiddels nogal uit de hand gelopen: ik heb duizenden soorten planten en honderden bomen waarvan al leen al 33 soorten sequoiabomen. Die zijn mijn favoriet: vandaar ook de naam Sequoia hof. De Sequoia is een machtige boom: hij kan wel 3000 jaar oud worden en zo'n 115 meter hoog. Het is gewoon een hele stoere en sterke boom." Het was niet zijn insteek om de tuin open te stellen voor publiek, maar veel mensen waren nieuwsgierig en kwamen een kijkje nemen en van het één kwam het ander. Bij de tuin heeft hij ook een 'boerenlunchca- fé,' waar bezoekers van de tuin terecht kun nen voor een hapje en een drankje. Jaren ge leden kwamen de werklieden die bezig wa ren aan het kanaal bij Jos een visje happen. „Ze vertelden dat ze de sluisdeuren van We- meldinge weg gingen halen. Ze vroegen of ik er wat mee kon. Ik was meteen enthou siast en ze hebben de deuren van 10.000 kilo bij mij in de tuin gezet, ik vind het mooi om dat soort objecten een tweede leven te ge ven. Zo heb ik ook 22 waterleidingbuizen in de tuin staan, die 35 jaar onder de grond heb ben gelegen. Mijn motto is: weggooien kan altijd nog." Jos betaalt niet voor de spullen die hij krijgt, maar hij bedrijft een levendige ruilhandel. „Alles heb ik geruild voor vis, dat vind ik grappig. Zo heb ik het dak van het Chinese restaurant op de Westwal gekregen in ruil voor een jaar lang gratis haring." Jos kijkt op zijn horloge: het is tijd om de vol gende lading vis te bakken voor de kerk. Stoppen met vertellen vindt hij lastig, maar de 'happetaria' gaat voor. De Munnikenhof omstreeks 1660, naar een schilderij van de schilder Schellinks. Dit is in bezit van het Zeeuws Museum te Middelburg. Levendige ruilhandel in Vlake door Matthanja Schipper A58 Kruiningen Jos de Koeyer in de Sequoiahof. foto Matthanja Schipper 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34