m wrnm Kees en Connie Steendijk lei den samen met hun drie kinde ren het boerenleven op het platteland van Kamperland, aan de Soelekerkeweg in de buurt van het gehuchtje Stroo- dorp. Ze zijn van beroep, naar eigen zeggen 'full-full time' biologisch boer en hebben een groot bedrijf waarop ze ver schillende gewassen verbou wen zoals aardappelen, pom poenen en uien. In 2000 gingen Kees en Connie op de ze boerderij van de ouders van Kees wonen, die ze zelf omvormden tot bio-boerderij. Deze zomer openen ze een winkel op het erf met alleen bio logische producten. Zit het boeren bij jullie in het bloed? Kees: „Ja, ik ben zelf opgegroeid op deze boerderij en heb er slechts tien jaar niet ge woond. Ik heb een agrarische opleiding ge had en voordat ik hier begon te boeren ben ik bedrijfsleider geweest op een regulier ak kerbouwbedrijf. Connie komt ook van een boerderij, dus het was ons niet vreemd. Het biologisch boeren was wel nieuw, maar nu we er eenmaal mee zijn begonnen willen we niet meer terug. Bij biologisch voedsel ken je het verhaal achter een pro duct, terwijl er iedere dag wel een schan daaltje in de media is over regulier voedsel. Wij maken alleen pure producten en heb ben ons eigen brood: het Korenschoofje." Jullie hebben het plan om een winkel te beginnen, hoe zit dat? Connie: „Klopt! We wonen hier met zo veel plezier, dat we vinden dat meer men sen daarvan mogen genieten. We bouwen een nostalgische boerenschuur waarin we onze eigen producten gaan verkopen, maar ook biologische producten van collegaboe- ren, dróogwaren en brocante en we maken een mooi terrasje. Eind mei hopen we de winkel te kunnen openen, voorlopig nog al leen van donderdag tot en met zaterdag. Het ligt niet echt op de route, maar er fiet sen hier wel veel mensen en we zorgen ge woon dat onze producten optimaal zijn, dan komen de mensen vanzelf. De winkel wordt vooral mijn ding, dus ik ga iets min der op het land doen." Jullie zijn behoorlijk maatschappelijk be trokken boeren. Leg dat eens uit. Kees: „Ik ben bezig met het opzetten van de 4 B's: Biologische boeren bouwen brug gen. Dit is een vereniging van biologische boeren die samenwerken om een geva rieerd pakket aan groenten en fruit te bie den aan instellingen en winkels. De nu aan gesloten collega-boeren zijn nu al goed voor een honderdtal verschillende soorten producten, alles is er! Toch halen winkels hun producten het liefst in grote vrachtwa gens uit Groningen, terwijl boer Piet om de hoek zijn bloemkool niet kwijt kan. Dat willen we veranderen. We willen zo min mogelijk schakels tussen de boer en consu ment en met effect: we hebben een winkel gevonden die het hele schap wil vullen met biologische producten, in plaats van re guliere. Daarnaast doen we mee aan het mooie project 'boer zoekt buur', mensen kunnen ons 250 euro geven waar wij een zonnepaneel voor kopen. De komende zes jaar krijgen ze jaarlijks voor 50 euro terug aan verse producten van ons land. Dit bindt ons bedrijf met de 'buren' uit de om geving. Een soort ruilhandel eigenlijk. Al les bij elkaar is het best druk, maar iedere dag is anders en daar krijg je ook energie van. We nemen ook wel eens pauze: als er iemand langskomt voor een kop koffie leg gen we het werk neer en nemen we de tijd om gezellig te zijn. Het is leuk om te zien dat mensen ons werk waarderen. Als ik in de zomer aan het werk ben op het land staat er ineens iemand uit het dorp voor me met een flesje bier: geweldig toch." woensdag 26 februari 2014 Buiten De speerpunten in het donker PAGINA 4 EN 5 Een serie verhalen met mensen die met hart en ziel in het buitengebied van Zeeland wonen. door Matthanja Schipper Connie en Kees Steendijk met één van hun zonen voor hun boerderij, foto Lex de Meester Biologisch boeren en een winkel vol pure producten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33